Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Starosta zapowiada szukanie oszczędności w powiatowej oświacie

2019-03-08 11:12:41 (ost. akt: 2019-03-08 11:29:28)
Sesja Rady Powiatu Bartoszyckiego

Sesja Rady Powiatu Bartoszyckiego

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Likwidacja Powiatowego Zespołu Administracji Oświaty, likwidacja stanowisk, czy łączenie klas — to działania powiatu mające na celu znalezienie oszczędności w oświacie. Takiej odpowiedzi starosta powiatu Zbigniew Nadolny udzielił na zapytania radnego Ryszarda Zduniuka.

Radny zadał staroście sześć pytań. Odpowiedzi na nie zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Bartoszycach.

Zduniuk dopytywał m.in. o to, jakie oszczędności oraz korzyści dla powiatu przyniesie wprowadzona zmiana Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Bartoszycach.

W udzielonej przez starostę odpowiedzi można przeczytać, że zmiany w zakresie oświaty zakładają "likwidację Powiatowego Zespołu Administracji Oświaty", a "umieszczenie księgowości bezpośrednio w placówkach przyczyni się do zwiększenia wpływu dyrektorów na realizację budżetów placówek i pozwoli na (...) sprawniejsze zarządzanie finansami".

Radny zapytał także o inne działania, jakie planuje wprowadzić Zarząd Powiatu w placówkach oświatowych i jednostkach organizacyjnych w celu wygospodarowania oszczędności.

Odpowiedź brzmiała: "W miesiącu lutym odbyło się spotkanie dyrektorów placówek oświatowych ze starostą i wicestarostą, które miało na celu podjęcie działań związanych z poprawą sytuacji finansowej w oświacie. Działania te będą realizowane m.in. poprzez:

— likwidację stanowisk,

— łączenie mało liczebnych klas,

— łączenie grup międzyoddziałowych nie spełniających kryteriów liczebności,

— ograniczenie godzin do minimum wynikającego z podstaw programowych,

— zwiększenie liczby wychowanków bez wzrostu liczby grup wychowawczych,

— ograniczenie liczby godzin w placówkach poprzez stosowanie ustalonych zasad naboru oraz zasad tworzenia arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2019/2020,

— likwidacja wszystkich dodatkowych zajęć płatnych i zastępstw płatnych, poza zajęciami opiekuńczymi i związanymi z koniecznością zrealizowania podstaw programowych".

kwk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (53) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2696134 | 188.146.*.* 12 mar 2019 11:27

  Jeżeli powiat ma takie długi i szuka oszczędności na dzieciach to ja proponuję referendum. Górowo Iławeckie pod Lidzbark warmiński .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Karamba #2695817 | 176.107.*.* 11 mar 2019 16:51

   Po Pis to jedno i to samo zlo !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. hmm #2695510 | 176.97.*.* 10 mar 2019 19:25

   Starosta Nadolny swoim oszczędzaniem na oświacie zapoczątkuje trend wyjazdu młodzieży z Bartoszyc, nieodwracalny trend, uczniowie nie chcą się w takich warunkach uczyć, w których to pieniędzy na edukację nie ma, nie ma na nowoczesne wyposażenie szkól, ( tablice multimedialne, rzutniki, czy mikroskopy w salach biologicznych i inne potrzebne urzadzenia to standard ) Starosta Nadolny sądzi,że nadal mamy 19 wiek i tak jak za czasów nauki Satrosty Nadolnego wystarczył kałamarz i kajet, a nauczycielowi wskaźnik i kreda tak wszystkim uczniom to powinno wystarczyć, bo tak Satrosta podchodzi do oszczędności w oświacie, uczniowie chcą godnych warunków, sama kreda już nie wystarczy i nie wystarczy wskaźnik nauczycielowi, to już nie te czasy Panie Starosto, uczniowie wyjeżdzają z Bartoszyc bo tu nie ma przyszłości u resztki przyszłości Pan zabiera, właśnie oszczędzając na oświacie, doprowadzi Pan do tego,że faktycznie Bartoszyce się wyludnią i zostaną w naszym mieście emeryci i renciści i osoby bezrobotne, bo dzięki Panu i pańskiemu zarządzaniu powiatem tak będzie, ale nie martwi się Pan o to bo to Pana nie dotyczy, ważne ,że Pan ma, a reszta mieszkańców i ich potrzeby są po prostu nie ważne. Nie po to Pana wyborcy wybrali by Pan na czym kolwiek oszczędzał, tylko po to aby Pan wraz ze swoimi radnymi i współpracownikami pozyskiwał pieniądze dla powiatu, jak widac z roku na rok jest co raz z tym gorzej, powiat biednieje, nie są rozwiązywane zadne problemy, fundusze są nie wystarczające na inwestycje w powiecie, to nie tylko oświata, ale stan dróg, wykluczenie komunikacyjne i inne problemy w tym bezrobocie, w naszym powiecie i mieście nie ma przyszłości.

   Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (7)

   1. bartoszyczanin #2695487 | 81.15.*.* 10 mar 2019 18:18

    Powiat jest na skraju bankructa-NIK pownien sie zainteresować "gospodarnością" naszych? włodarzy!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. bbc #2695257 | 83.9.*.* 10 mar 2019 09:11

    Od lat ta sama grupa radnych (w większości) od lat zarządza powiatem i doprowadziła go na skraj bankructwa. Teraz zabrała się a jego "naprawę". Czarno to widzę ! To ma być to oszczędzanie? Likwidacja klas, zwiększanie liczby uczniów w klasach, likwidacja stanowisk, likwidacja zajęć pozalekcyjnych? To żadnych SKS-ów, kółek zainteresowań, grup poetycko-teatralnych, zespołów sportowych, muzycznych i wszelkich innych? I to co zostanie będzie nazywało się Oświatą? To już proszę iść za ciosem i zlikwidować szkoły. Panie Starosto, Panie i Panowie Radni !!! Zacznijcie oszczędzanie od siebie. Obniżcie sobie uposażenia do zgodnego z prawem minimum, do czasu, aż wyprowadzicie powiat na prostą. Na młodzieży i oświacie nie można oszczędzać. W ten sposób to za kilkanaście lat Bartoszyce będzie można dosłownie zaorać, bo zostaną tylko emeryci. Nikt Wam tego nigdy nie zapomni.

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (53)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages