Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

A jednak to nie koniec sprawy "niefiskalnej żarówki". Jest wniosek o ukaranie naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach

2018-11-21 14:45:00 (ost. akt: 2018-11-21 14:59:54)
Po lewej Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz podczas dzisiejszego nagrania dla jednej ze stacji telewizyjnych.

Po lewej Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz podczas dzisiejszego nagrania dla jednej ze stacji telewizyjnych.

Autor zdjęcia: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wnioskuje o ukaranie dyscyplinarne naczelnika Urzędu Skarbowego. Tak zatytułowany komunikat otrzymaliśmy dziś z biura rzecznika powołanego przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wnioskuje o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec Małgorzaty Sipko, naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie).

Sprawa dotyczy głośnej prowokacji, przeprowadzonej przez pracowników tego urzędu w warsztacie samochodowym w Sędławkach koło Bartoszyc.

Pierwszy wniosek o karę dyscyplinarną dla urzędnika państwowego ma zamiar złożyć Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz. Pismo skierowane do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie dotyczy prowokacji przeciwko pracownikowi warsztatu samochodowego, przeprowadzonej przez Urząd Skarbowy w Bartoszycach.

Jak donoszą media, do zdarzenia doszło 24 listopada 2017 roku. Około godziny 14.00 właściciel firmy, Władysław Suszko, zamknął dzienny raport kasowy, co oznacza zakończenie przyjmowania wpłat w danym dniu.

W zakładzie jednak nadal obecny był mechanik. Dwie kontrolerki z Urzędu Skarbowego w Bartoszycach podjechały pod warsztat Toyotą Avensis z niesprawnym przednim reflektorem i tylnym światłem.

Naprawy dokonał znajdujący się w warsztacie mechanik podłączając odłączoną wtyczkę i montując w aucie prywatną, używaną żarówkę. Za usługę wziął oferowane mu 10 zł. Ponieważ nie mógł wprowadzić do rejestru VAT kwoty 2,30 zł należnego podatku, dokonujące prowokacji urzędniczki ukarały go 500-złotowym mandatem.

Działanie mechanika charakteryzowało się znikomą społeczną szkodliwością czynu, o której mowa w art. 1 § 2 ustawy Kodeks karny skarbowy z 10 września 1999 r.

W związku z odmową przyjęcia mandatu przez mechanika Urząd Skarbowy w Bartoszycach sporządził wniosek do Sądu Rejonowego o ukaranie go za wykroczenie skarbowe.

Sąd bez przeprowadzania rozprawy 27 kwietnia br. uznał pracownika winnym wykroczenia, lecz odstąpił od wymierzenia mu kary. Z wyrokiem nie zgodziła się naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach, Małgorzata Sipko, która złożyła w tej sprawie sprzeciw. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd podtrzymał wcześniejszy wyrok. Wówczas naczelnik US w Bartoszycach, gdy obowiązywały już przepisy Konstytucji Biznesu, złożyła apelację, domagając się ukarania mechanika jeszcze wyższą grzywną w wysokości 600 zł, twierdząc, że dokonany przez niego czyn „naraża Skarb Państwa na znaczne uszczuplenia podatkowe”.

Żądanie wymierzenia kary grzywny w wysokości 500 zł, później 600 zł w przypadku działania mechanika to rażące naruszenie zasady proporcjonalności obowiązującej w Konstytucji Biznesu.

Wymierzona kara powinna być proporcjonalna do przewinienia. Dopiero po nagłośnieniu sprawy przez media Małgorzata Sipko wycofała apelację, której termin rozpatrzenia był wyznaczony na 20 listopada br.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, w opisanym zdarzeniu stwierdził naruszenie praw przedsiębiorcy przez organ państwowy. Urząd Skarbowy zastawiając pułapkę wykorzystał odruch pomocy znajdującym się w potrzebie ludziom, co drastycznie przyczyniło się do zmniejszenia zaufania przedsiębiorców do administracji publicznej.

Chociaż do samego zdarzenia doszło jeszcze przed wejściem w życie Konstytucji Biznesu to późniejsze działania naczelnika (po wejściu w życie przepisów Konstytucji Biznesu – 30 kwietnia 2018 r.) Urzędu Skarbowego w Bartoszycach są już jawnym pogwałceniem jej zasad. Uporczywe odwoływanie się od decyzji sądu nosi znamiona nękania polskiego mikroprzedsiębiorcy.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców został powołany na sześcioletnią kadencję, aby chronić interesy mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz poprawić jakość otoczenia prawnego, w którym działają. Jako urząd jest niezależny od innych organów państwowych.

Głównym zadaniem Rzecznika jest wdrożenie w życie zapisów Konstytucji Biznesu, które weszły w życie 30 kwietnia 2018 roku. Sprawa ukarania naczelnika US w Bartoszycach jest konsekwencją realizacji tego zadania.

- Jak powiedział, premier Mateusz Morawiecki, który mnie powołał, zasada proporcjonalności dotyczy też proporcjonalności kar w przypadku błędów i problemów, a przedsiębiorcy to nie kombinatorzy, a państwo to łupieżca. Myślę, że te słowa najlepiej podsumowują moją decyzję o złożeniu wniosku
o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego – powiedział Adam Abramowicz.

Adam Abramowicz ma wieloletnie doświadczenie w reprezentowaniu prywatnego biznesu. Przez wiele lat prowadził też własną działalność gospodarczą. Jako Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chce być realnym wsparciem dla średnich, małych i mikrofirm, które stanowią 99,8 procent prowadzących działalność gospodarczą w Polsce podmiotów.

Do tej pory nie miały one rzecznika swoich interesów m.in. w sporach z administracją skarbową.

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (75) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jerzy K . #2633196 | 188.146.*.* 28 lis 2018 18:57

  Pokażcie mi urzędnika lub polityka który ma honor , pokażcie mi świnki które chętnie odchodzą od koryta ....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zeno #2631353 | 88.220.*.* 26 lis 2018 09:56

  Ostatnio dla urzędników US w Bartoszycach doszedł obowiązek minusowania krytycznych dla US wypowiedzi. A jest ich mnóstwo.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Bartoszyczanin #2630862 | 5.173.*.* 25 lis 2018 02:09

  Oj dzieje się, dawno już tyle o Bartoszycach w mediach ogólnopolskich nie było... szkoda, że w takim kontekście nieciekawym... Co gorsze nawet już taka "twórczość" rozlewa się, wczoraj od znajomych z drugiego końca Polski dostałem: O MAŁGOSI Z BARTOSZYC Ballada dziadowska Pewnego razu, gdzieś w Bartoszycach Żyła Małgosia, skromna dziewica, Aż nagle komuś przyszło do głowy, By jej powierzyć Urząd Skarbowy. Kiedy Małgosia poczuła władzę, Wnet jej odbiło, nic nie poradzę. - Muszę się dobrać do mechanika, Sprawdzę, czy VAT-u on nie unika. Pan Jan akurat był po robocie, Gdy się zjawiła w srebrnej toyocie. - Niech pan ratuje, wyruszam w drogę, Brak mi żarówki, jechać nie mogę. Pan Jan, mechanik, dobre miał serce, Własną żarówkę – pomyślał – wkręcę. Ona podstępnie do niego mruga: Ile kosztuje taka usługa? - Drobiazg! To będzie moim prezentem. - Tak być nie może! Jestem klientem. - Daj pani dychę – rzekł, by mieć z głowy, A ona: Mam cię! Urząd Skarbowy! Nakłada karę, mandat spisuje. Takie w Urzędach pracują szuje. I choć pan Janek dobre miał chęci, Przez tę żarówkę sam dał się wkręcić. Pan Jan nie przyjął od niej mandatu, Teraz zalega 2 złote VAT-u! Małgosia nie chce dać za wygraną, I pozew w sądzie złożyła rano. Sąd jeszcze nie był podległy Ziobrze, Zwolnił go z kary. Postąpił dobrze, Ale, uwaga! Nasza dziewica Nie ustępuje, walczy jak lwica. Urząd to urząd, musi mieć rację! Trzeba koniecznie wnieść apelację, Więc pana Janka sąd, zgodnie z prawem, Znów na kolejną wzywa rozprawę. Więc gdy się udasz w tę okolicę, Omijać łukiem masz Bartoszyce, Bo tam przypadkiem może cię spotkać Z Izby Skarbowej rzadka… patriotka.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Zbigniew #2630029 | 83.4.*.* 23 lis 2018 18:50

  Te "panie" powinny zostać zwolnione z pracy w trybie natychmiastowym za ośmieszenie US w oczach uczciwych Polaków.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. swojak #2629860 | 176.97.*.* 23 lis 2018 14:49

  Na bruk z nią i tak jej papiery spaskudzic żeby nigdzie pracy niedostała ulice zamiatać

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (75)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages