W okresie 10 do 16 grudnia br. strażacy powiatu bartoszyckiego 10-krotnie wyjeżdżali do działań ratowniczo-gaśniczych. Odnotowaliśmy 5 zdarzeń zakwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia i 5 pożarów.
W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń strażacy podejmowali interwencje związane m.in. z pomiarem na obecność tlenku węgla w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, wypadkiem samochodu osobowego w miejscowości Piasek, kolizją drogową w miejscowości Piersele oraz zadymieniem w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.
Działania gaśnicze jakie zarejestrowaliśmy w minionym tygodniu to pożar dzikiego wysypiska śmieci, pożar śmietnika kontenerowego, pożar budynku gospodarczo-mieszkalnego w miejscowości Połęcze oraz 2 pożary sadzy.
W związku z trwającym sezonem grzewczym przypominamy o konieczności sprawdzenia stanu przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewody dymowe i spalinowe, gdy używamy węgla, drewna lub innego paliwa stałego należy czyścić co najmniej raz na 3 miesiące. Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.
W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy również usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
Właściciel lub zarządca budynku ma również obowiązek dokonania przeglądu technicznego instalacji przewodów kominowych nie rzadziej niż raz w roku.
W przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego, czyszczenie przewodów kominowych możemy dokonać samodzielnie, chyba że umowa z ubezpieczycielem stanowi inaczej.
W pozostałych obiektach czyszczenie powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa zachęcamy po raz kolejny do instalowania w domach i mieszkaniach dymy, tlenku węgla lub tzw. czujek 2w1.
Urządzenia te, pomimo, że nie zapobiegają powstaniu pożaru czy zatruciu tlenkiem węgla, skutecznie mogą nas zaalarmować o pojawieniu się zagrożenia w naszym domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy razem z nami uśpiona jest również nasza czujność, a zmysł węchu jest praktycznie wyłączony.
Na rynku dostępne są również autonomiczne czujki dymu, które instalowane są samodzielnie lub mogą być połączone w sieć, wówczas zadziałanie jednej czujki powoduje uruchomienie sygnalizatorów w pozostałych czujkach.
st. kpt. Piotr Kowalski
Czytaj e-wydanie 

Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając "
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
ieszkaniec #2646586 | 176.97.*.* 19 gru 2018 05:37
jest administrator zarządca nieruchomości niech czyści
!
odpowiedz na ten komentarz