Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Odzyskanie niepodległości uczcili ogromną biało-czerwoną flagą

2018-11-09 10:33:40 (ost. akt: 2018-11-09 11:07:01)

Autor zdjęcia: Lech Darski

Na budynku w Bartoszycach, w którym mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, zawisła ogromna biało-czerwona flaga. To pomysł uczniów, zrealizowany z pomocą kadry pedagogicznej oraz wielu innych osób.

Jak mówią nauczyciele ośrodka, inicjatywa uszycia tak dużej flagi była spontaniczna i wyszła od dzieci.

— Uczniowie poprosili, żeby z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zrobić coś wspólnie. Padł pomysł uszycia flagi. Kupiliśmy materiał, ale potem trzeba było to uszyć — opowiada Iwona Jagiełło, nauczyciel zespołu edukacyjno-terapeutycznego "B".

Uszycie nie stanowiło jednak większego problemu, bo w prace zaangażowali się dosłownie wszyscy. Flagę szyto w sali gimnastycznej szkoły.

— Przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania. Wszyscy uczniowie, od przedszkolaków do starszaków, przychodzili, żeby pomóc, potrzymać materiał, a nawet szyć. Śpiewali przy tym, recytowali wiersze — mówi Iwona Jagiełło.

— Wydawałoby się, że uszycie takiej flagi mogłoby trwać długo, ale zajęło nam to trzy godziny lekcyjne takiego prężnego, intensywnego szycia — dodaje Magdalena Błaszkiewicz, opiekunka Samorządu Uczniowskiego.

Kiedy flaga była gotowa, pojawił się pomysł, by gdzieś ją wyeksponować. Najlepiej nadawał się do tego... szkolny budynek. I biało-czerwone barwy zawisły na ścianie od ulicy Limanowskiego, wzbudzając podziw okolicznych mieszkańców, ale i tych, którzy dowiedzieli się o inicjatywnie i przyszli zobaczyć dzieło uczniów.

— Samorząd Uczniowski wpadł na jeszcze jeden pomysł. Cała szkoła, dzieci, nauczyciele, pracownicy, wyszli na szkolny dziedziniec niosąc tę flagę. Wszystko zostało sfilmowane dronem i jesteśmy strasznie ciekawi efektu — mówi Magdalena Błaszkiewicz.

Pedagodzy zaznaczają, że wspólne szycie biało-czerwonej flagi spełniło nie tylko zadanie patriotyczne, ale i integracyjne.

— Dzieci same zwracały sobie uwagę, żeby uważać na flagę, żeby nie znalazła się na podłodze. Miały do niej bardzo duży szacunek. Uczniowie wciąż to wspominają — mówi Iwona Jagiełło.

Jak dodaje dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Marek Lidziński, w szkole akcje związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbywały się już od dwóch lat.

— Były konkursy recytatorskie, piosenki, plastyczne, rękodzieła. To wszystko jest uwidoczniona na korytarzach naszej szkoły — mówi Marek Lidziński. — Zresztą w naszej placówce 22 listopada odbędzie się wojewódzki konkurs piosenki i recytatorski o charakterze patriotycznym dla ośrodków szkolno-wychowawczych.

Jak długo biało-czerwona flaga będzie wisiała na budynku szkoły? Na pewno będzie można ją zobaczyć do końca tego tygodnia. Warto zatem wybrać się na spacer na ulicę Limanowskiego.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. King #2620603 | 176.97.*.* 9 lis 2018 16:20

    Brawo Pani Iwono.!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages