środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Felieton. Armaty zostały wytoczone

2018-11-02 07:50:55 (ost. akt: 2018-11-02 19:38:25)

Moim zdaniem, złożenie zawiadomienia o przestępstwach działania w zorganizowanej grupie przestępczej i łapownictwie znacznej wartości przede wszystkim spowoduje znaczne opóźnienia w realizacji sztandarowej inwestycji w Bartoszycach.

"W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą zerwania umowy na realizację inwestycji “Rewitalizacja Starego Miasta – etap I” i zdarzeniami poprzedzającymi ten fakt informujemy, że Burmistrz Miasta Bartoszyce, działając zgodnie z art. 304 § 2 Kodeksu postępowania karnego, dnia 29.10.2018 r. złożył w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa opisanego w art. 258§1 kk oraz 229§4 kk."

Taki komunikat opublikowano 30 października na stronie Urzędu Miasta Bartoszyce.

Wyręczając nieco naszych czytelników postanowiłem "rozszyfrować" przepisy i paragrafy.

Art. 258§1 kodeksu karnego stanowi: "Kto bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Art. 229§4 kk kodeksu karnego stanowi: "Kto osobie pełniącej funkcję publiczną, w związku z pełnieniem tej funkcji, udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12."

Wytoczono zatem armaty, albo i broń masowego rażenia. Aby zarzucić przestępstwo z art. 258 kk trzeba wykazać współdziałanie co najmniej trzech osób tworzących zorganizowaną grupę przestępczą. O ile dwie z tych osób można już w tej chwili identyfikować to trzeciej nie widzę, ale słaby wzrok mam.

Sprawa oczywiście jest poważna. Warto zaznaczyć, że gdy składa się zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa należy bardzo uważać na treść art. 234 kodeksu karnego, który stanowi:

"Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."


Trudno jest tak zawiadomić organy ścigania o łapownictwie znacznej wartości aby nie wskazać kto i komu wręczył/obiecał wręczyć tę łapówkę. Trzeba też podać przypuszczalną kwotę. Oczywiście fałszywie oskarżyć można jedynie umyślnie, czyli w momencie składania zawiadomienia wiedzieć, że okoliczności podawane są zwykłym kłamstwem.

Oddanie sprawy organom ścigania może mieć jeszcze zupełnie inny aspekt. Otóż wspomniane organy zapewne zechcą zabezpieczyć dowody. Organów nie wiąże treść zawiadomienia i wyjaśniają sprawę wielowątkowo. Pierwotna kwalifikacja prawna nie musi być tą, na której owe organy się skupią. W związku z tym mogą na przykład zechcieć zabezpieczyć nie tylko dokumenty ale też dowody rzeczowe.

Dowodami rzeczowymi - w tym przypadku - są te dowody, które znajdują się na placu budowy. A dowodów rzeczowych nie wolno m.in. wydawać pokrzywdzonemu, aż organ ścigania na to pozwoli. Może na to pozwolić na przykład po wykonaniu i sporządzeniu opinii biegłych sądowych. To oznacza, że do momentu sporządzenia tych opinii plac budowy ma być taki jaki jest, no bo inaczej opinia będzie łatwa do podważenia. Opinia biegłego może być oczywiście podważona na każdym etapie postępowania. Może to stać się już w sądzie lub po przedstawieniu komuś zarzutów. Być może trzeba będzie powołać kolejnego biegłego. To też organ ścigania musi przewidzieć więc obiekt lub miejsce poddawane ocenie biegłego do tego czasu zmienić się nie może.

Wygląda więc na to, że armaty wytoczone na plac budowy spowodują jej zatrzymanie.

Oczywiście wiem, że burmistrz zrealizował tu jedynie obowiązek wynikający z treści art. 304 § 2 kodeksu postępowania karnego, który stanowi:

"Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa."

Dodam na koniec, że już ten przepis mówi o tym, o czym wyżej napisałem: "Nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa".

Życzę więc cierpliwości mieszkańcom Bartoszyc. Ta sprawa potrwa dłuuuugo.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


PS. Oczywiście postaram się o to by dotrzeć do treści zawiadomienia. Opublikuję je tuż po uzyskaniu.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hmm #2616254 | 176.97.*.* 5 lis 2018 05:51

  Piotr Petrykowski Burmistrzem, czekamy tylko na potwierdzenie danych

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. emerytka #2615660 | 176.97.*.* 2 lis 2018 17:53

  Zauważyłam, że pojawiła się w komentarzach "druga" emerytka i bardzo dobrze. Muszę wymyślić inny podpis. Pozdrawiam wszystkich z obu opcji startujących kandydatów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. emerytka #2615493 | 83.6.*.* 2 lis 2018 15:15

  Szanowny Panie redaktorze, W informacjach o Panu Piotrze Petrykowskim, umieszczonych na Panstwa stronie przed pierwsza tura wyborow, podaliscie Panstwo bledny wiek tegoze kandydata (33 lata, zamiast 41 lat). Nie zgadza sie rowniez informacja o ilosci jego dzieci.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. emerytka #2615393 | 83.6.*.* 2 lis 2018 13:40

   Jesli bedziemy wytykac burmistrzowi ze dopiero skonczyl studja i robi prawojazdy ,to polowie poslom w sejmie powinnismy to wytknac a pan panie redaktorze widac za kim pan jest i w sondazu o panu Petrykowskim umiescil pan nieprawdziwe dane i nawet po inerwencji nie zweryfikowal pan tego

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. 18stanley #2615217 | 176.97.*.* 2 lis 2018 09:45

    Czytając wypociny redaktora nasuwa się jeszcze jeden wątek, redaktor chyba był również w tej zmowie ... , to jest ta trzecia osoba, kolejne wyjdą z cienia po wyborach !!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (11)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages