środa, 2 grudnia 2020. Imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Miasto dołoży do budowy mostu i przebudowy ulicy 18,5 mln zł

2019-11-14 13:48:24 (ost. akt: 2019-11-14 14:21:20)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Radni z Bartoszyc zdecydowali, że miasto dołoży do budowy drugiego mostu i przebudowy ulicy Poniatowskiego łącznie 18,5 mln zł. Kwota ta w całości zostanie skredytowana przez samorząd województwa. Choć decyzja radnych była jednomyślna, dyskusji nie zabrakło.

Po otwarciu ofert na budowę w Bartoszycach drugiego mostu i przebudowę ulicy Poniatowskiego okazało się, że najtańsza z propozycji opiewa na kwotę ponad 42,5 mln zł. Tymczasem inwestor, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, zamierza przeznaczyć na ten cel niecałe 39,8 mln zł.

Potrzebne są więc dodatkowe środki. W tym właśnie celu na czwartek 14 listopada, na wniosek burmistrza Piotra Petrykowskiego, zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miasta Bartoszyce. Burmistrz zaproponował bowiem, by miasto zwiększyło swoje dofinansowanie do inwestycji z 16 do 18,5 mln zł. Pieniądze te skredytowałby samorząd województwa, a miasto spłaciłoby to zobowiązanie w ciągu pięciu lat.

Stąd też obecność podczas sesji wicemarszałka województwa Mirona Sycza, dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie Waldemara Królikowskiego oraz jego zastępcy do spraw inwestycyjnych Władysława Łukaszuka.

Wszyscy przekonywali, że budowa drugiego mostu i wiążąca się z tym pełna modernizacja ulicy Poniatowskiego, a także dobudowanie za mostem odcinka ulicy, który połączy się z drogą na Górowo Iławeckie, będzie sprzyjało rozwojowi Bartoszyc. Zaznaczali przy tym, że bez wspólnego wsparcia tej inwestycji jej wykonanie może zostać zagrożone.

Część radnych miała jednak trochę pytań i dyskusja trwała ponad półtorej godziny. W pewnym momencie nie wytrzymał dyrektor ZDW, który powiedział, że to nie miasto dokłada do inwestycji zarządu dróg, tylko województwo wymyśliło, jak rozwiązać problem drugiego mostu w Bartoszycach. — Dokładamy do tego 22 miliony złotych swoich pieniędzy, rezygnując w ten sposób z remontów swoich dróg — powiedział Królikowski.

Kiedy doszło do głosowania, wszyscy radni byli za tym, by miasto dołożyło się do inwestycji kwotą 18,5 mln zł. Do budowy mostu dorzuci się również Powiat Bartoszycki, który zadeklarował 4 mln zł.

— Decyzja radnych oznacza to, że mamy gwarancję, że możemy przystąpić do inwestycji. Mam też nadzieję, że na najbliższej sesji sejmik województwa podejmie uchwałę o zwiększeniu budżetu tej inwestycji o kolejne cztery miliony złotych, co po wybraniu najtańszej, mam nadzieję, oferty pozwoli mi na podpisanie umowy z wykonawcą — powiedział już po sesji Waldemar Królikowski.

Podczas sesji radni dokonali też zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowe. Dotyczyły one zwiększenia środków w najbliższych latach na kilka miejskich inwestycji: przebudowę ulicy Kochanowskiego, rozbudowę ulicy Nad Łyną, przebudowę ulicy Jeziornej oraz dokończenie budowy hali widowiskowo-sportowej.

kwk


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do wrednego #2819625 | 176.97.*.* 15 lis 2019 23:59

  Jak powiat był wyczyszczony, to teraz skąd ma wziąć..?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. KTOŚ #2819439 | 88.156.*.* 15 lis 2019 16:43

   Odpowiedźź dla Britneyj. A co mają mówić mieszkańcy Cynkowa - Wybrzeża -Kętrzyńskiej - Boh Warszawy, im już nie współczujesz. Blok stoi na rondzie i każdy z włodarzy ma go w czarnej ... Żenada nie odzywaj się bo robisz z siebie pośmiewisko, Pozdrawiam.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Łukasz #2819210 | 46.77.*.* 15 lis 2019 09:02

   co oznacza "zakres prac po stronie polskiej" czy prowadzicie też prace w jakimś innym kraju czy tu już jest zagranica?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Tomek #2819140 | 88.220.*.* 15 lis 2019 04:53

    Trzymajmy się za kieszenie,zapewne od nowego roku wzrosną lokalne opłaty i podatki na sfinansowanie mostu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Bolek #2819129 | 88.220.*.* 14 lis 2019 23:30

     Żeby dołożyć co roku 4 bańki z budżetu, który spina się dzięki kredytom to kumuś każdego roku trzeba będzie zabrać aby uzbierać 4 bańki. To komu można zabrać co roku 4 bańki? Kto ma teraz za dużo ? A może coś sprzedać? Tylko co?

     ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (21)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages