Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Najstarszy mieszkaniec powiatu bartoszyckiego ma 104 lata

2019-05-20 08:37:57 (ost. akt: 2019-05-20 08:45:19)

Autor zdjęcia: Pixabay

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie, w powiecie bartoszyckim mieszkają cztery osoby, które przekroczyły setny rok życia.

Jak informuje ZUS, najstarszy mieszkaniec powiatu bartoszyckiego liczy sobie 104 lata. Setny wiek życia przekroczyły jeszcze trzy osoby. Liczą one sobie 103, 101 oraz 100 lat.

Dla osób, które ukończyły wiek 100 lat po 28.02.2018 r. przyznawane jest świadczenie, które wynosi 4003,88 zł (brutto). Otrzymują je one comiesięcznie wraz z rentą lub emeryturą.

Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia.

Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach.

Obecnie w warmińsko-mazurskim świadczenia honorowe otrzymuje 60 osób. Na koniec 2018 roku w Polsce było 1,9 tys. stulatków, a w naszym województwie 55. Najstarszą kobietą, której oddział ZUS w Olsztynie wypłaca świadczenie honorowe, jest 110-letnia mieszkanka Lidzbarka Warmińskiego. Najstarszy mężczyzna zamieszkuje w Ełku i ma 109 lat.

Informacja prasowa ZUS, red

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages