Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Za nami nadzwyczajna sesja Rady Miasta Bartoszyce

2019-03-18 09:49:07 (ost. akt: 2019-03-18 10:14:16)
Rada Miasta Bartoszyce podczas obrad

Rada Miasta Bartoszyce podczas obrad

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

W poniedziałek rano 18 marca odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Bartoszyce.

Podczas obrad radni przyjęli stanowisko w sprawie likwidacji IV Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Bartoszycach, wyrażając w ten sposób swój "zdecydowany sprzeciw" przeciwko takiej decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości. Za przyjęciem stanowiska opowiedzieli się wszyscy radni.

Więcej czasu zajęło uchwalenie deklaracji przystąpienia miasta do budowy drugiego mostu. Wiązało się to z dyskusją, jaka się przy tym punkcie wywiązała.

Ponieważ koszt realizacji budowy mostu, modernizacji ulicy Poniatowskiego oraz budowy nowej drogi do istniejącej drogi Bartoszyce — Górowo Iławeckie szacuje się już na ok. 43 mln zł, zwiększone będą musiały być wkłady własne beneficjentów (dofinansowanie z programu Polska-Rosja pozostaje na niezmienionym poziomie 22 mln zł).

W związku z tym kilka tygodni wcześniej powiat bartoszycki zadeklarował kwotę 4 mln zł, a Gmina Miejska Bartoszyce będzie musiała zwiększyć swój wkład do 16 mln zł. I to właśnie niepokoiło część radnych.

Radna Wioletta Machniewska pytała, czy owe 16 mln zł to kwota ostateczna i czy jeśli wzrośnie koszt inwestycji, to czy wkład miasta też będzie musiał wzrosnąć. Radny Jarosław Puszko zasugerował, by zwrócić się do innych samorządów powiatu bartoszyckiego o dołożenie się do budowy mostu.

Z kolei radny Wojciech Prokocki stwierdził, że sporą część dofinansowania trzeba będzie po prostu "wyjeździć", mając na myśli szukanie źródeł finansowania np. w samorządzie województwa lub rządzie. — Nie wiemy, czy do przetargu cena nie będzie wyższa, a miasto nie będzie musiało dołożyć już nie 16, a 30 milionów złotych — powiedział Prokocki.

Ostatecznie deklarację o przystąpieniu do budowy drugiego mostu przyjęto jednogłośnie.

Podczas sesji przyjęto również zmiany w budżecie, gdzie m.in. o 5 tys. zł zmniejszono wydatki na budowę pomnika Orła Białego.

Jedna ze zmian wiązała się również z dofinansowaniem, jakie miasto otrzymało na rewitalizację i zagospodarowanie na cele turystyczne Bramy Lidzbarskiej. Projekt przewiduje remont elewacji bramy, roboty archeologiczne, drenaż, izolacje, zagospodarowanie terenu oraz wyposażenie Bramy w gabloty, rzutniki, krzesełka, halogeny, wieszaki szatniowe.

Całość zadania szacuje się na poziomie 854 457 zł, z czego dofinansowanie wynosi 724 588 zł, a wkład własny 129 869 zł.

kwk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Emeryt #2701026 | 88.220.*.* 21 mar 2019 08:18

  W telewizji bartoszyckiej ostatnio słuchałem wypowiedzi posła Ołdakowskiego. Pomimo,że go lubię to n ie przekonał mnie do swoich poczynań.Najbardziej wkurzyło mnie jego mętne tłumaczenie na temat finansowania kosztów budowy mostu.Otóż on tłumaczył rząd ,że nie może dopłacić do budowy kosztów budowy mostu bo skorzystano z unijnych pieniędzy programu Polska- Rosja. Uważam , że bardzo dobrze,iż skorzystano z kasy leżącej na stole. Jeżeli poseł uważał inaczej to mógł wcześniej zrobić coś innego i wyłożyć na stół kasę rządową.Oj nieładnie, nieładnie Panie Pośle!

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nie da nikt ani centa #2699706 | 176.97.*.* 18 mar 2019 19:36

  Po co nam wogóle Pomnik Orła Białego w Bartoszycach, wielki i kosztowny moloch, nie mamy dość innych wydatków? Na 20 czy 15 tysiącach się nie skończy , most Bartoszyce bedzie kosztował 16 mln, może i 30 , kto nam da kasę, otóż nikt nam nie da, Rada Miasta Bartoszyc tak ochoczo utrzymuje wszystkich i wszystkie miasteczka w powiecie, na most nie dorzuca się Górowo , Sępopol , ani Bisztynek, za to miasto Bartoszyce jak i Starostwo powiatu bartoszyckiego finansują wszystkie zadania, czy tak powinno być, Miasteczka powiatu bartoszyckiego zrzucają odpowiedzialność na Starostwo jak na Radę Miasta Bartoszyce nie czyniąć żadnego wysiłkku ze swojej strony , jak jest zakup np wozów policyjnych czy strazackich niedorzucają najmniejszej złotówki, tak i teraz jest, Miasto Bartoszyckie jak zwykle jest pozostawione same sobie, już teraz dług miasta Bartoszyce to prawie 38 mln, wstępnie most 16 mln = razem 54 mln , albo i dużo dużo więcej. U nas rządzi PO, to PiS nam nie da złamanego grosza

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (9)

  1. SZok !!!!!!! #2699590 | 83.6.*.* 18 mar 2019 16:21

   Czy włodarze z tego terenu mają mieszkańców za durni ?! Obecny Starosta przez ostatnie dwie kadencje był V-ce Starostą, obecny Radny Prokocki przez ostatnie dwie kadencje był Starostą, Burmistrz sprawuje swój urząd drugą kadencję, większość Radnych miejskich i powiatowych jest radnymi od kilku kadencji to co oni robili wcześniej jak na szczeblu centralnym dwa lata temu zapadała decyzja o likwidacji wydziału. Również inne samorządy powiatu bartoszyckiego zachowują się tak jakby sprawa nie dotyczyła ich mieszkańców. Tak to jest jak te same osoby siedzą na stołkach latami. Możecie mieć pretensje do siebie, że tak od lat wybieracie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (31) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Zeno #2699481 | 82.177.*.* 18 mar 2019 13:45

    Nie wiem dlaczego nikt z radnych nie wpadł na pomysł aby zwrócić się do rządu o pomoc w sprawie budowy tego mostu? Wszak Bartoszyce są miastem Polskim i dla rządu też powinno zależeć na budowie tego mostu. Czy coś robią w tym zakresie działacze PiS?

    Ocena komentarza: warty uwagi (26) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

    1. Tadeusz #2699477 | 83.9.*.* 18 mar 2019 13:37

     A przeciez macie w powiecie " prezesa citaslov" on jest dobry w finansach doradzi wam, ale tylko doradzi.

     Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (28)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages