Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej w Wojciechach

2018-11-14 05:17:11 (ost. akt: 2018-11-14 05:23:47)

Autor zdjęcia: Teresa Bryła

Dla uczczenia 100. lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, od września 2017 r. rozpoczęliśmy w naszej szkole realizację projektu pt. "Dla Niepodległej". Głównym celem naszych działań jest budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie uczniów dziejami Polski i Polaków oraz promowanie patriotyzmu

"Strzeżcie ojczyzny jak strzegły jej pokolenia, które przed nami żyły,
strzeżcie, gdy ktoś obcy, może jedynie na nowo nas zniewolić.
Ta ziemia droga była tym, którzy za nią oddawali swe życie..."
Jan Paweł II

Poprzez uczestnictwo w różnorodnych zajęciach edukacyjnych, konkursach oraz uroczystościach o charakterze patriotycznym, nasi uczniowie poznają pojęcia i wydarzenia związane z polską historią i tradycja narodową.

W dniach od 5 do 9 listopada 2018 r. odbywał się w naszej szkole Tydzień Patriotyczny. W tym czasie nasi uczniowie zaangażowali się w prezentację wielu inicjatyw i działań propagujących patriotyzm.

W poniedziałek 5 listopada uczniowie klas V – VIII, czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom patriotyczne wiersze Władysława Bełzy, Marii Konopnickiej i Jana Kochanowskiego.

We wtorek 6 listopada rodzice i nauczyciele, włączyli się w akcję "Czytamy Dla Niepodległej", czytając uczniom klas starszych fragmenty wybranych utworów K.W. Wójcickiego, H. Sienkiewicza, A. Kamińskiego, St. Żeromskiego i A. Mickiewicza. Natomiast na zajęciach historii uczniowie klas IV – VIII oglądali fragmenty filmów o bohaterach (m.in. o Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Wojciechu Korfantym, Wincentym Witosie) i walce o niepodległość.

W środę 7 listopada rozegraliśmy na terenie przyszkolnym Terenową grę historyczną "Niepodległa”. W grze wzięło udział pięć drużyn złożonych z uczniów klas IV – VIII. Uczestnicy gry, zaopatrzeni w mapy i specjalne "glejty” , musieli przejść trudną drogę od III rozbioru Polski, poprzez Legiony Polskie we Włoszech, Polskie Powstania Narodowe, Walkę Polaków o Wolność, I wojnę światową, Odzyskanie Niepodległości, aż do Niepodległej.

Przygotowane zadania, które były odpowiednio punktowane dotyczyły m. in. zaborów i państw zaborczych, polskiego hymnu narodowego, polskich powstań narodowych haseł niepodległościowych, umiejętności praktycznych, znajomości wybitnych Polaków, którzy w czasach zaborów rozsławiali imię Polski na całym świecie oraz Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.

Nad przebiegiem gry czuwali w wyznaczonych punktach uczniowie ,,punktowi” oraz rodzice i nauczyciele. Trzeba przyznać, że drużyny dzielnie walczyły o Niepodległą... i Niepodległa jest z nami...

Gra zakończyła się w świetlicy szkolnej, gdzie odbyło się podsumowanie. Wręczanie nagród w postaci Medali dla Niepodległej dla zwycięskiej drużyny i słodkiego upominku dla wszystkich uczestników gry odbyło się w czwartek 8 listopada podczas uroczystego Śpiewania Dla Niepodległej.

W czwartek 8 listopada uczniowie klas 0 – VIII w odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, Śpiewali dla Niepodległej pieśni legionowe i patriotyczne. Każda klasa zaprezentowała się pięknie, dostarczając wszystkim obecnym wielu wzruszeń.

W tym dniu swoją obecnością zaszczycił nas pan Józef Zysk, wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP. Pan Józef, ubrany w mundur Marszałka, z szablą u boku, przybliżył nam postać Józefa Piłsudskiego, człowieka z zasadami, który bardzo kochał i szanował swoją matkę oraz wyjątkowo kochał dzieci, cenił rodzinę i pracę zbiorową.

Spotkanie z Marszałkiem na długo pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy panu Józefowi za poświęcony czas i niezwykłą lekcję historii.

W piątek 9 listopada o godzinie 10.45, na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia poświęcona 100-leciu odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Rozpoczynając uroczystość p. Teresa Bryła przypomniała wszystkim obecnym, że 100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę, to wielkie święto wszystkich Polaków.

Zwróciła się również z prośbą o zachowanie pamięci o tych wszystkich, którzy za naszą wolność zapłacili najwyższą cenę. Następnie uczniowie klasy VI i VII przedstawili pierwszą część programu artystycznego pt. "Nie gniewaj się na nas Polsko", w którym pokazali jak można we współczesnych czasach kochać swoją Ojczyznę i jak okazywać szacunek dla symboli narodowych.

W dalszej części uroczystości uczniowie klasy 0 A oraz VI - VIII ukazali w pięknym montażu słowno - muzycznym trudną drogę, jaką Polska i Polacy przeszli od utraty niepodległości w roku 1795, aż do jej odzyskania po 123 latach, w 1918 roku. O godzinie 11.11, włączając się w akcję "Rekord dla Niepodległej" wspólnie zaśpiewaliśmy Hymn Narodowy.

Następnie odbyło się wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu plastycznego pt. "Poczet wielkich Polaków na 100 - lecie Niepodległości".

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę zadbaliśmy również o odświętną dekorację klas i korytarzy szkolnych. Na dolnym korytarzu pojawiła się wystawa tematyczna pt. "Bo chcieli być wolni" przybliżająca trudne drogi Polaków do niepodległości , wiodące od końca XVIII wieku, aż po drugą połowę XX wieku, bo przecież w ciągu tych stu lat, nasza Ojczyzna cieszyła się wolnością przez niecałe pół wieku.

Podjęte przez nas działania przybliżyły uczniom w atrakcyjnej formie wiedzę historyczna o Polsce, jak również koncepcję pozytywnego patriotyzmu czasów współczesnych oraz pobudziły do aktywnego obchodzenia świąt narodowych i podkreśliły ich rolę we współczesnym społeczeństwie.

Nasze działania związane z realizacją projektu Dla Niepodległej będą kontynuowane do końca roku szkolnego.

Teresa Bryła


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

 

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: teresa

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages