Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Strażacki tydzień. Cztery pożary na terenie całego powiatu

2019-12-04 13:41:35 (ost. akt: 2019-12-04 13:45:44)

Autor zdjęcia: Archiwum KP PSP w Bartoszycach

W okresie od 25 listopada do 1 grudnia br. strażacy powiatu bartoszyckiego podjęli 6 interwencji. Bilans minionego tygodnia to 2 zdarzenia zakwalifikowane jako miejscowe zagrożenia oraz 4 pożary.

W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń strażacy podejmowali interwencje związane z pomocą policji w otwarciu mieszkania oraz pomocą pogotowiu ratunkowemu w zniesieniu pacjenta do karetki.

Działania gaśnicze zarejestrowane w minionym tygodniu związane były z pożarem wiaty magazynowej w Bartoszycach przy ul. Kętrzyńskiej, pożarem w lokalu gastronomicznym w Górowie Iławeckim oraz pożarem sadzy i drewnianego stropu w miejscowości Parkoszewo, do którego doszło w wyniku rozszczelnienie przewodu kominowego.

W związku z trwającym sezonem grzewczym przypominamy o konieczności sprawdzenia stanu przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewody dymowe i spalinowe, gdy używamy węgla, drewna lub innego paliwa stałego należy czyścić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące, a gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. 
W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy ponadto usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

W przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego, czyszczenia przewodów kominowych możemy dokonać samodzielnie. Warto w tym przypadku zajrzeć do polisy ubezpieczeniowej i sprawdzić, czy w naszym budynku ubezpieczyciel nie wymaga, aby czyszczenia dokonała osoba posiadająca kwalifikacje kominiarskie.

Właściciel lub zarządca budynku ma również obowiązek dokonania przeglądu technicznego instalacji przewodów kominowych nie rzadziej niż raz w roku. Przegląd techniczny kominów najlepiej wykonać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa zachęcamy do instalowania w domach i mieszkaniach czujek tlenku węgla, dymu lub tzw. czujek 2w1. Urządzenia te, pomimo, że nie zapobiegają powstaniu pożaru czy zatruciu tlenkiem węgla, skutecznie mogą nas zaalarmować o pojawieniu się zagrożenia w naszym domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy razem z nami uśpiona jest również nasza czujność.

st. kpt. Piotr Kowalski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja #2829793 | 88.220.*.* 4 gru 2019 15:43

    No to teraz po tak ciężkim tygodniu to chyba urlopy się należą.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages