Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Koniec sprawy mechanika. Winny, ale bez kary

2018-11-20 15:39:37 (ost. akt: 2018-11-20 18:16:40)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Dziś (wtorek 20 listopada) Sąd Okręgowy w Olsztynie zakończył sprawę mechanika, który padł ofiarą prowokacji w wykonaniu urzędniczek skarbowych w Bartoszycach. Zgodnie z wyrokiem sądu I instancji uznano go winnym, lecz nie wymierzono kary. Wyrok jest już prawomocny.

"Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 20 listopada 2018 r. pozostawił bez rozpoznania apelację Urzędu Skarbowego w Bartoszycach w sprawie mechanika obwinionego o niewystawienie klientowi paragonu za wymianę żarówki." - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronach Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Oznacza to, że wyrok sądu I instancji, czyli Sądu Rejonowego w Bartoszycach stał się prawomocny. Bartoszycki sąd uznał mechanika winnym lecz odstąpił od wymierzenia kary za wykroczenie skarbowe polegające na wykonaniu usługi i niewydaniu paragonu fiskalnego za nią.

Przypomnijmy, że do prowokacji w wykonaniu urzędniczek skarbowych doszło 24 listopada 2017 roku. Mechanik wymienił w aucie pań z urzędu skarbowego żarówkę za co otrzymał 10 złotych. Miał być ukarany mandatem w wysokości 500 złotych lecz nie przyjął go. Tak sprawa trafiła do sądu. Ten wydał wyrok w trybie nakazowym. Brzmiał on: "winny lecz sąd odstępuje od wymierzenia kary".

Od tego wyroku sprzeciw złożyła naczelnik US w Bartoszycach. Odbyła się rozprawa a sąd podtrzymał swój wyrok.

"Sąd Rejonowy w Bartoszycach dokonując całościowej oceny zachowania obwinionego wskazał, że dopuścił się on czynu zabronionego, lecz szkodliwość tego czynu nie jest znaczna. (...)" - czytamy w komunikacie SO w Olsztynie.

Zobacz także: Mechanik stanął przed sądem za "niefiskalną" żarówkę Mechanik stanął przed sądem za "niefiskalną" żarówkę BARTOSZYCE\\\ Mechanik nie wydał paragonu, bo jak twierdzi, dał paniom ze skarbówki własną żarówkę. Te chciały mu wlepić mandat. Sprawa w sądach ciągnie...
Urząd Skarbowy w Bartoszycach wniósł apelację od powyższego wyroku. Jednak 15 listopada 2018 r. po nagłośnieniu sprawy przez naszą redakcję do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynęło pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach z wnioskiem o cofnięcie apelacji.

"Sąd Okręgowy w Olsztynie zgodnie z przepisami postępowania karnego (art. 432 kpk), pomimo pisma o cofnięcie apelacji miał obowiązek skierować tę sprawę na posiedzenie lub rozprawę.

Na rozprawie w dniu 20 listopada 2018 r. przedstawiciel Urzędu Skarbowego w Bartoszycach podtrzymał stanowisko o cofnięciu apelacji.

W takiej sytuacji Sąd Okręgowy w Olsztynie w tym samym dniu postanowił pozostawić apelację bez rozpoznania, a kosztami postępowania odwoławczego obciążyć Skarb Państwa.

Powyższa decyzja sądu odwoławczego oznacza, że wyrok Sądu I instancji, jaki zapadł w tej sprawie wobec Cezarego S. jest już prawomocny." - czytamy w komunikacie podpisanym przez sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierda Dąbrowskiego-Żegalskiego, rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. M2 #2633232 | 31.0.*.* 28 lis 2018 19:29

  Sprawa jest jasna. Prawomocnie stwierdzono winę mechanika. Dziękuję urzędowi w imieniu uczciwych przedsiębiorców! Pozdrawiam.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Aleksyj #2628612 | 5.173.*.* 21 lis 2018 19:05

  "...a kosztami postępowania odwoławczego obciążyć Skarb Państwa" A może obciążyć tymi kosztami panią naczelnik? Dlaczego tak mają się marnować nasze podatki?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. adi #2628527 | 95.51.*.* 21 lis 2018 17:36

  ciekawe, że warsztat już o 14-tej zrobił raport zamknięcia dnia. Prowadzę taki biznes i raporty robimy pod koniec dnia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bunia #2628495 | 79.184.*.* 21 lis 2018 16:53

   KOSZTY POWINNY POKRYĆ URZĘDNICZKI!!!!!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ABM #2628261 | 89.228.*.* 21 lis 2018 10:15

   Ja dzięuję według państwa to Pan mechanik ma znać HASŁO do systemu komputerowego właściciela zakładu.Podziękować wiedzy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (41)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages