Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Napisali do nas. Sprawa podrywa międzyludzkie zaufanie i altruistyczny nawyk pomocy bliźniemu

2018-11-15 08:41:00 (ost. akt: 2018-11-15 09:37:32)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Mieszkający w Austrii i pracujący w jednym z wiedeńskich instytutów naukowych, były mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Osuchowski przesłał do naszej redakcji list z postulatami i uwagami na temat funkcjonowania Urzędu Skarbowego w Bartoszycach.

Pan Marcin Osuchowski przesłał swój list do Urzędu Skarbowego w Bartoszycach, burmistrza Bartoszyc, oraz do mediów w tym oczywiście do naszej redakcji. Publikujemy go w całości.

Szanowny US w Bartoszycach, Szanowne Panie Naczelnik, Szanowny Panie Burmistrzu, inni Szanowni Adresaci,

Natknąłem się przypadkowo zupełnie na doniesienia prasowe, i muszę przyznać, ze mnie kompletnie zatkało, kolokwialnie mówiąc.

Zakładając iż są owe doniesienia prawdziwe (a sporo wskazuje na to ze tak), muszę przyznać, ze z punktu widzenia naukowca, obie Panie Małgorzaty Sipko i Ruszczynska (i.e. naczelnik i zastępczyni czyli osoby współodpowiedzialne za decyzyjność US) zasługują na kwalifikacje do corocznego konkursu Darwina. To taka nieco ironiczna, oczywiście, dygresja.

Chce się z Państwem jednakże podzielić bardziej poważnymi refleksjami:

1) Na podstawie podjęcia kolejnych odwołań sądowych w tej sprawie ze strony US w Bartoszycach, jest jasne, ze Pani naczelnik (odpowiedzialna jako lider bartoszyckiego US) nie zdobyła się na głębszą refleksję i uparcie powiela pierwotny błąd. To przykre; błędy się przecież zdarzają każdemu. Brak/niezdolność ich korekty świadczy jednakże o nieumiejętności autorefleksji lub (i) nieadekwatnej do stanowiska osobistej odwadze cywilnej (jeśli autorefleksja nastąpiła a strach nie pozwala złego działania naprawić lub tez sprzeciwić się wobec nacisków odgórnych).

2) Opisana sprawa ma bardzo poważne i długofalowe szkodliwe skutki społeczne: generalnie podrywa międzyludzkie zaufanie i altruistyczny nawyk pomocy bliźniemu. Z perspektywy powyższych problemów, jest dosyć jasne, ze obie Panie (zwłaszcza Pani naczelnik) nie spełniają warunków do piastowania ww. stanowisk(a) ze względu na:

a) braki umiejętności planowania racjonalnych (fiskalnie i społecznie) działań w zakresie prowokacji skarbowych,

b) marnotrawstwa pieniędzy podatników (kolejne procesy sądowe) jak również

c) podstawowej empatii do drugiego człowieka i d) umiejętności refleksji nad ew. skutkami takiej chybionej interwencji (nie wspomnę nawet ew. narażanie urzędniczek skarbowych na jeżdżenie samochodem bez funkcjonujących świateł).

3) Uważam również, że ww. działanie naruszyło zasady etyki w pełnieniu służby cywilnej (e.g. zasada racjonalnego gosp. środkami publicznymi i profesjonalizmu) i etyki korpusu służby cywilnej (e.g. zasada godnego zachowania i [dobrze pojętej] służby publicznej).
Zasady etyki US w Bartoszycach

Wniosek:
Myślę, że racjonalnym krokiem w tej sytuacji jest uniemożliwienie osobie o powyżej opisanych deficytach w planowaniu pracy, kierowaniu zasobami ludzkimi i dalszego pełnienia funkcji kierowniczych ponieważ pełnione są one ze szkoda dla powagi urzędu, jego budżetu a ponad wszystko ze względu na negatywny wpływ na więzi społeczno-obywatelskie w Państwa mieście (i poza nim).

Zachęcam szczerze Panią naczelnik Małgorzatę Sipko do dobrowolnej rezygnacji ze stanowiska kierowniczego.

Zachęcam osoby odpowiedzialne za nominacje w bartoszyckim US do wywarcia presji aby taka decyzja została przez Panią naczelnik podjęta.

Zdaje sobie sprawę, ze najprawdopodobniej mój list zostanie zignorowany i odpowiedzi na niego próżno mi wypatrywać. Nawet jeśli się tak stanie, namawiam serdecznie do refleksji na jego treścią; nie został one napisany z potrzeby zemsty i nie opiera się na epitetach - jego podwalina jest w miarę racjonalna, myślę, ocena sytuacji która została przez kierownictwo urzędu sprowokowana i sugestia efektywnych działań naprawczych.

Z poważaniem i dobrymi życzeniami mimo wszystko,

Marcin Osuchowski
(były mieszkaniec woj. warmińsko-mazurskiego)

Od redakcji:
Pan Marcin oczywiście doczekał się odpowiedzi od nas. Wyjaśniliśmy mu przy tym, że nie czujemy się uprawnieni do składania postulatów o dymisję pani naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach.

Jeszcze przed publikacją pierwotnego materiału autor tekstu w rozmowie z panią naczelnik sformułował swe własne uwagi i wnioski dotyczące tej konkretnej sprawy. Były to głównie wnioski o postulowaną przez pana Marcina refleksję nad skutkami społecznymi opisanych poczynań urzędników skarbowych.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. z drugiego końca Polski #2625823 | 188.147.*.* 18 lis 2018 01:58

  Mieszkańcy Bartoszyc! Pokażcie, że potraficie się pozbyć urzędników, którzy zwyczajnie robią z Was (...). Ta żarówka, to nie wyjątek, tylko objaw. Przebywałem u Was jakiś czas i nie mogłem się nadziwić, jakim ludziom pozwalacie żyć z Waszych podatków.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xxx #2625177 | 83.6.*.* 16 lis 2018 23:11

  Po co wymyślać prowokacje w 1 Listopada przy nowym cmentarzu na prywatnej łące parkowało około 500 aut , każde zapłaciło 5zł , obsługa nie miała kasy fiskalnej , nie dawała też żadnego pokwitowania ,

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wawrzyniec #2624985 | 176.221.*.* 16 lis 2018 17:36

  wstyd mi. Obciach na całą Polskę. Były mieszkaniec Bartoszyc.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Meliorant #2624974 | 83.6.*.* 16 lis 2018 16:58

  Wydaje mi się, że sytuacja ta nie jest przypadkowa. Myślę, że te Panie przyjechały tam, bo wcześniej był donos. Ktoś zabawił się z wszystkich dokładnie. Pewność Urzędników zrobiła to, o czym teraz wszyscy wiemy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. akuku #2624575 | 31.0.*.* 15 lis 2018 22:40

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Dobrze, że szef KNF nie chciał żarówki, bo już by miał skarbówkę bartoszycką na głowie

Pokaż wszystkie komentarze (11)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages