Wtorek, 22 września 2020. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Strażacki tydzień. Czyśćcie kominy!

2019-02-19 07:20:00 (ost. akt: 2019-02-19 07:28:04)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W okresie 11 do 17 lutego br. strażacy powiatu bartoszyckiego 14-krotnie wyjeżdżali do działań ratowniczo-gaśniczych. Odnotowaliśmy 10 zdarzeń zakwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia oraz 4 pożary.

W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń strażacy podejmowali interwencje związane m.in. z pomiarami na obecność tlenku węgla w budynkach mieszkalnych (2 interwencje), wypadkiem drogowym na DK51 w pobliżu miejscowości Połęcze, usunięciem plamy oleju na odcinku nr 511 w Górowie Iławeckim, wypompowaniem wody z zalanej piwnicy oraz otwarciem mieszkań na prośbę policji (3 interwencje).

Działania gaśnicze jakie zarejestrowaliśmy w minionym tygodniu to pożar budynku gospodarczego w miejscowości Różyna, pożar samochodu osobowego na parkingu osiedlowym w Bartoszycach oraz 2 pożary sadzy w przewodach kominowych.Pomimo tego, że temperatury za oknem są co raz wyższe, przypominam po raz kolejny o konieczności sprawdzenia stanu przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewody dymowe i spalinowe, gdy używamy węgla, drewna lub innego paliwa stałego należy czyścić co najmniej raz na 3 miesiące. Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.

W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy również usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Wskazane wyżej okresy są maksymalnymi, jakie możemy przyjąć pomiędzy ostatnimi czyszczeniami. W niektórych przypadkach mogą okazać się jednak niewystarczające, co oznacza, że przewody kominowe będziemy musieli wyczyścić częściej niż raz na 3 lub 6 miesięcy.

W przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego, czyszczenie przewodów kominowych możemy dokonać samodzielnie, chyba że umowa z ubezpieczycielem stanowi inaczej.

W pozostałych obiektach czyszczenie powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

Właściciel lub zarządca budynku ma również obowiązek dokonania przeglądu technicznego instalacji przewodów kominowych nie rzadziej niż raz w roku.

Przypominamy jednocześnie, że doprowadzenie do pożaru sadzy w przewodzie kominowym może stanowić wykroczenie w myśl art. 82 § 2 pkt 7 kodeksu wykroczeń, za które grozi kara aresztu, grzywny lub kara nagany.

Mandat karny za wykroczenie polegające na niezapewnieniu usunięcia zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych wynosi od 50 do 500 zł.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa zachęcamy po raz kolejny do instalowania w domach i mieszkaniach dymy, tlenku węgla lub tzw. czujek 2w1. Urządzenia te, pomimo, że nie zapobiegają powstaniu pożaru czy zatruciu tlenkiem węgla, skutecznie mogą nas zaalarmować o pojawieniu się zagrożenia w naszym domu.

Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy razem z nami uśpiona jest również nasza czujność, a zmysł węchu jest praktycznie wyłączony.

Na rynku dostępne są również autonomiczne czujki dymu, które instalowane są samodzielnie lub mogą być połączone w sieć, wówczas zadziałanie jednej czujki powoduje uruchomienie sygnalizatorów w pozostałych czujkach.

st. kpt. Piotr Kowalski
KP PSP w Bartoszycach

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages