środa, 2 grudnia 2020. Imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Powiat bartoszycki czwarty w Polsce pod względem bezrobocia

2019-05-18 08:00:00 (ost. akt: 2019-05-17 11:32:17)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Czwarty w Polsce, a drugi na Warmii i Mazurach — tak wygląda sytuacja powiatu bartoszyckiego pod kątem bezrobocia.

To dane, które podczas piątkowej (17 maja) sesji Rady Powiatu przedstawiła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bartoszycach Anna Konowrocka. Informacja na temat bezrobocia oraz działań urzędu pracy w 2018 roku była jednym z punktów porządku obrad.

Według przedstawionych przez dyrektor danych, na koniec roku 2018 powiat bartoszycki zajmował czwarte miejsce w kraju pod względem najwyższego bezrobocia. Wynosiło ono wtedy 18,8 proc., a bez pracy pozostawało 2,2 tys. osób.

Na czele rankingu był powiat szydłowiecki (woj. mazowieckie), gdzie stopa bezrobocia wynosiła 24,3 proc. (3,5 tys. osób bez zatrudnienia).

Z kolei biorąc pod uwagę tylko Warmię i Mazury, powiat bartoszycki plasuje się na drugim miejscu. Wyższe bezrobocie na koniec ubiegłego roku zanotowano jedynie w powiecie braniewskim (21 proc., 2,9 tys. osób bez pracy).

Jak podkreśliła podczas swojego wystąpienia Anna Konowrocka, najwyższe stopy bezrobocia w naszym województwie mają powiatu przygraniczne: braniewski, bartoszycki, kętrzyński (18,5 proc.) i węgorzewski (17,5 proc.).

Bezrobocie w powiecie bartoszyckim w ostatnich trzech latach spadło z poziomu 23,7 proc. (grudzień 206 r.) do wspomnianych wcześniej 18,8 proc. (na koniec roku 2017 wynosiło ono 20,6 proc.).

Według stanu na koniec grudnia ub.r., stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 5,8 proc., a bez pracy pozostawało ponad 968 tysięcy osób.

Podczas wystąpienia na sesji dyrektor PUP przedstawiła również działania, jakie urząd pracy podejmuje na rzecz osób bezrobotnych.

kwk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tutitu #2736756 | 5.173.*.* 22 maj 2019 22:18

  Jeśli państwo uszczelniloby granice z Rosją to część tych nierobow poszłaby do pracy i jeszcze kilka procent bezrobocie by zmalalo

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. hhh #2736398 | 176.97.*.* 22 maj 2019 12:04

  Przyczyna bezrobocia nie zawsze lezy tylko i wyłącznie po stronie bezrobotnych, na bezrobocie mają tez wpływ inne czynniki, by bezrobotny mógł sobie poszukac pracy po za powiatem bartoszyckim potrzeba dojazdu do pracy, Powiat bartoszycki, jak i miasto są wykluczone komunikacyjne, na naszym terenie są niskie place, więc pracującym zwykle starcza na zycie od pierwszego do pierwszego, na przekwalifikowanie się potrzeba pieniędzy, na to by wyjechac wogóle z naszych terenów tez sa potrzebne pieniądze,by gdzieś znaleźc zatrudnienie potrzeba pieniędzy, za coś w innym miescie trzeba wynająć stancję , mieszkanie i żyć, a tutaj sa koszty, część osób bezrobotnych ma slabe wykształcenie, część pracodawców pisze w ogłoszeniu,że przyjmuje osoby z doświadczeniem czy mile widziane doświadczenie, nie chce szkolić nowych pracowników, część osob bezrobotnych nie wie jak pozytywnie wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej by zawalczyć o siebie, dlaczego Urząd Pracy nie szkoli bezrobotnych,aby pozytywnie przeszli rozmowe kwalifikacyjną, bezrobocie wynika z tego,że Urzędy Pracy to rejestratornia bezrobotnych, tymi co są długotrwale bezrobotni wcale urząd pracy się nie przejmuje, zajmują się tylko osobami , które są na zasiłku dla bezrobotnych, tymi bez prawa nie, trzeba sobie zadac pytanie ile jest osob na zasilku,a ile bez prawa do zasiłku, Urząd Pracy to tylko rejestracja bezrobocia i przekładanie papierków, burmistrz jak i starosta to osoby, które powinny z racji stanowiska umożliwiać ludziom podjęcie pracy po przez sciąganie przedsiębiorstw do naszego powiatu, jakoś przejawów chęci w tym kierunku nie widac, zasłaniają się brakiem dobrych dróg dojazdowych, a co w tym kierunku robią by to zmienić?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Obiektywnie #2736297 | 176.97.*.* 22 maj 2019 09:47

   a co robi powiat, wladze powiatu by przeciwdziałać bezrobociu, czy powstają na naszych terenach nowe zakłady pracy czy przedsiębiorstwa? U nas wszystko się zwija, społeczenstwo się starzeje, młodzi wyjeżdzają, zostaja ci ktorych z racji wieku nikt nie chce zatrudniać, co robi Starosta, ano jakoś nie widzę by cokolwiek mu się chciało robić, co z uzbrojonym terenem pod nowe przedsiębiorstwo, Burmistrz Piotr Petrykowski wydał z budżetu miasta coś około 4 mln zł na uzbrojenie terenu pod przedsiębiorstwo, miał ściągnąć firmę, do tej pory ciszam a pieniądze zostały wydane, wysokie bezrobocie, ludzie nie mają gdzie się zatrudniać, co z osobami z niepełnosprawnością to też spora grupa osób, które potrzebują miejsca pracy dostosowane do ich potrzeb, czy ktoś o tym pomyślał, nie wszyscy bezrobotni to lenie i obiboki, którym nie chce się pracowac bo żyją z zasilkow, najlpeiej tak o innych powiedzieć zrzucając odpowiedzialnośc ze Starostwa, Urzędu Pracy czy Burmistrza na bezrobotnych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Pracownica #2735190 | 83.6.*.* 20 maj 2019 19:26

    Z tyłu nawet podobny trochę do Starosty. Czyżby jakaś wróżba ?!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Bart #2734815 | 5.173.*.* 20 maj 2019 06:01

    To są rasowe nieroby i kombinatorzy aby ugrać jak najwięcej z opieki społecznej. Nawet gdyby dostał 3500zł na rękę to nie pójdzie taki do pracy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (20)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages