Wtorek, 22 września 2020. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Radni z gminy Bartoszyce wygasili mandat przewodniczącemu rady

2019-07-11 12:25:36 (ost. akt: 2019-07-12 16:53:02)
Sesja Rady Gminy Bartoszyce

Sesja Rady Gminy Bartoszyce

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Radni Gminy Bartoszyce wygasili mandat przewodniczącemu rady Krzysztofowi Iwańskiemu. Decyzję o tym podjęto podczas nadzwyczajnej sesji 11 lipca, zwołanej na wniosek wójta gminy.

Powodem wygaszenia mandatu jest prowadzenie przez Krzysztofa Iwańskiego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy. Chodzi o wydawanie w swoim sklepie osobom wskazanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej świadczeń w naturze, a następnie wystawianie ośrodkowi faktur. Radny podpisał na to z GOPS-em stosowną umowę.

W swoim wystąpieniu Krzysztof Iwański zaznaczał, że podobne, roczne umowy z ośrodkiem pomocy realizuje już od 14 lat. Pierwszą podpisał w 2005 roku, kiedy jeszcze nie był radnym.

Radny powiedział też, że przedstawiona przez wójta gminy Andrzeja Dychę opinia prawna, przygotowana przez kancelarię na co dzień obsługującą urząd, "w żadnym zdaniu jednoznacznie nie stwierdza, że złamał prawo". Przedstawił przy tym opinię prawną niezależnej kancelarii, która uznała, że pieniądze przyznane przez GOPS należą już do osoby, której je przyznano, więc tracą status środków z budżetu gminy.

W czasie dyskusji można było poznać opinię jeszcze jednej niezależnej kancelarii, do której zwrócił się wójt. Jej przedstawiciel uznał, że Ustawa o samorządzie gminnym została jednak złamana, bo z dwóch sklepów w Wojciechach, tylko w należącym do radnego można realizować świadczenia z GOPS-u, więc odnosi on z tego tytułu korzyść.

Kiedy doszło do głosowania, za wygaszeniem mandatu przewodniczącego opowiedziało się 5 radnych, 4 było temu przeciwnych, a 6 osób wstrzymało się od głosu. Krzysztof Iwański zapowiedział odwołanie się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Do czasu prawomocnych orzeczeń podtrzymujących wygaszenie jego mandatu nadal będzie sprawował mandat radnego i będzie przewodniczącym rady.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czytelnik #2761434 | 83.9.*.* 13 lip 2019 10:22

  W artykule jest mowa o wygaszeniu mandatu w Radzie Gminy Bartoszyce. Jaki cel mają komentarze dotyczące Rady Powiatu? Pan Henryk Z jak tak bardzo jest zaangażowany to niech rozpiszę te referendum zbierze podpisy i doprowadzi do ponownych wyborów. W każdej sprawie Pan atakuje władze powiatu. Pewnie Pana komentarz pojawi się przy artykule wyboru dziewczyny lata. Anakizujący czy jest z PO czy Z PIS

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Czytajaca...... #2761277 | 176.97.*.* 12 lip 2019 21:58

   Dlaczego zostala zmieniona tresc artykulu? Mial ktos go zastepowa do czasu wyjasnienia sprawy? c

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Henryk Z. #2760786 | 82.177.*.* 11 lip 2019 21:47

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Bardzo dobrze, że manipulant został odwołany. Teraz kolej na odwołanie z przewodniczącego rady powiatu powinna nastąpić w stosunku do Lecha Darskiego ksywa ' Gamoń". Z to co zrobił, powinien natychmiast sam zrezygnować z pełnienia tej funkcji. Jeśli brak, cywilnej odwagi, to nauczyciele ze wszystkich szkół powinni zwrócić się do prezydium rady o odwołanie Darskiego. Do tego powinien oczekiwać wezwania do sądu, za porażające, bezpodstawne pomówienie p. dyrektor ze szkoły podstawowej nr.1 w Bartoszycach. O bezmózgowcu Darskim mówi cała Polska, taki człowiek przynosi wstyd dla całego miasta - dla nas.

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages