Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Główne tematy sesji w Bartoszycach: pożyczka na oświetlenie uliczne, zmiana w studium zagospodarowania

2019-10-24 10:52:15 (ost. akt: 2019-10-25 07:29:48)

Autor zdjęcia: zrzut z ekranu transmisji na żywo/TVK Bart-Sat

BARTOSZYCE|| Radni miasta Bartoszyce zmienili budżet, zdecydowali o zaciągnięciu pożyczki na wymianę oświetlenia ulicznego, umożliwili przystąpienie do zmiany w studium zagospodarowania co może umożliwić budowę osiedla mieszkaniowego. Burmistrz zapowiedział podwyżki lokalnych podatków.

W XVII sesji Rady Miasta Bartoszyce uczestniczyło 19 radnych. Nieobecni: Karol Kapuściński i Tadeusz Azarewicz. Obaj usprawiedliwili swe nieobecności.

Po formalnych punktach porządku obrad głos zabrał burmistrz Piotr Petrykowski i przedstawił informację o działaniach między sesjami.

Poinformował miedzy innymi, że wpłynęły dwie oferty na remont elewacji Bramy Lidzbarskiej. Najtańsza oferta opiewa na nieco ponad 998 tys. złotych i jest niższa niż w poprzedniej procedurze przetargowej.

W trakcie swego wystąpienia zapewnił między innymi, że nie zamierza powoływać drugiego zastępcy burmistrza.

Fot. zrzut z ekranu transmisji na żywo/TVK Bart-Sat

Pierwszy projekt jaki radni rozpatrywali dotyczył zmian w budżecie. Wszystkie zmiany w budżecie komisja budżetowa Rady Miasta zaopiniowała pozytywnie o czym poinformowała radna Lucyna Jędryczka. Rada przyjęła uchwałę o zmianach w budżecie przy 14 głosach "za". Konsekwencją zmian w budżecie była też zmiana w wieloletniej prognozie finansowej. Nowym zadaniem uwzględnionym w prognozie jest modernizacja oświetlenia ulicznego w Bartoszycach, co będzie sfinansowane z wieloletniej, 15-letniej, oprocentowanej na 1% pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W tej sprawie komisja budżetowa również pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Przed podjęciem uchwały kilkoro radnych zadało pytania. Wioletta Machniewska zapytała jakie oszczędności spowoduje wymiana opraw oświetleniowych na typu LED. Elżbieta Zabłocka zapytała, czy wszystkie lampy zostaną wymienione. Burmistrz odpowiedział, że wymienione będzie 99 procent lamp poza tymi, które należą choćby do spółdzielni mieszkaniowej. Pożyczka sfinansuje wymianę opraw a nie słupów. O szczegółach informował Czesław Sekita z UM w Bartoszycach.

- Rocznie miasto zużywało dotąd 230-240 tys. kWh energii na oświetlenie a po modernizacji 55-60% mniej. Wymienione zostaną 1472 oprawy i będą mieć gwarancję na około 15 lat - mówił Czesław Sekita. Wojciech Prokocki zapytał czy ten projekt będzie ubezpieczony? Czesław Sekita poinformował, że tak.

- Koszty energii ponosi gmina, także przy drogach krajowych i wojewódzkich więc i przy tych drogach oprawy zostaną wymienione - informował dodatkowo Czesław Sekita. Uchwałę o zaciągnięciu pożyczki na modernizację oświetlenia przyjęto jednogłośnie. Będzie to pożyczka spłacana w latach 2022-2036. W roku 2020 wyniesie ona nieco ponad 962 tys. zł i niemal identyczna w 2021 roku.

Kolejna uchwała przyjęta jednogłośnie to uchwała dotycząca zwiększenia kwoty dodatku funkcyjnego za wychowawstwo klasy lub opiekę nad oddziałem przedszkolnym. Obecnie wysokość tego dodatku wyniesie 300 złotych. Uchwała jest konsekwencją zmian w prawie oświatowym, które weszły w życie z początkiem września. Poprzednio dodatek za wychowawstwo wynosił nieco ponad 150 złotych.

Konsekwencją zwiększenia wynagrodzenia minimalnego jest też zwiększenie kosztu jednej godziny usług opiekuńczych. Obecnie wynosić ona będzie 22,85 zł. Poprzednio było to 19,90 zł. Taką uchwałę radni przyjęli.

Dyskusję wywołał ponownie wprowadzony pod obrady projekt w sprawie zmiany uchwały o przystąpieniu do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Bartoszyce.

Zmiana w Studium ma dotyczyć działek przy ul. Gen. Bema oraz przy ul. Pieniężnego. W obowiązującym Studium jest to teren przemysłowo-składowy a w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest to "strefa produkcyjno-usługowa i magazynowo-składowa". Użytkownik wieczysty tego terenu złożył wniosek o zmianę w Studium w zakresie funkcji na teren mieszkalny z usługami. To umożliwi budowę osiedla mieszkaniowego z usługami. Po zmianie Studium będzie można realizować inwestycję mieszkaniową. Spółka w złożonym wniosku o zmianę w Studium zadeklarowała, że ma zamiar wybudować jednocześnie nowoczesną halę produkcyjną, aby utrzymać dotychczasową działalność, w innej części miasta.

W sprawie tej uchwały odpowiednia komisja rady nie podjęła stanowiska o czym informowała radna Ewa Pisarska.

Wojciech Prokocki pytał czy przedsiębiorca korzystał z umorzeń podatkowych?
- Skąd weźmie pieniądze na nową halę produkcyjną skoro ma problemy finansowe? Jeśli podejmiemy tę uchwałę dojdzie do likwidacji byłego zakładu "Morena" w Bartoszycach. Nie widzę tu większego interesu miasta, aby studium zmieniać. Będę głosował przeciwko - mówił

Wioletta Machniewska przypomniała, że uchwałę rada odrzuciła na poprzedniej sesji.
- Nie szanuje się naszej decyzji. Panie burmistrzu, doprowadza pan do sytuacji konfliktowej bo po raz drugi pan to wprowadza na sesję - mówiła.

Głos zabrała też radna Krystyna Duda.
- Gdyby w urzędzie pracował urbanista lub architekt to przekonałby burmistrza do tego, aby nie wprowadzać tego projektu pod obrady. Jaki jest interes w tym, że obniży tam się podatki o połowę. Będę głosowała przeciw. Jestem gotowa inicjować zaskarżenie tej uchwały - zadeklarowała.

Za przyjęciem uchwały opowiedziała się Katarzyna Basak.
- Opowiadam się za lokalnym biznesem i za tym, aby dać im szansę. Jeśli nie damy mu szansy to on się wyniesie z Bartoszyc. Zmiany w studium, które przedsiębiorca będzie wykonywał na własny koszt pokażą czy funkcje tego obiektu i działki można przekształcić na mieszkalną. Wówczas wypowiedzą się urbaniści. Trzeba dać szansę przedsiębiorcy - mówiła. Poparł ją przewodniczący rady Stanisław Dubicki.

Fot. zrzut z ekranu transmisji na żywo/TVK Bart-Sat

- Pozbywamy się lekką ręką 500 tys. z złotych z tytułu dochodów podatkowych. Wstrzymam się od głosowania. Mam nadzieję, że pan burmistrz weźmie odpowiedzialność za zmniejszenie się wpływów podatkowych i zadłużanie miasta - mówiła z kolei radna Elżbieta Zabłocka.

- Uważam, że wpływy podatkowe chcę zwiększyć, bo tam zamieszkają nowi mieszkańcy a główne dochody to wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych - oponował burmistrz Petrykowski

Poinformował, że w mieście i tak wkrótce zostaną zwiększone podatki, które nie wzrastały od 10 lat.

- Nie chcę wiązać rąk przedsiębiorcy, który może po prostu zrezygnować z prowadzenia działalności. Jest zainteresowany zakupem działki od miasta. Raz umorzyłem mu podatek, ale na wniosek radnych - informował burmistrz.
Uchwała została przyjęta 10. głosami za, 5. przeciw przy 4.wstrzymujących się.

Rada przyjęła też uchwałę dotyczącą cen biletów za przejazdy komunikacją miejską. Ceny biletów się nie zmienią lecz prawo do bezpłatnych przejazdów uzyskali weterani poszkodowani w misjach wojskowych.

Radny Puszko pytał, czy bezpłatne przejazdy można wprowadzić także dla uczniów i emerytów.

- Rok 2020 będzie bardzo trudny dla naszego budżetu i stąd wolałbym nie ryzykować dodatkowych wydatków - odpowiedział burmistrz.

Radni w głosowaniu tajnym wybrali ławnika do Sądu Rejonowego w Bartoszycach w sprawach z zakresu prawa pracy. Został nim Grzegorz Wasyluk. Warto tu zaznaczyć, że była to jedyna kandydatura a należy wybrać aż 9 ławników. Ogłoszony został dodatkowy nabór chętnych.

W tzw. sprawach różnych rozwinęła się dyskusja na temat pisma jednego z mieszkańców w sprawie spółki Cowik. Pismo to otrzymali wszyscy radni a wskazuje ono - zdaniem autora - szereg nieprawidłowości w zarządzaniu spółką.

Wojciech Prokocki i Elżbieta Zabłocka zarzucali przewodniczącemu Dubickiemu, że niewłaściwie postąpił z tym pismem nie kierując go do komisji rewizyjnej. Przewodniczący odpowiadał, że radny ma prawo wykonać kontrolę we własnym zakresie a jeśli komisja rewizyjna chce się zająć tym tematem to może to zrobić. Uważał, że dobrze postąpił przesyłając to pismo do wszystkich radnych.

Wioletta Machniewska zawnioskowała, aby związki zawodowe działające w spółce wystąpiły do rady o wykonanie kontroli w spółce. Sekretarz miasta Robert Pająk przypomniał, że radni mogą kontrolę przeprowadzić samodzielnie.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aż się boję remontu #2809420 | 5.172.*.* 25 paź 2019 10:45

  ...ciekawe jak dokumentacja projektowa na Bramę??? Petrykowski zbierze tą samą grupę inspektorów i będzie kolejny cyrk! Co do oświetlenia to niech Pan Burmistrz trochę się postara i zdobędzie z NFOŚ dofinansowanie a nie pożyczkę...do roboty!!! bo toniemy w długach!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Trochę empatii... #2809324 | 88.220.*.* 25 paź 2019 08:01

  Dlaczego p. Burmistrz jest bardzo złośliwy wobec p. Zabłockie? Czyżby dlatego,że jako radna n ie zawsze głosuje wobec jego pomysłów i zawsze stara się być prawdziwą radną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Piotr #2809323 | 37.30.*.* 25 paź 2019 08:00

   Czy obecność Wojciecha Prokockiego oznacza, że wygrał w NSA i nadal jest radnym? A jeśli nie, bo czeka na wyrok NSA, to czy jego głos jest ważny?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Świrus #2809304 | 31.0.*.* 25 paź 2019 07:22

    Panie burmistrzu, przy korycie i waszych zarobkach łatwo podjąć decyzję o zwiększeniu podatków. Ostatnio miałem "przyjemność" spotkać się z wójtem oko w oko to powiedział że będzie szkoły na wsiach zamykał żeby zrobić oszczędności. I co wy na to...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Farbowna lisica #2809259 | 95.40.*.* 24 paź 2019 22:48

    Dzisiaj białe to zielone, jutro czerwone, a pojutrze rude. Lubię być przy korycie. Nie mam honoru. Kto to jest?

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (11)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages