Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Strażacki tydzień. Należy czyścić kominy!

2018-12-18 07:02:13 (ost. akt: 2018-12-18 07:08:46)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W okresie 10 do 16 grudnia br. strażacy powiatu bartoszyckiego 10-krotnie wyjeżdżali do działań ratowniczo-gaśniczych. Odnotowaliśmy 5 zdarzeń zakwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia i 5 pożarów.

W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń strażacy podejmowali interwencje związane m.in. z pomiarem na obecność tlenku węgla w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, wypadkiem samochodu osobowego w miejscowości Piasek, kolizją drogową w miejscowości Piersele oraz zadymieniem w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.

Działania gaśnicze jakie zarejestrowaliśmy w minionym tygodniu to pożar dzikiego wysypiska śmieci, pożar śmietnika kontenerowego, pożar budynku gospodarczo-mieszkalnego w miejscowości Połęcze oraz 2 pożary sadzy.W związku z trwającym sezonem grzewczym przypominamy o konieczności sprawdzenia stanu przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewody dymowe i spalinowe, gdy używamy węgla, drewna lub innego paliwa stałego należy czyścić co najmniej raz na 3 miesiące. Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.

W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy również usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Właściciel lub zarządca budynku ma również obowiązek dokonania przeglądu technicznego instalacji przewodów kominowych nie rzadziej niż raz w roku.

W przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego, czyszczenie przewodów kominowych możemy dokonać samodzielnie, chyba że umowa z ubezpieczycielem stanowi inaczej.

W pozostałych obiektach czyszczenie powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

Czujnik tlenku węgla.
Fot. Straż Pożarna
Czujnik tlenku węgla.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa zachęcamy po raz kolejny do instalowania w domach i mieszkaniach dymy, tlenku węgla lub tzw. czujek 2w1.

Urządzenia te, pomimo, że nie zapobiegają powstaniu pożaru czy zatruciu tlenkiem węgla, skutecznie mogą nas zaalarmować o pojawieniu się zagrożenia w naszym domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy razem z nami uśpiona jest również nasza czujność, a zmysł węchu jest praktycznie wyłączony.

Na rynku dostępne są również autonomiczne czujki dymu, które instalowane są samodzielnie lub mogą być połączone w sieć, wówczas zadziałanie jednej czujki powoduje uruchomienie sygnalizatorów w pozostałych czujkach.

st. kpt. Piotr Kowalski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ieszkaniec #2646586 | 176.97.*.* 19 gru 2018 05:37

    jest administrator zarządca nieruchomości niech czyści

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages