Licealistki przekonują: wyrzuć plastik ze swojego życia!

2019-12-11 13:40:59(ost. akt: 2019-12-11 13:42:39)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Słomka metalowa zamiast plastikowej, szampon do włosów w kostce lub talerze z otrębów, które po posiłku można... zjeść. To tylko niektóre przykłady, do których użycia zachęcają uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach.
Trzy uczennice LO im. Stefana Żeromskiego, realizujące projekt "Zrób więcej dla Ziemi" w ramach ogólnopolskiego projektu "Zwolnieni z teorii", nie tracą czasu. W ostatnich tygodniach odbyły spotkania z bartoszyckimi przedszkolakami oraz uczniami w Sępopolu, podczas których przekonywały, namawiały i pokazywały, w jaki sposób ograniczyć użycie plastiku w naszym codziennym życiu. W środę 11 grudnia przyszedł czas na ich rówieśników.

W auli swojego LO Joanna Kraus, Gabriela Fieducik oraz Urszula Jusiak wyświetliły najpierw i omówiły prezentację pokazującą, jak wielkim problemem w globalnej skali stało się używanie plastiku. Następnie od słów przeszły do czynów. Przygotowały warsztaty, podczas których pokazały, w jaki sposób możemy ograniczyć plastik w codziennym życiu. Na stoliku ułożyły kilkanaście takich zamienników.

Znalazły się tam m.in. metalowa słomka do napojów, której można używać zamiast plastikowej, służąca do pakowania kanapek woskowijka, mydło w kostce (zamiast płynnego w plastikowym dozowniku), szampon do włosów w kostce, wykonane z otrębów talerzyki i miseczki, które można zjeść razem z posiłkiem, wielorazowe waciki, czy uszyte ze starych firanek woreczki. Te ostatnie, odpowiedniej wielkości, sprawdzą się np. podczas zakupów.

— Same używamy tych zamienników na co dzień. Jeśli uświadomimy sobie, że stosowanie plastiku jest dużym problemem i będziemy chętni do zmian, to te zmiany wprowadzimy. Łatwo możemy zamienić plastikowe rzeczy w naszym otoczeniu na alternatywne rozwiązania, które nie będą szkodziły naszemu środowisku. To nie jest trudne i każdy małymi krokami może to zrobić — przekonuje Joanna Kraus.

Grupa stworzyła też w dwóch miejscach miasta tzw. givebox'y. To szafki, do których możemy włożyć niepotrzebne nam przedmioty, z których mógłby skorzystać ktoś inny. Na razie givebox'y ustawiono w LO oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W bibliotece właśnie będzie miała kolejna akcja związana z projektem "Zrób więcej dla Ziemi". W styczniu dziewczęta przeprowadzą tam warsztaty podobne do tych w liceum. Tym razem jednak na zakończenie odbędzie się część praktyczna, podczas której będzie można przygotować własne kosmetyki na bazie różnych olejków.

Podsumowaniem działań grupy i ich projektu "Zrób więcej dla Ziemi" będzie gala, zaplanowana na marzec przyszłego roku. Do tego czasu dziewczęta konsekwentnie zamierzają realizować swoje założenia. Ich poczynania można śledzić w mediach społecznościowych (Facebook — Zrób więcej dla Ziemi, Instagram — @zrobwiecejdlaziemi oraz @wiecejdlaziemi, kanał na YouTube — Zrób więcej dla Ziemi). Grupa prowadzi również akcję zbierania funduszy na portalu zrzutka.pl.

"Goniec Bartoszycki" jest patronem prasowym projektu.

kwk


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5