Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Pogrzebów więcej niż narodzin

2019-01-12 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-11 10:04:01)
Cmentarz przy ul. Kętrzyńskiej w Bartoszycach

Cmentarz przy ul. Kętrzyńskiej w Bartoszycach

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

POWIAT\\\ Sprawdziliśmy dane statystyczne dotyczące urodzeń i zgonów w 2018 r. w każdej z gmin powiatu bartoszyckiego. W każdym przypadku saldo było ujemne. Powiat powoli wymiera. W ubiegłym roku zmarło o 131 osób więcej niż się urodziło.

Na początek dane pochodzące z Urzędu Stanu Cywilnego w Bartoszycach i od razu kilka słów wyjaśnienia. Obsługuje on zarówno mieszkańców miasta, jak i gminy (podobnie jest również w przypadku USC w Górowie Iławeckim). Dysponuje on danymi dotyczącymi urodzeń w Bartoszycach, co w praktyce oznacza ilość urodzeń w szpitalu powiatowym. Jak wiadomo jednak, rodzą tam kobiety nie tylko z naszego powiatu, ale i ościennych gmin, więc dane nie oddają w pełni liczby urodzonych mieszkańców naszego terenu. Podobnie jest ze zgonami. USC w Bartoszycach rejestruje osoby zmarłe na terenie miasta i gminy, ale nie zawsze są to mieszkańcy tych jednostek samorządowych.
Jakimi zatem danymi dysponuje bartoszycki USC? Otóż w 2018 r. urodziło się w Bartoszycach 626 dzieci (łącznie z tymi spoza powiatu). W tym samym czasie zmarło 491 osób (również wliczając w to osoby spoza powiatu, które odeszły np. w szpitalu lub w wyniku wypadku drogowego).

Dokładniejsze dane posiadają działy ewidencji ludności poszczególnych urzędów. W mieście Bartoszyce urodziło się 221 nowych mieszkańców, a zmarło w tym czasie 267 osób.

W Górowie Iławeckim urodziło się 43 dzieci zameldowanych w mieście. W tym samym okresie zmarło 55 osób.

Miasto i gmina Sępopol wpisało do ewidencji 59 nowych obywateli. Wykreślić z niej musiało 91 mieszkańców.

W mieście i gminie Bisztynek zarejestrowano urodzenia 60 dzieci i zgony 78 osób.

W gminie Bartoszyce urodziło się 122 dzieci, a zmarło 125 mieszkańców.

W gminie Górowo Iławeckie urodziło się 56 dzieci, a zmarło 76 osób.

Po podsumowaniu danych okazuje się, że w powiecie bartoszyckim urodziło się w ubiegłym roku 561 dzieci, a w tym samym czasie zmarło 692 mieszkańców.
Oznacza to ujemny przyrost naturalny aż o 131 osób.

561 - tyle dzieci urodziło się w 2018 r. w powiecie...

692 ...a tylu mieszkańców zmarło

Jak wynika z powyższego, najbliżej do sytuacji, w której pokolenia są zastępowane przez nowe jest gmina Bartoszyce. Tu różnica na niekorzyść urodzeń wynosi tylko 3.

Przedstawiciele wszystkich urzędów podkreślali też, że w wielu przypadkach urodzone dzieci są co prawda zameldowane na terenie gminy, lecz i tak tu nie przebywają.

Wraz z rodzicami są w innych miejscowościach naszego kraju lub za jego granicami. Fakt zameldowania w gminie lub mieście może oznaczać zamiar powrotu w przyszłości, choć oczywiście nie musi.

Urzędnicy podkreślali też, że nadal obserwowane jest zjawisko migracji osób zameldowanych w naszym powiecie poza jego granice. Wielu mieszkańców jest tu tylko zameldowanych, ale mieszka i pracuje w innych miejscach.

Wnioski z tego płynące nie są optymistyczne, choć nasi rozmówcy również podkreślali, że wystąpił nieznaczny wzrost liczby urodzin. Zwłaszcza w miastach naszego powiatu.

ANDRZEJ GRABOWSKI
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hmm #2661954 | 176.97.*.* 13 sty 2019 18:13

  Co tu robić w powiecie bez perspektyw, źle zarzadzanym, biednym bez pracy, młody człowiek póki jeszcze jest młody wyjedzie, zostają Ci, którzy cos tu mają lub Ci co nie mają dokad jechac, powiat będzie z roku na rok się starzał, przybedzie bezrobotnych , starcyh i bezdomnych, bedą tylko noclegownie budowac, a może i to nie, o rozwoju powiatu Nowy ( stary ) Starosta nie myśli

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Z Gminy Górowo Ił. #2661599 | 83.6.*.* 12 sty 2019 22:54

   W tej gminie jest tak, że młodzi ludzie z wykształceniem lecz bez koneksji spieprzają by nie zde chnąć z głodu. Starzy ,samotni, schorowani pozostali bez opieki to muszą prędzej czy później a raczej prędzej umrzeć tak, że po kilku dniach znajdują ich w domach sąsiedzi. Przy stawkach jakie gmina ustaliła w 2017 r. ( tylko przy proteście Jednego Radnego!!!!!) za pochówek na cmentarzu to raczej ma powody do zadowolenia. Już niedługo mieszkańcy gminy w ramach Uzdrowiska zostaną również uzdrowieni z normalności, marzeń itp .

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Henryk Z. #2661545 | 88.220.*.* 12 sty 2019 20:54

   Po wejściu 500+ w/g byłego( na szczęście) ministra Radziwiłła dzieci miały rozmnażać się jak króliki. I co pobożne Matki Polki olały Radziwiłła i pisisorków i ich program.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. #2661481 | 185.138.*.* 12 sty 2019 18:44

   Puki na tych terenach będą w samorzadach Przypadkowi ludzie bez pojęcia i tylko będą Przed wyborami i później co jakiś czas bili piane że można wszystko a tak naprawdę nic nie robią ludzie wyjada wymra z biedy i zostanie im zarządzać dzikami, zajacami, dzika zwierzyna w lesie

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages