Pochodzący z Bartoszyc kolarz medalistą torowych ME juniorów

2019-07-10 13:16:46(ost. akt: 2019-07-10 13:35:07)
Szymon Welens został wicemistrzem Europy juniorów w sprincie drużynowym

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Świetne wieści napłynęły z belgijskiego miasta Gent, gdzie we wtorek 9 lipca rozpoczęły się torowe mistrzostwa Europy juniorów i młodzieżowców. Już pierwszego dnia medal wywalczył wychowanek MDK UKS Przyjaźń Bartoszyce.
Pierwszego dnia mistrzostw Polacy wywalczyli trzy medale. Jeden z nich był udziałem juniorów w sprincie drużynowym. W biało-czerwonych barwach pojechali Konrad Burawski, Mateusz Sztrauch i Szymon Welens. Ostatni z nich pochodzi z Bartoszyc, a swoje pierwsze kolarskie kroki stawiał w MDK UKS Przyjaźń.

Nasi juniorzy wygrali najpierw kwalifikacje. W kolejnej rundzie pokonali Hiszpanów, ale w finale przegrali z drużyną niemiecką. Tym samym zostali wicemistrzami Europy. Brązowy medal przypadł Holendrom.

Szymon Welens jest obecnie zawodnikiem Stali Grudziądz, z którą bartoszycka Przyjaźń współpracuje od lat. Uczy się natomiast w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Żyrardowie (jest w niej jeszcze jeden wychowanek Przyjaźni — Filip Rabizo). To są jego pierwsze mistrzostwa Europy.

Większe międzynarodowe doświadczenie ma inna wychowanka MDK UKS Przyjaźń Karolina Lipiejko. Ona też znalazła się w polskiej kadrze na belgijskie ME (startuje w kategorii młodzieżowców), a wcześniej znalazła się m.in. w reprezentacji na II Igrzyska Europejskie.

Lipiejko obecnie studiuje w Poznaniu i jest zawodniczką ekipy Mróz Jedynka Kórnik. W Gent startowała już w wyścigu na 3000 m, a w czwartek pojedzie w drużynie.

Mistrzostwa Europy w Belgii potrwają do niedzieli 14 lipca.