Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Nauczyciele i pracownicy szkół szykują się do strajku

2019-03-05 11:56:57 (ost. akt: 2019-03-05 12:41:29)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

— Moje obserwacje wskazują, że determinacja nauczycieli i pracowników szkół rośnie. Z ankiety jaką przeprowadziłem wynika, że wkrótce opowiedzą się oni za strajkiem — mówi Wiesław Tarajko, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bartoszycach.

Do 25 marca w szkołach i placówkach oświatowych w mieście Bartoszyce oraz w Bisztynku zostanie przeprowadzone referendum w sprawie przystąpienia do strajku. Przypomnijmy, że żądania nauczycieli mają charakter płacowy. Żądają podwyżek płac w wysokości 1000 złotych brutto.

— W mieście Bartoszyce oraz mieście i gminie Bisztynek wyczerpaliśmy już dość skomplikowaną procedurę wejścia w spór zbiorowy. Najpierw wystąpiłem w imieniu ZNP z roszczeniami płacowymi do dyrektorów szkół i placówek. Dyrektorzy odpowiedzieli, że nie są w stanie ich spełnić. Po drodze odbyły się jeszcze mediacje i rokowania w sprawie płac. Nie przyniosły oczekiwanego skutku. Podpisaliśmy protokół rozbieżności i weszliśmy w spór zbiorowy — wyjaśnia Wiesław Tarajko, prezes oddziału ZNP w Bartoszycach.

Oddział swym zasięgiem obejmuje też miasto i gminę Bisztynek, stąd ten samorząd jest też wymieniony.

— Po wczorajszej decyzji Zarządu Głównego ZNP o rozpoczęciu strajku w dniu 8 kwietnia, przeprowadzimy referenda w każdej placówce. To od ich wyniku zależy, czy w danej placówce strajk się rozpocznie. Aby referendum było ważne musi w nim wziąć udział 50% + 1 wszystkich pracowników placówki. W referendum wezmą udział nie tylko członkowie ZNP — mówi Wiesław Tarajko.

O tym, ile szkół i placówek weźmie udział w strajku dowiemy się więc 25 marca.

Więcej o proteście i planowanym strajku nauczycieli i pracowników szkół i placówek oświatowych przeczytacie w piątkowym "Gońcu Bartoszyckim".

and

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. roman #2699637 | 83.9.*.* 18 mar 2019 17:33

  Niech nuczyciele pokażą swoje roczne PITY

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. belfer #2692723 | 83.9.*.* 5 mar 2019 19:49

  ZNP to lewacka partia polityczny działająca pod przykryciem. Broniarz to komunistyczny polityk.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ja #2692703 | 37.47.*.* 5 mar 2019 19:04

   Bardzo dobrze, że strajkują. Chcę, żeby moje dzieci były uczone przez nauczycieli, którzy nie muszą się martwić jak wiązać koniec z końcem, tylko zadowolonych, że wykonują ten (bardzo ważny) zawód. Wakacji już nie mają, bo p. minister wymyśliła sobie dyżury w pustych szkołach (bo i tak nikt nie przyprowadza dzieci do szkół w wakacje - chyba, że ich nie kocha). A dzisiejsza dzieciarnia nie wynosi żadnych pozytywnych wartości z domu. Jak się nie nauczy, dostanie jedynkę, lub uwagę za pyskowanie do nauczycieli, to jeszcze rodzice z gębą przybiegają... Im więcej podwyżki dostaną tym lepiej, bo zasługują na nią jak mało kto

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Janek #2692598 | 83.9.*.* 5 mar 2019 16:11

    Komuniści nie odpuszczają, aby na złość.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. huhyh #2692597 | 91.196.*.* 5 mar 2019 16:03

    Nauczycieli w Polsce jest blisko 691.000 osób co powoduje przy liczbie 4.975.034 uczniów i słuchaczy przeludnienie kadry dydaktycznej= 1 nauczyciel na 7 uczniów :-) W RP nauczyciele statystycznie pracują najmniej w Europie, całe 18 godzin tygodniowo, oczywiście bronią się mówiąc o przygotowaniach do zajęć i sprawdzaniu klasówek w domu:-) Tu mała uwaga. W zawodach gdzie pracuje się mózgiem WSZYSCY zabierają pracę do domu przy 40 godzinach uprzednio wypracowanych w miejscu zatrudnienia. Rachunek jest zatem prosty Nauczyciel miesięcznie ma bonusowe 88 godzin na sprawdzanie klasówek robi to w komforcie domowego zacisza :-) Inne plusy : wakacje , ferie, długie przerwy świąteczne. Statystyczny dzień to przerwa w pracy co 45 minut w wymiarze 10/20 minut, gdzie zwyczajowo w innych instytucjach jest 30 minut /8h. Krzywdy jak gołym okiem widać nie ma o czym świadczy liczba chętnych na zostanie Nauczycielem - kolejki. Nie bez znaczenie jest także łatwość uzyskania właściwych kompetencji - wystarczy skończyć pedagogikę na jednej z komercyjnych uczelni z rodzaju płacę i wymagam gdzie ten właśnie kierunek studiowania uchodzi za najłatwiejszy !!!! ps. Proszę 18h pełnego etatu przemnożyć do 40h i wówczas wyjdzie, iż przy normalnym dniu pracy pensja nauczyciela ulegnie podwojeniu. Stopień awansu zawodowego wynagrodzenie brutto nauczyciel stażysta 2538 zł nauczyciel kontraktowy 2611 zł nauczyciel mianowany 2965 zł nauczyciel dyplomowany 3483 z do tego należy doliczyć dodatki za wysługę lat (do 20% pensji zasadniczej) dodatek funkcyjny (np: za wychowawstwo, opiekun stażu, dyrektor i wicedyrektor) dodatek motywacyjny (przyznawany przez dyrektora) dodatek wiejski (przyznawany za pracę w placówkach położonych na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców) dodatek za warunki pracy (warunki trudne lub uciążliwe określone w rozporządzeniu ministra) dodatek za wyróżniającą się pracę (przyznawany nauczycielom dyplomowanym od 1 września 2020 r.)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

    Pokaż wszystkie komentarze (30)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages