Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Jak jeździć na rondzie "Solidarności"? Mamy odpowiedź policji

2019-02-19 13:05:24 (ost. akt: 2019-02-19 13:18:28)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Poruszanie się po rondzie "Solidarności" w Bartoszycach sprawia czasem kierowcom trochę problemów. Nie jest ono dwupasmowe, ale zdarza się, że można zaobserwować samochody jadące nim obok siebie. Czy to zgodne z przepisami?

Kilka dni temu zamieściliśmy na naszym portalu tekst dotyczący niebezpiecznych miejsc w Bartoszycach związanych z ruchem drogowym. Jednym z nich było rondo "Solidarności".

Pod artykułem wywiązał się dyskusja. Jej tematem był sposób jazdy po rondzie. Nie jest ono dwupasmowe, ale mimo tego zdarza się czasem, że dwa samochody jadą obok siebie. W komentarzach internauci dyskutowali, czy to dopuszczalna sytuacja, czy też nie.

O komentarz poprosiliśmy policję. Poniżej treść odpowiedzi.
Pomimo tego, że rondo "Solidarności" nie jest oznakowane jako dwupasmowe, szerokość jego jezdni pozwala na poruszanie się obok siebie jednocześnie dwóch aut. Takie zachowanie kierujących nie jest zabronione przepisami prawa. Mało tego, sprawne i zgodne z przepisami poruszanie się po rondzie pozwala na większą płynność ruchu drogowego.

Zaznaczyć należy, że kierujący jadąc rondem "Solidarności" powinni pamiętać o ogólnych przepisach ruchu drogowego, a szczególnie o zasadach wymienionych w art. 22 Ustawy PRD, który wskazuje, że:

1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1) do prawej krawędzi jezdni — jeżeli zamierza skręcić w prawo;
2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi — jeżeli zamierza skręcić w lewo.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.

4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać
oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Jeśli kierujący na rondzie "Solidarności" będą przestrzegać w/w przepisów ruch będzie odbywał się płynni i bezkolizyjnie.

mł. asp. Marta Kabelis
Oficer Prasowy
Komendanta Powiatowego Policji
w Bartoszycach

kwk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czytać przepisy #2797161 | 37.47.*.* 29 wrz 2019 12:47

  Mimo iż Rondo Solidarności nie posiada oznaczenia pasów ruchy, to myśl art. 2 ust. 7 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, rondo posiada dwa nieoznaczonr pasy ruchu, ponieważ mieszczą się dwa rzędy pojazdów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kierowca NKE #2686641 | 188.146.*.* 22 lut 2019 22:00

  Dla mnie to jest zaskoczenie,ponieważ u nas rondo jest dwupasmowe w Kętrzynie, i jest oznaczony pas wewnętrzny i zewnętrzny fakt ze nie kazdy potrafi jezdzic po Kętrzynie nawet ze wsi i sie gubi na takich rondach,a później kolizja i płacz co ja zrobiłem

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Co to za bzdury #2684618 | 94.254.*.* 19 lut 2019 22:52

  Skoro nie ma pasów to jakim prawem mogą jechać dwa samochody jednym pasem. Taki artykuł utwierdza ludzi w przekonaniu, że jeżdżą prawidłowo. Gdyby było jeszcze szerzej to mógłby jeździć trzy samochody obok siebie bo przecież jest miejsce. Po to ktoś "mądrzejszy" od nas wymyślił znaki pionowe i poziome żeby się do nich stosować. A skoro tam takowych nie ma to nie zgodne z prawem jest jeździć w ten sposób. To nie Afryka

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. SG #2684574 | 185.138.*.* 19 lut 2019 21:08

   Nie ma pasów to jedno auto na drodze

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Trolololo #2684571 | 176.97.*.* 19 lut 2019 21:04

    Dlatego ja dojezdzajac doctego ronda ustawiam sie na srodku i jade srodkiem tak aby nikt mi ani ja nikomu drogi nie zajechal. Bedw jechal powoli, spojrze w lusterko czy moge zjechac z ronda nikogo nie bede widzial zaczne zjezdzac a tam ktos rozpedzony wjedzie i przycierka. Albo namalaowac pasy i oznakowac tak jak byc powinno albo bede jezdzil srodkiem i mam w du pie

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (31)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages