Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Przełożony policjantów źle zrozumiał komendanta

2018-11-03 09:10:17 (ost. akt: 2018-11-04 07:42:26)

Autor zdjęcia: Czytelnik

- Nie ma i nie było ze strony Komendanta Powiatowego Policji w Bartoszycach przyzwolenia na opiniowanie któregokolwiek policjanta na podstawie statystyk - odpowiedziała nam mł. asp. Marta Kabelis z bartoszyckiej policji po ujawnieniu kuriozalnego pisma podpisanego przez jednego z przełożonych policjantów.

Pod koniec października od osoby twierdzącej, że jest policjantem Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach otrzymaliśmy zdjęcie pisma podpisanego przez kierownika ogniwa patrolowo-interwencyjnego KPP w Bartoszycach, w którym poleca on podległym policjantom przekazywać komendantowi powiatowemu indywidualne wyniki pracy. Była to forma ogłoszenia z odręcznym dopiskiem "PILNE" i - jak się dowiedzieliśmy - zawisło ono w jednym z pomieszczeń komendy.

Zdjęcie pisma trafiło też na jedną ze stron na Facebooku a myśmy je udostępnili na naszym profilu.

Ogłoszenie to zawierało dopisek "BĘDZIE TO JEDNYM Z KRYTERIÓW DO EWENTUALNYCH RUCHÓW KADROWYCH".


Dopisek wzbudził kontrowersje, gdyż indywidualne wyniki pracy miały zawierać ilościowe zestawienie osób legitymowanych, meldunków z informacjami, ujawnionych wykroczeń, zatrzymanych poszukiwanych, zatrzymanych na gorącym uczynku sprawców i zrealizowanych nakazów (np. doprowadzenia do sądu - przyp. red.)

Treść ogłoszenia wskazywała więc na to, że kryterium ewentualnego awansu ma być m.in. ilość osób wylegitymowanych, pouczonych lub ukaranych mandatami przez policjanta zespołu patrolowo-interwencyjnego.

Wyjaśnijmy czytelnikom, że każdy z policjantów i tak zobowiązany jest do prowadzenia indywidualnych "statystyk", w których takie dane zapisuje, po każdej ze służb. Dane osób legitymowanych (w tym ukaranych np. mandatami) trafiają natomiast do policyjnych baz danych.

W związku z ujawnieniem polecenia kierownika zadaliśmy Komendantowi Powiatowemu Policji w Bartoszycach kilka pytań. Pytaliśmy czy to ogłoszenie zostało rzeczywiście wytworzone w komendzie i czy kryterium oceny policjanta są rzeczywiście dane ilościowe. Wskazaliśmy przy tym, że legitymowanie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych Ustawą o Policji więc nie można żądać od policjantów zwiększania ilości osób wylegitymowanych.

Wczoraj otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytania. Przytaczamy ją w całości.

Szanowny Panie Redaktorze, w związku z Pańskim zapytaniem, informuję, że nie ma i nie było żadnych poleceń słownych, czy też pisemnych ze strony
Komendanta Powiatowego Policji w Bartoszycach dotyczących rozliczania policjantów na podstawie liczby mandatów, osób legitymowanych, czy też innych czynności wynikających z Ustawy o Policji.

Każdy policjant podejmujący interwencję, indywidualnie podejmuje decyzję w jaki sposób ją zakończy. Opiniowanie i ocena policjanta wynika z kilku podstaw prawnych:

> Rozporządzenia MSWiA z dnia 30.08.2010 roku w sprawie opiniowania służbowego policjantów, gdzie zawarty jest zakres opiniowana, termin opiniowania i kryteria opiniowania policjanta, ocenie podlega m. in.: (samodzielność, umiejętność współpracy, kultura osobistą, dyspozycyjność, dbałość o relacje międzyludzkie).

> Zarządzenie KGP nr 768 z dnia 14 sierpnia 2007 roku w sprawie form i metod wykonywania zadań przez policjantów pełniących służbę patrolową oraz koordynacji działań o charakterze prewencyjnym, z którego wynika, że sposób realizacji obowiązków służbowych policjanta, ocenia się na podstawie ocen i opinii służbowych bezpośredniego przełożonego.

> Ustawa o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku, art. 52, w którym zawarte są zasady mianowania na kolejne, wyższe stopnie policyjne.

Komendant Powiatowy Policji w Bartoszycach wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie nieprawidłowej interpretacji jego poleceń przez kierownika Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego, w zakresie oceny efektywności pracy policjantów.

Nie ma i nie było ze strony Komendanta Powiatowego Policji w Bartoszycach przyzwolenia na opiniowanie któregokolwiek policjanta na podstawie statystyk.

mł. asp. Marta Kabelis
Oficer Prasowy
Komendanta Powiatowego Policji
w Bartoszycach

Zanim otrzymaliśmy tę odpowiedź do naszej redakcji napisał brat jednego z funkcjonariuszy informujący, że podjął kroki prawne zmierzające do uzyskania oficjalnych przeprosin za... opublikowanie przez nas niejawnego dokumentu.

Ponieważ dokument nie nosi żadnej z cech dokumentu niejawnego, nie został nawet wpisany do dziennika korespondencji, odmówiliśmy usunięcia go z naszego profilu. Do dziś żądanie wynikające "z podjętych kroków prawnych" do nas nie dotarło.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. przeszły #2635719 | 176.97.*.* 2 gru 2018 14:23

  Komendant Powiatowy Policji w Bartoszycach wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie nieprawidłowej interpretacji jego poleceń przez kierownika Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego, w zakresie oceny efektywności pracy policjantów. zaraz zaraz nad kierownikiem jest jeszcze naczelnik jak dobrze pamiętam, najlepiej ukarać tego co podpis umieścił. BRAWO!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #2618368 | 107.167.*.* 6 lis 2018 22:46

  INTERPRETACJA - fragment: Hej sprawiedliwy król był raz królestwem rządził mądrze w dekretach pisał, że dla mas od dzisiaj będzie dobrze Ja dekret króla czuje tak rzekł pan do swych poddanych komu do pracy chęci brak kołem będzie łamany A biedny kmieć co nie miał sił pracować lepiej, choć się starał pomyślał, gdy na kole był "interpretacji" jam ofiara.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. też tak miałem #2617385 | 109.196.*.* 5 lis 2018 22:09

  "pouczać tylko starych i inwalidów" słowa komendanta ale tak jak i tutaj pewnie w żywe oczy by się ich wyparł...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zibi #2616891 | 95.155.*.* 5 lis 2018 13:56

  Proszę, proszę młodszy aspirant i oficer prasowy? Ile Pani ma lat służby i na jakiej jest Pani grupie? Przepracowałem 26 lat w tej służbie i od dobrych kilku lat kryteria z tej kartki zapewniają spokój, premię i ewentualny awans. Polecenia te wydawane były ustnie na wszelkich odprawach. Aha i jeszcze jedno. Kryteria te zawsze były brane pod uwagę przy opiniowaniu policjantów

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. były #2616706 | 83.10.*.* 5 lis 2018 11:56

  z ich strony co do statystyk, to jawna bujda na resorach, tak było, a teraz jeszcze bardziej chcą cisnąć na gnębienie społeczeństwa, a nie na przestępczość, czy ewidentne i rażące wybryki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages