Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Piękny jubileusz bartoszyckich poetów

2018-11-11 01:00:19 (ost. akt: 2018-11-13 12:18:02)

Autor zdjęcia: Tomasz Miroński

Bartoszycka "Barcja", to jedna z najdłużej działających grup literackich w Polsce. W piątek obchodziła jubileusz 35-lecia działalności. W spotkaniu wzięli udział obecni i dawni członkowie grupy, a także rodziny tych twórców, którzy już odeszli.

Bartoszyczanie interesują się swoimi poetami. Dowodem na to była szczelnie wypełniona sala Bartoszyckiego Domu Kultury, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości jubileuszu 35-lecia działalności Grupy Literackiej Barcja. Ich głównymi bohaterami byli lokalni poeci, jednak wspaniałą oprawę artystyczna dla nich przygotowali uczniowie i nauczyciele z bartoszyckich szkół średnich.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, wspólnie z bardem Barcji, Andrzejem Białeckim wcielili się w rolę bartoszyckich poetów. Zgrabnie zaprezentowali rozmowy o poezji, jakie mogli obywać 35 lat temu wtedy, kiedy "Barcja" zaczynała swoją działalność.
Zaś uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 kierowanego przez Zbigniewa Pietrzaka, przedstawili fragmenty utworów bohaterów jubileuszu. Recytowali wiersze, czytali fragmenty prozy oraz śpiewali wiersze „Barcjan”. Widowisko stało na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Co było impulsem do założenia Grupy Literackiej Barcja?
- Byłem w Korespondencyjnym Klubie Młodych Pisarzy, później w Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury, to wymagało ode mnie częstych wyjazdów do Olsztyna. Już wtedy marzyłem tym, żeby w Bartoszycach działała podobna organizacja – odpowiada Jerzy Sałata, prezes i założyciel Grupy Literackie Barcja. – Po jubileuszu 650-lecia Bartoszyc, powstał artykuł w "Dzienniku Pojezierza", w którym Tadeusz Matulewicz napisał, że w Bartoszycach są cztery osoby, które piszą wiersze. Wiedziałem tylko o sobie i postanowiłem poznać pozostałych. Okazało się, że chodzi o Teresę Bratek, Zygmunta Kornowskiego, Romana Moszoro. Po jakimś czasie poszedłem do Bartoszyckiego Domu Kultury i poprosiłem ówczesną dyrektor Janinę Jocek o pomoc w utworzeniu grupy literackiej. Ten pomysł pani dyrektor bardzo się spodobał i zaczęliśmy się spotykać w domu kultury. Wówczas nawet nie śniło mi się, że nasza grupa będzie, aż tak długo działać. Wiele razy miałem wątpliwości. Mówiłem sobie: "rzucę tę Barcję", ale po jakimś czasie nadzieja wracała. Organizowaliśmy kolejne konkursy literackie, wydawaliśmy kolejne tomiki wierszy, a i ja więcej pisałem. Cieszę się, ze udawało mi się przetrwać wszystkie kryzysy – dodaje Jerzy Sałata.

– Gdy zaczynałam swoją przygodę z Barcją, były takie momenty, że na zebrania przychodziły trzy osoby – opowiada Aneta Przybyłek, przedstawicielka nowego pokolenia bartoszyckich poetów. – Momentem przełomowym było nawiązanie współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2. Pan dyrektor Zbigniew Pietrzak wpadł na pomysł projektu „Poeta w porę odkryty” i wtedy zaczęło coś się dziać. Zaczęły przychodzić nowe osoby. Wtedy nabraliśmy wiary, że można aktywnie działać.

Jakie "Barcjanie" mają plany na przyszłość?
- Po tej wspaniałej uroczystości mamy tyle euforii w sobie i tyle zapału, że będzie będziemy kontynuować nasze konkursy poetyckie, dalej będziemy się spotykać i będziemy opisywać piękno ziemi bartoszyckiej – odpowiada Aneta Przybyłek.

TOMASZ MIROŃSKI

GRUPA LITERACKA BARCJA
Narodziny Bartoszyckiej Grupy Literackiej przypadły na 10 października 1983r. Założycielami Grupy byli: Jerzy Sałata, Teresa Bratek , Zygmunt Kornowski, Romuald Moszoro. Pod koniec 1983 roku do grupy dołączyli: Barbara Imianowska, Teresa Barszcz, Halina Uglik, w 1984 roku Artur Beckier, w 1985 roku Krzysztof Mikiciuk, Zbigniew Sieniawski, Zbigniew Obłamski. W ciągu wielu lat działalności skład grupy się zmieniał. Do grupy należeli również: Bożena Kalisz, Zbigniew Nadolny, Robert Lesiński, Andrzej Maciejewski, Alina Napiórkowska, Jolanta Solecka, Ryszard Kozłowski oraz Jan Bachar, Iza Baczewska, Ewa Bucała, Urszula Drogomir, Jerzy Górczyński, Robert Koniuszy, Mirosław Kujawski, Justyna Ławrynkiewicz, Wiesław Mańko, Maria Marczak, Arkadiusz Monkiewicz, Piotr Monkiewicz, Jan Orlicki.
W 2014 r. Barcja przyjęła formę stowarzyszenia zwykłego. Prezesem Grupy Literackiej Barcja jest nieprzerwanie Jerzy Sałata, który w 2016 r. świętował jubileusz czterdziestolecia pracy twórczej, uwieńczony wydaniem tomiku „Jestem jaki jestem” ( wydany przez Wydawnictwo W Cieniu Papierówki, dzięki zaangażowaniu Radnych i Burmistrza Bartoszyc). W 2016r. ukazał się kolejny Zeszyt Literacki „Spotkania wokół bartoszyckiej poezji” (wydawca – Małgorzata Mycio). Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Bartoszyce, a spotkania odbywają się tradycyjnie w czwartek po 15 każdego miesiąca. Grupa nie ma własnej siedziby, więc literaci korzystają z gościnności wcześniej Bartoszyckiego Domu Kultury, Piwnicy Artystycznej, Miejskiej Bibliotek Publicznej, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 kierowanego przez Zbigniewa Pietrzaka, później Restauracji Stodoła, obecnie Restauracji Ardi.
Do grupy należą poeci i prozaicy. Obecni liderzy to: Jerzy Sałata – poeta, Aneta Przybyłek - poetka, Arkadiusz Monkiewicz - poeta, Elżbieta Pilipiuk- poetka, malarka, chórzystka, Małgorzata Mycio - poetka (w lipcu 2018 zawiesiła członkostwo w Grupie), Teresa Barszcz – poetka, pisarka, Anna Osowska - pisarka, Witold Kiejrys - poeta, pisarz, Maria Duchnik – poetka, malarka, Dariusz Dopierała – poeta, Ewelina Mścisz – poetka. Do Grupy Literackiej należą również Justyna Ławrynkiewicz, Zofia Puszkarow, Teresa Szostakowska, Rafał Gmurczyk. Szczególną rolę w promowaniu twórczości Barcjan pełni Memhia, kierowana przez barda Andrzeja Białeckiego. W spektaklach słowno-muzycznych prezentowane są utwory Grupy oraz wiersze laureatów Konkursów Poetyckich im. Leonarda Turkowskiego. Barcjanie publikują swoje utwory na łamach Gońca Bartoszyckiego, na stronie www.barcja.pl, na FB ( profil Barcja- społeczność), w magazynach kulturalnych kraju, a także prezentują osobiście podczas wydarzeń kulturalnych miasta Bartoszyce i powiatu utwory własne i Barcjan, którzy odeszli; zasiadają w komisjach konkursów recytatorskich, poetyckich i literackich. Przełomowe znaczenie dla działalności Barcji miał projekt „Poeta w porę odkryty” zorganizowany w 2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach. Te wyjątkowe spotkania z młodzieżą stanowiły swoiste „wiosenne przebudzenie Barcji”. Od tamtej pory znacznie wzrosła aktywność Stowarzyszenia. Z inicjatywy Barcjan Teresa Bratek (1934- 2013) – poetka i bajkopisarka, Honorowa Obywatelka Miasta, ma od 2017r. „swoją ulicę”.

źródło: http://kof.barcja.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages