Poniedziałek, 26 października 2020. Imieniny Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Przedszkolaki z Bezled miały andrzejki niczym z bajki. ZDJĘCIA

2019-12-03 07:34:03 (ost. akt: 2019-12-03 07:41:38)

Autor zdjęcia: Archiwum przedszkola

W piątek 29 listopada 2019r. w Punkcie Przedszkolnym w Bezledach odbyła się wspaniała zabawa dla dzieci, nawiązująca do andrzejek - starego ludowego zwyczaju.

Według dawnych wierzeń, w wigilię świętego Andrzeja spełniały się marzenia i wróżby. Ta niezwykła noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Każda panienka wypowiadając słowa "Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju, dobrą wolę okaż, najmilszego pokaż" wierzyła, że tak się stanie.

Zwyczaj ten przetrwał do dzisiaj. Jest dobrą okazją do zabaw, spotkań, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych osób.

Andrzejki w naszej grupie również były okazją do zabaw, wróżb, tańców oraz podsumowania projektu edukacyjnego "Moje ulubione bajki", dlatego dzieci przebrane były za wybranych bohaterów z ulubionych bajek.

Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z nazwami zawodów, wyścigi serc, kolorowe koła z przestrogami, wędrujące buty, serca z imionami dziewcząt i chłopców, gwiazdy wskazujące przyszłość. Bardzo dużo emocji wyzwoliła wśród dzieci wróżba "Magiczne zaklęcie", podczas której wrzucały monety do miski z wodą. Celny traf oznaczał spełnienie życzeń.

Wróżby przeplatane były tańcami, prezentacjami dzieci w strojach postaci z bajek, słuchaniem fragmentów bajek czytanych przez nauczycielkę oraz poczęstunkiem.

Dzień magii i czarów upłynął w miłej atmosferze, dzieciom dopisywał wspaniały humor, wszyscy uwierzyli w to, że wróżby mogą się spełniać i warto mieć marzenia. Przedszkolaki za wzorowe zachowanie i dużą aktywność podczas andrzejkowej zabawy otrzymały lizaki i medale "Super znawca bajek".

Bożena Kiszło


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages