Zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Dlaczego warto ją mieć?

2019-01-28 09:10:20(ost. akt: 2019-01-28 09:23:10)
Tak wygląda Karta Dużej Rodziny na ekranie smartfona. Aby skorzystać ze zniżek u partnerów programu wystarczy ją pokazać.

Tak wygląda Karta Dużej Rodziny na ekranie smartfona. Aby skorzystać ze zniżek u partnerów programu wystarczy ją pokazać.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

POWIAT\\\ Z początkiem tego roku zmieniły się przepisy związane z przyznawaniem Karty Dużej Rodziny. Teraz mogą ją uzyskać rodzice, którzy kiedykolwiek wychowywali troje i więcej dzieci. Posiadanie KDR przynosi wymierne korzyści finansowe.
Od 2015 r. rodziny mogą korzystać z udogodnień związanych z Kartą Dużej Rodziny. To przede wszystkim zniżki w opłatach i zakupach w sieci partnerów tego programu. Do końca ubiegłego roku była ona wydawana rodzinom, które mają troje lub więcej uczących się dzieci.

Od 1 stycznia kartę mogą otrzymać rodzice, którzy kiedykolwiek wychowywali troje i więcej dzieci. Przy czym przyznawana jest ona niezależnie od tego, czy dzieci żyją.

— Karta w tym przypadku przysługuje tylko rodzicom, a nie dzieciom. W przypadku rodzin aktualnie wychowujących dzieci, karta wydawana jest zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Rodzicom bezterminowo, a dzieciom czasowo, na przykład do czasu ukończenia liceum. Można ją potem przedłużyć na okres studiów — wyjaśnia Lidia Tomasik, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bisztynku.

W tej gminie kartę na "starych" zasadach uzyskało 97 rodzin. W tym roku KDR wydano już 30, z czego aż 28 według nowych przepisów.

Nagły wzrost spowodowany jest m.in. istnieniem jedynej w powiecie czynnej stacji kolejowej w Sątopach-Samulewie. Wielu okolicznych mieszkańców dojeżdża bowiem do pracy pociągami, a dla posiadaczy karty zniżka na bilet miesięczny tym środkiem lokomocji wynosi aż 49 procent.

Jak w praktyce uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

— W przypadku gminy Bisztynek należy przyjść do MOPS i złożyć pisemny wniosek — wyjaśnia Lidia Tomasik.

— Jest on dość obszerny, bo trzeba wypełnić nie tylko dane własne, ale i dzieci. Warto więc mieć już przygotowane numery pesel tych osób. Nasi pracownicy pomogą w wypełnieniu wniosku. Dane wpisywane są do systemu informatycznego. We wnioskach można podać numery telefonów osób, którym karta przysługuje oraz adresy e-mail. Ułatwia to późniejszy kontakt, gdy karta już do nas dotrze, a w przypadku karty elektronicznej, aktywowanie konta w specjalnej, bezpłatnej aplikacji na smartfony — dodaje kierowniczka MOPS.

W początkowym okresie rodziny zwykle występowały jedynie o kartę tradycyjną, czyli plastikową. Obecnie większość występuje zarówno o tradycyjną, jak i elektroniczną. Ta druga ma swoje dobre strony, gdyż aplikacja z nią związana zawiera mapę partnerów, u których można skorzystać ze zniżek. Sprawdziliśmy to w praktyce.

Aplikacja zawiera lokalizację, więc w momencie, gdy ją uruchamiamy, mapa wskazuje nam miejscowość, w której się znajdujemy z zaznaczonymi placówkami, które są partnerami programu. Możemy więc zobaczyć, gdzie i jakich nam zniżek udzieli przewoźnik, sklep, operator telefonii komórkowej, księgarnia, salon optyczny, bank, pizzeria, teatr, kino, filharmonia czy inne placówki kulturalne, sportowe, usługowe lub medyczne.

Na mapie dostępnej na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sprawdziliśmy, że obecnie w Bartoszycach jest 24 partnerów programu, w Górowie Iławeckim trzech, a w Bisztynku i Sępopolu ich nie ma. W Olsztynie jest ich 224, w Lidzbarku Warmińskim 21, w Kętrzynie 37, a w całym województwie warmińsko-mazurskim 947. To daje naszemu regionowi 11. miejsce w kraju pod względem liczby partnerów KDR.

Najczęściej stosowaną przez nich bonifikatą jest 10-procentowy upust. Czasem zniżki określane są kwotowo. Przy zakupie paliw na jednej ze stacji zniżka, zależnie od rodzaju paliwa, wynosi 8-10 groszy na litrze. Jedno z przedsiębiorstw w Olsztynie zastosowało zniżkę w wysokości 3333 zł na zakup kotła gazowego.

— Posiadacze kart czasem informują nas, jak z nich korzystają. Poza podróżami koleją, bardzo często rodziny wychowujące dzieci korzystają z upustów w księgarniach. Często są tam 10-procentowe zniżki przy zakupie podręczników i 15-procentowe na akcesoria szkolne. Jeśli więc ktoś ma troje dzieci chodzących do szkoły, to oszczędność jest znacząca — zaznacza Lidia Tomasik.

Żeby zostać partnerem programu przedsiębiorca powinien zgłosić się za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Warunki uczestnictwa są negocjowane zależnie od zasięgu działania firmy, czy jest on krajowy, regionalny, czy lokalny.


— My, jako operator programu, staramy się skłonić przedsiębiorców do udziału w nim, lecz jest to wyłącznie ich dobra wola. Z zastosowaniem zniżek przez przedsiębiorcę nie wiążą się późniejsze zwroty tych kwot z budżetu państwa. Przedsiębiorca musi więc skalkulować, czy to mu się będzie opłacało. W zamian otrzymuje logo programu, a logo swojej firmy może umieścić na mapie partnerów. Może też promować się jako przedsiębiorca realizujący politykę społeczną biznesu — wyjaśnia Lidia Tomasik.

A jak jest z rodzinami "po przejściach", w których są dzieci z poprzednich związków obojga partnerów oraz dzieci "wspólne"? Czy one też mogą liczyć na Kartę Dużej Rodziny?

— W takiej sytuacji kartę otrzyma ta osoba, która jest matką lub ojcem trojga i więcej dzieci. Jeśli w rodzinie jest lub było jedno dziecko partnerki, jedno dziecko partnera i jedno dziecko "wspólne", to niestety, ale taka rodzina karty nie otrzyma — wyjaśnia Lidia Tomasik.

Gdzie w naszym powiecie zgłaszać się po Kartę Dużej Rodziny? W Bartoszycach do Urzędu Miasta (pokój nr 25 w Wydziale Kultury, Sportu, Współpracy i Rozwoju). Do tej pory na starych zasadach wydano tu karty 182 rodzinom, a na nowych zasadach już 62.

W pozostałych miastach i gminach należy zgłaszać się do ośrodków pomocy społecznej. W gminie Bartoszyce na starych zasadach wydano karty 116 rodzinom, a na nowych 62. W gminie Górowo Iławeckie na starych 101, a na nowych 17. W gminie Sępopol na starych 50, a na nowych 8.

USTAWOWE ZNIŻKI Z KARTĄ DUŻEJ RODZINY
— 37 proc. na bilety jednorazowe na przejazdy kolejowe oraz 49 procent na bilety miesięczne (przysługują rodzicom),
— 50 proc. ulgi opłaty za paszport dla rodziców oraz 75 proc. ulgi opłaty za paszport dla dzieci,
— bezpłatny wstęp do parków narodowych.

ANDRZEJ GRABOWSKI
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. aaa #2670877 | 176.97.*.* 28 sty 2019 17:34

    Już mnie to drażni, te ciągłe upusty, pieniądze, mieszkania itd...kuźwa kiedy ktoś coś da ludziom którzy od świtu do zmierzchu zapier*****ą i nie mają tyle ile ma jakiś gość z 6 dzieci...

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5