Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Strażacki tydzień. Jeden pożar, powalone drzewa, owady i akcja nurków poza powiatem

2019-06-11 12:29:56 (ost. akt: 2019-06-11 12:45:50)

Autor zdjęcia: materiały KP PSP

W okresie 3 do 9 czerwca br. strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 18-krotnie. Odnotowaliśmy 17 zdarzeń zakwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia oraz 1 pożar. Strażacy przestrzegają i informują o tym jak zachowywać się nad wodą.

Działania gaśnicze jakie zarejestrowaliśmy w minionym tygodniu to pożar podkładów kolejowych w miejscowości Sątopy – Samulewo.

W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń strażacy podejmowali interwencje związane m.in. 
z usuwaniem rojów i gniazd owadów błonkoskrzydłych, usuwaniem powalonych drzew na dogach powiatowych, wydobyciu dzika z rzeki Łyna, wypadkiem motoroweru w Smolance, kolizji samochodów osobowych w Górowie Iławeckim oraz otwarciu dwóch mieszkań w Bartoszycach na prośbę Policji.


Po dotarciu na miejsce zdarzenia bartoszyckich nurków 
w ciągu około 7 minut wydobyto mężczyznę i przekazano go zespołowi ratownictwa medycznego Pomimo około 45-minutowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej mężczyzny nie udało się uratować.

Planując wypoczynek nad wodą, zapoznaj się z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.
Rady dla wypoczywających nad wodą
1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.

2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.

3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)

4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.

5. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.

6. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.

7. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.

8. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.

9. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

10. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.

11. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.

12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

13. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.

14. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.

15. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.

16. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).

17. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.

18. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.

19. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.

20. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.

21. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.

22. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.

23. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.

Opracowano w Wydziale Prewencji Społecznej KG PSP


kpt. Krystian Masalski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages