Sobota, 24 października 2020. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Bezledy. Andrzejki w przedszkolu

2018-12-10 08:52:24 (ost. akt: 2018-12-10 08:58:41)

Autor zdjęcia: archiwum przedszkola w Bezledach

Przedszkolaki z Bezled przeniosły się w świat magii, wróżb, baśni i zabaw andrzejkowych. Sprawdzały co je czeka w przyszłości.

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada i miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj.

Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.

Również w naszym przedszkolu w miniony piątek (30. listopada) nasze przedszkolaki z grupy: Żabki, Biedronki i Pszczółki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych, gdzie zmieniając się w różne postacie z bajek i filmów, chciały zajrzeć w przyszłość - sprawdzić co je czeka.

Przygotowane rekwizyty, świece oraz unoszący się w salach zapach topionego wosku, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom.

Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż.

Rzucały pieniążkami do naczynia z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku.

Po wypowiedzianych słowach: „Czary – mary, wosku lanie co ma stać się, niech się stanie. Zaraz wszyscy się dowiedzą co nam wróżby przepowiedzą”, dzieci podchodziły do naczynia z wodą i z pomocą nauczycielki lały wosk przez dziurkę od klucza, a następnie odgadywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości.

Oprócz wróżb znalazły się również tańce przy skocznej muzyce oraz słodki poczęstunek.

Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Jednego możemy być pewni, że dały one naszym maluchom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

Marzenna Oziero-Sadowska, Bożena Kiszło, Beata Złonkiewicz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages