Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Dzień Świadomości, czyli łamanie stereotypów dotyczących zaburzeń psychicznych

2019-03-28 15:15:52 (ost. akt: 2019-03-28 17:21:31)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

W Bartoszyckim Domu Kultury odbył się w czwartek 28 marca Dzień Świadomości. To kampania społeczna mająca na celu szeroko rozumianą edukację w zakresie zdrowia psychicznego.

Salę w BDK wypełniła młodzież z miejscowych szkół. Miała ona okazję m.in. wysłuchać prelekcji swoich rówieśników z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach. Podsumowali oni w ten sposób swoje dwa projekty, realizowane w Domu Pomocy Społecznej w Kamińsku.

Jeden z nich — "Świadomi siebie, świadomi innych" — przedstawiał problem zaburzeń psychicznych. Drugi — "InnyNiewinny" — opowiadał o relacjach, jakie uczniowie szkoły nawiązali z mieszkańcami DPS-u podczas kilku wizyt w tamtejszej placówce.

— Problem zaburzeń psychicznych jest coraz częstszy, coraz bardziej codzienny, a jednocześnie bardzo wstydliwy — mówi Beata Wolska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kamińsku, który jest przeznaczony dla osób przewlekle chorych psychicznie.

— Przez wiele lat utrwalono przekonanie, że osoba chora psychicznie jest niebezpieczna, nieobliczalna, agresywna, atak nie jest. Stąd kampania mająca na celu nabycie świadomości na temat zaburzeń psychicznych, oswojenie się z nimi, złamanie lęków i stereotypów — dodaje Wolska.

DPS za swoje działania na tym polu był już nagradzany. Kampania otrzymała Inicjatywę Wolontariacką Roku 2018 (nagroda starosty powiatu bartoszyckiego), zaś w tym roku wygrała nagrodę MP Power Awards w kat. społecznej odpowiedzialności. Podczas spotkania w BDK podziękowano partnerom wspierającym przedsięwzięcie.

Gościem specjalnym Dnia Świadomości był Gabriel Fleszar, piosenkarz znany z przeboju "Kroplą deszczu". Opowiadał on o swojej pracy scenicznej, ale przede wszystkim mówił o profilaktyce uzależnień.

Organizatorami Dnia Świadomości były DPS w Kamińsku i Fundacja Co Dwie Głowy, przy wsparciu Rebelia Media i Bartoszyckiego Domu Kultury.

kwkCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages