Piątek, 23 października 2020. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

List otwarty do dyrekcji SP nr 1 w Bartoszycach oraz jej odpowiedź

2019-07-08 13:49:43 (ost. akt: 2019-07-08 15:18:19)
Szkoła Podstawowa nr 1 w Bartoszycach

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bartoszycach

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Do naszej redakcji trafił list otwarty Lecha Darskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Bartoszyckiego i emerytowanego nauczyciela geografii SP nr 1 w Bartoszycach, skierowany do dyrektor tej szkoły Haliny Jędrzejewskiej. Publikujemy go wraz z odpowiedzią dyrektorki.

Pani mgr Halina Jędrzejewska
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1
w Bartoszycach

Jak Pani wie jestem emerytowanym nauczycielem pracującym kiedyś w szkole, którą Pani obecnie kieruje. Od wielu lat jestem też samorządowcem, a obecnie pełnię funkcję przewodniczącego Rady Powiatu bartoszyckiego.

Funkcjonowanie szkół znam bardzo dobrze z tej racji, że pracowałem jako nauczyciel przez wiele lat i przez 8 lat pełniłem w Radzie Miasta funkcję przewodniczącego Komisji Edukacji. Znam bolączki szkoły i znam bartoszyckich nauczycieli. Z wieloma jestem zaprzyjaźniony. Przechodząc na emeryturę nie zerwałem kontaktu ze szkołą i nadal pracuję, ucząc geografii w Liceum dla Dorosłych.

Doskonale znam zasady funkcjonowania funduszu socjalnego jaki w szkołach istnieje. Tradycją już jest, że przed wakacjami nauczycielom i emerytom, z tego właśnie funduszu, wypłacane są pieniądze. Dotychczas podział tych środków był w miarę sprawiedliwy. Nauczyciele pracujący otrzymywali nieco więcej niż emeryci i ja to rozumiem.

W tym roku były strajki w szkołach. Zgodnie z ustawą o sporach zbiorowych, za czas strajku wynagrodzenie się nie należy. Nauczyciele o tym wiedzieli. Domyślam się, że Pani chcąc zrekompensować straty finansowe swoim nauczycielom, przyznała im z funduszu socjalnego bardzo wysokie dotacje przekraczające znacznie 1000 zł. To dobrze, tylko dlaczego odbyło się to kosztem emerytów?

Emeryci dostali z tego funduszu 200 zł lub jeszcze mniej. Stało się tak pierwszy raz w historii szkoły. Czy to jest moralne obciążać emerytów kosztami strajków? Zawsze, ucząc w szkole przekazywałem swoim uczniom, że w życiu trzeba być uczciwym i że nie wolno nikogo skrzywdzić. A my, emeryci Szkoły Podstawowej nr 1 w Bartoszycach czujemy się skrzywdzeni, a nawet okradzeni. Czy takie zasady moralne są przekazywane w szkole uczniom? Czy wobec tego uczniowie powinni brać przykład ze swoich nauczycieli? Czy tylko pieniądze w życiu się liczą?

Piszę ten list nie dlatego, że akurat mi nie starcza pieniędzy na życie, ja sobie jakoś radzę i ta dotacja nie jest mi specjalnie potrzebna. Piszę ten list w imieniu emerytów, którzy dzwonili do mnie ze łzami w oczach. Niektórzy z nich to schorowani ludzie, dla których każdy dodatkowy grosz jest ważny, bo wydają olbrzymie sumy na lekarstwa, a emerytury nauczycielskie są bliskie najniższej krajowej.

Jest to list otwarty i mogą go przeczytać również uczniowie i ich rodzice. Co pomyślą o swoich pedagogach? List ten wysyłam też do mediów, oraz do Kuratorium Oświaty w Olsztynie i do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Z poważaniem
Lech Darski
emerytowany nauczyciel SP 1

Do wiadomości:
Media lokalne, ogólnokrajowe i społecznościowe.
Burmistrz miasta Bartoszyce.
Kuratorium Oświaty w Olsztynie
Ministerstwo Edukacji Narodowej w Warszawie.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (69) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. EMERYT #2761694 | 88.220.*.* 13 lip 2019 17:49

  Przy najbliższych wyborach parlamentarnych będę głosować na PO bo p. Schetyna obiecał trzynaste emerytury emerytom. Peowcy w przeciwieństwie do pisowców są bardziej uczciwi i dotrzymują obietnic wyborczych. Pisowcy obiecywali zwiększenie do 8000 zł kwoty wolnej od podatku, darmowe leki dla starszych emerytów, oraz udzielenie znaczącej pomocy dla tzw. frankowiczów i co... szydło wyszło z worka bo to były tylko obiecanki wyborcze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Widać #2760218 | 176.97.*.* 10 lip 2019 18:00

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Że nauczyciele i PO piszą negatywne komentarze. Ale w końcu i za ta dyr się wzięli. Należy się jej. Cudzymi pieniędzmi dobrze się rządzić.

  1. Widać #2760214 | 176.97.*.* 10 lip 2019 17:55

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Że komentarze komuszki piszą i nauczyciele. Bardzo dobrze niech za was się wezmą, bo za PO jedynie machlojki, i stołki były latwione. A PiS ukrócił co?? He,he

   1. Apel!!! #2760168 | 37.248.*.* 10 lip 2019 16:26

    Le-cho-sław, Le-cho-sław!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. I wszystko jasne!!!!!!!!! #2759967 | 83.6.*.* 10 lip 2019 10:05

    Mali ludzie nie tylko wzrostem po raz wtóry udowadniają nam , że ubiegając się o pełnienie funkcji w samorządach szli tylko dla kasy . Szok i niedowierzanie. To co watażkowie PiS zrobili po wygranych wyborach w powiecie woła o pomstę do Nieba . Kolelsiostwo, układy, układziki i prywata przyświeca ich działaniu. Biedaczek Darski nie może przeżyć , że za darmoszkę nie przytuli paru groszy więcej. Przyłączam się do Apelu Publicznej Zbiórki by wyrównać mu straty niech Radni Powiatowi PiS ze Starostą Nadolnym stanęli w niedzielę przed kościołami w całym powiecie z puszkami i na Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu, którą zarządzi sam Darski, za którą pewnie też weźmie dietę mu to przekazać. Myusimy coś zrobic by przerwać ten Chocholi Taniec pod dyktando maluczkich z PiS. Już napewno na nich nie zagłosuję!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (49) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (69)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages