Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Musimy postawić na rozwój

2019-09-18 06:00:00 (ost. akt: 2019-09-17 22:53:54)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Co można zrobić, by w powiecie braniewskim czy bartoszyckim pojawili się inwestorzy, żeby było więcej pracy? — Musimy wspomagać je unijnymi pieniędzmi i w miarę naszych możliwości to robimy — mówi Miron Sycz, wicemarszałek województwa.

— Jeszcze nie tak dawno mówiło się dość powszechnie, że mieszkańcy przygranicznych powiatów są w świetnej sytuacji, bo mogą żyć z granicy. Jak to wygląda teraz?
— Rzeczywiście Rosjanie zostawiali u nas sporo pieniędzy. Teraz jest ich mniej. Z Małym Ruchem Granicznym wiązaliśmy sporo nadziei. I pojawiły się symptomy ożywienia gospodarczego, ale rząd zawiesił MRG i chyba nie zamierza tego zmienić. Dlaczego? Możemy się tylko domyślać, bo konkretów nie podano. Szkoda, że z Warszawy nie widać tej ściany, którą jest dziś granica z obwodem kaliningradzkim. To niewykorzystana szansa na rozwój przygranicznych powiatów, ale też strata dla naszej turystyki.

— Skoro nie MRG, to co? Co może wpłynąć na rozwój przygranicznych powiatów?
— Jest nim na pewno strumień pieniędzy unijnych, które samorząd województwa kieruje do powiatów przygranicznych, do ich mieszkańców. Chodzi tu zarówno o środki na inwestycje w infrastrukturę, jak też na tzw. programy miękkie: szkolenia, kursy, aktywizację zawodową czy walkę z wykluczeniem społecznym. Robimy, co możemy, choć na pewno potrzeby są większe niż nasze możliwości.

— A konkretnie?
— Uważam, że kluczem do poprawy sytuacji w tych powiatach jest ich lepsza dostępność komunikacyjna. Tylko w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 jako samorząd województwa przekazaliśmy już z Regionalnego Programu Operacyjnego pół miliarda złotych na modernizację dróg wojewódzkich w powiatach braniewskim i bartoszyckim. W pierwszej kolejności mam tu na myśli drogę Pogrodzie-Frombork-Braniewo-Bartoszyce, dzięki której np. mieszkańcy powiatu bartoszyckiego szybciej i wygodniej dojadą przez Frombork do Elbląga czy Gdańska. Wierzę też, że ta droga przyciągnie na nasze pogranicze inwestorów. Pod koniec września otworzymy oferty na budowę mostu w Bartoszycach.

— Te środki płyną jednak nie tylko na drogi?
— Oczywiście. Ponad 200 milionów złotych na każdy powiat z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymały różnego rodzaju instytucje z powiatów braniewskiego i bartoszyckiego, w tym szpitale i szkoły. To są też pieniądze na rewitalizację miasteczek sieci Cittaslow, do której należą praktycznie już wszystkie miasteczka powiatu bartoszyckiego i Braniewo. Wsparliśmy także odnawialne źródła energii, szczególnie fotowoltaikę, czy projekty związane z uzbrojenie terenów inwestycyjnych.
Wciąż problemem na tych terenach jest niewystarczająca sieć wodociągowo-kanalizacyjna, która często też wymaga modernizacji, co wiąże się z budową lub rozbudową oczyszczalni ścieków. Tu też konieczne jest dalsze wsparcie finansowe. Warto też zauważyć, że dzięki środkom z RPO instytucje samorządowe zostały objęte programem e-usług, cyfryzacją w szerokim tego słowa znaczeniu, co zacznie poprawia jakość i komfort obsługi mieszkańców. Nie można też zapominać o milionach złotych, które trafiły na konserwację świątyń w obu powiatach.

— Te tereny to nie Mazury, ale też mogą przyciągnąć turystów...
— To prawda. Niewiele mamy jezior, które mogłyby przyciągnąć turystów. Mamy za to Frombork. I oczywiście Zalew Wiślany, który chcemy pobudzić turystycznie. Tym bardziej że jesteśmy coraz bliżej przekopu Mierzei. Wierzę też, że Frombork, Górowo Iławeckie i pobliski Lidzbark Warmiński uzyskają status uzdrowisk. To będzie potężny impuls dla rozwoju tych miast. Zdobycie takiego statusu jest trudne, ale przykład Gołdapi pokazał, że nie niemożliwe. I na pewno będziemy robić wszystko, żeby w kolejnej perspektywie finansowej, tak jak teraz, były zarezerwowane środki na infrastrukturę uzdrowiskową.

— W Olsztynie głos Braniewa czy Bartoszyc jest dobrze słyszalny?
— Myślę, że tak. I tak musi pozostać. Nie stać nas na to, żeby z perspektywy Olsztyna nasze powiaty stały się ziemią zapomnianą.

Andrzej Mielnicki
a.mielnicki@gazetaolsztynska.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages