Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Radni podyskutowali i przyjęli budżet Bartoszyc na 2020 rok

2019-12-19 14:48:20 (ost. akt: 2019-12-19 15:21:28)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Ostatnia w tym roku sesja Rady Miasta Bartoszyce była "budżetową", czyli radni przyjmowali na niej przyszłoroczny budżet miasta. Udało się go uchwalić, choć dyskusji nie brakowało.

Radni przyjęli budżet, który według planów ma zakończyć się w 2020 r. deficytem wynoszącym blisko 8 mln zł. Pokryty on zostanie kredytem, przez co zadłużenie miasta na koniec przyszłego roku ma wynosić ponad 42 mln zł.

Przyszłoroczny budżet pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie (zgodziła się także na zaproponowane pokrycie deficytu). Podobne zdanie wyraziła Komisja Programowa i Budżetu Rady Miasta Bartoszyce, choć jej przewodnicząca podkreśliła, że decyzja nie była jednogłośna.

Jednomyślności nie było także podczas głosowania. Za przyjęciem budżetu opowiedziało się 12 radnych, 4 było przeciwnych, tyle samo osób wstrzymało się od głosu.

Jakie inwestycje zakłada budżet w 2020 roku? Przede wszystkim dokończenie zadań już rozpoczętych. To przede wszystkim zakończenie wreszcie pierwszego etapu rewitalizacji strego miasta oraz dokończenie budowy hali sportowej przy ul. Korczaka.

W przyszłym roku przebudowane zostaną także ulice Kochanowskiego i Jeziorna, rozpocznie się też modernizacja ul. Nad Łyną, która zakończy się w 2021 r. W wydatkach inwestycyjnych znalazły się również modernizacja oświetlenia ulicznego (w ramach programu "Sowa") oraz rewitalizacja i zagospodarowanie Bramy Lidzbarskiej.

W mieście wykonane zostaną jednak również mniejsze prace. Komisja Programowa i Budżetu zaproponowała, a radni przegłosowali załącznik do budżetu omawiający zakres prac dla Zakładu Usług Komunalnych. Znalazły się w nim:
• utwardzenie alejek na cmentarzu przy ul. Kętrzyńskiej,
• wykonanie parkingu przy cmentarzy przy ul. Leśnej od strony lasku,
• wykonanie remontu nawierzchni przy ul. Partyzantów,
• naprawa ogrodzenia przy ul. Bema,
• wykonanie parkingu za halą sportową dawnego gimnazjum nr 2,
• dokończenie przebudowy chodnika i wykonanie miejsc parkingowych na ślepej ulicy Bohaterów Westerplatte,
• wykonanie miejsc parkingowych przy ul. Sikorskiego 43 (naprzeciwko garaży),
• budowa fragmentu ulicy przy niedawno wybudowanym budynku TBS ul. Struga 12F,
• naprawa nawierzchni drogi na odcinku ulicy Paderewskiego 18, 18A, 20 do garaży ul. Paderewskiego.

W budżecie nie znalazły się natomiast m.in. pieniądze na zakup dla ZUK-u ciągnika (120 tys. zł) oraz środki na remont należących do miasta mieszkań socjalnych w Pasławkach (500 tys. zł).

Podczas obrad radni także m.in. wybrali przedstawicieli miasta do Związku Warmińsko-Mazurskich Miast Pogranicza, do którego należą do niego jeszcze Braniewo, Kętrzyn i Węgorzewo (przedstawicielami zostali burmistrz Piotr Petrykowski, przewodniczący RM Stanisław Dubicki oraz Wioletta Poddenek z urzędu miasta, pełnomocnik ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych).

Uchwalono również Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, a także wybrano ławników do sądu rejonowego i sądu pracy.

kwk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. miska #2839885 | 5.172.*.* 27 gru 2019 08:13

  Mnie od początku zastanawiało jak miasto utrzyma nową halę...jaki jest plan na ten obiekt...szkoda, że nie jest to basen :(

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zeno #2839530 | 88.220.*.* 24 gru 2019 12:53

  Choć nie zawsze zgadzam się z poglądami radnego T. Azarewicza to muszę obiektywnie przyznać,że ten radny dba o Bartoszyce i chce aby miasto miało wszystko co najlepsze. To jest prawdziwy patriota Bartoszyc.Bardzo dobrze,że jest piękna rewitalizacja starego miasta, , że buduje się halę sportową a budowa nowego targowiska pozwoli nam przejść z XVIII do XXI wieku. Irytują mnie i śmieszą zarazem zarzuty niektórych radnych,że to robi się na kredyt. Słusznie p. Azarewicz powiedział,że wszystkie miasta budują na kredyt .Bardzo cieszę się, że mamy takich radnych jak p. Azarewicz bo też kocham Bartoszyce. Tutaj kiedyś się urodziłem i tutaj kiedyś umrę.Pozdrowienia dla wszystkich radnych. Również i dla tych, którzy chcą zatrzymać Bartoszyce w XVIII wieku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zow #2838771 | 94.254.*.* 21 gru 2019 18:34

  bardzo dobrze ,że na ZUK nie dali kasy bo tam prywata się szerzy .pracownicy w godzinach pracy służbowym sprzętem wożą fanty(drzewo gruz elementy konstrukcyjne z terenu miasta pozyskane za pieniądze podatników) do swoich posesji .marnotrawią pieniądze podatników na paliwo i sprzęt,zamontować GPS i ukrucić złodziejstwo

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Działkowiec #2838577 | 80.53.*.* 21 gru 2019 07:14

   To może Pan radny samochody z trawników pozabiera na Partyzantów bo wygląda to co najmniej nie ładnie. Gdzie straż miejska?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. emerytka #2838378 | 176.97.*.* 20 gru 2019 15:46

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Mnie również oglądając sesje rady denerwuje przewracanie gałek ocznych i strojenie min / które nie powadze radnej/, ale iluś tam mieszkańców Bartoszyc, z jakichś tam przyczyn zagłosowało na tę Panią i jest pełnoprawną radną. Zastanawiam się tylko dlaczego ta Pani uparła się być a to burmistrzem naszego miasta , a to radną , skoro jej "centrum życiowe" znajduje się w znacznej odległości od Bartoszyc ? Czyżby tam Jej nie chcieli ? Strojenie dziwnych min i przewracanie "oczami" wygląda nieestetycznie i bardzo rozprasza widzów i słuchaczy.

    Pokaż wszystkie komentarze (27)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages