środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Zasiłek opiekuńczy na dziecko w kontekście strajku nauczycieli

2019-04-01 09:25:00 (ost. akt: 2019-04-01 09:29:36)

Autor zdjęcia: Archiwum/Sławomir Kędzierski

Jeśli nagle zamknięto żłobek, przedszkole, czy szkołę, rodzic może zostać w domu z dzieckiem i skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Wystarczy złożyć do pracodawcy oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu takiej placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

- Aby skorzystać z tego świadczenia ważne są trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a sytuacja zamknięcia placówki rzeczywiście jest nieprzewidziana, a nie wynika ono np. z zaplanowanego remontu przedszkola, o którym rodzice byli wcześniej poinformowani - podkreśla Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

- Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły jest nieprzewidziane, jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem - wyjaśnia rzeczniczka.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujący na umowie zlecenie lub prowadzą własną działalność gospodarczą.

Zasiłek opiekuńczy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje bez okresu wyczekiwania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą warunkiem nabycia prawa do zasiłku opiekuńczego jest terminowe opłacanie dobrowolnej składki chorobowej i przerwanie działalności na czas sprawowania opieki.

- Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia - dodaje Ilukiewicz.

Rodzic chcący uzyskać taki zasiłek musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek Z-15 A i dołączyć do niego oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka ,przedszkola lub szkoły.

Uwaga: wniosek o zasiłek opiekuńczy (Z-15A) należy złożyć przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy, z wyjątkiem przypadków nieprzerwanych okresów sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem.

Jeśli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS, dodatkowo należy złożyć wypełnione przez płatnika składek zaświadczenie:
- na druku Z-3 - dla pracownika
- na druku Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą składa zaświadczenie na druku Z-3b.

Zasiłek opiekuńczy może być wypłacony przez ZUS lub płatnika składek. Jeżeli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS, wypłata zasiłku nastąpi niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Jeżeli zasiłek będzie wypłacany przez płatnika składek, ponieważ zgłasza on do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych, zasiłek otrzymasz w terminie wypłaty wynagrodzenia, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

materiały prasowe

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Asterix #2708436 | 31.0.*.* 3 kwi 2019 00:34

  Czy mogę prosić druk B17, potrzebny do wydania druku A27, w celu pobrania formularza F18 ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pamiętajcie !!!!!!!!! #2707982 | 83.6.*.* 2 kwi 2019 09:42

  Dziś jest 14 rocznica śmierci człowieka, którego pokochał cały Świat św Jana Pawła II

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dzień Dziecka #2707874 | 37.248.*.* 1 kwi 2019 23:28

   Strajk generaalny wszystkich dzieci do końca wakacji. I co na to nauczyciele ?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ? #2707657 | 82.145.*.* 1 kwi 2019 17:05

    Mam nieodparte wrażenie, że Goniec Bartoszycki i Gazeta Olsztyńska świadomie SZCZUJĄ społeczeństwo na nauczycieli.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages