Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Strażacki Tydzień. Co powinniśmy wykonać przed sezonem grzewczym?

2018-10-02 09:03:33 (ost. akt: 2018-10-02 09:13:36)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W okresie od 18 do 30 września 2018 r. strażacy powiatu bartoszyckiego alarmowani byli 11 razy z czego 5-krotnie do działań gaśniczych i 6-krotnie do działań związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń.

Działania gaśnicze dotyczyły: pożaru sadzy w przewodzie kominowym, pożaru garnka wypełnionego olejem w budynku mieszkalnym, pożaru odpadów w pustostanie w Bisztynku przy ul. Owczej.


Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w miejscowości Bukowiec 26 września ok. godz. 14 gdzie doszło do zapalenia materiałów palnych w kotłowni budynku mieszkalnego.

Działania związane z likwidacją miejscowych zagrożeń dotyczyły:

- Sprawdzeniu wielorodzinnego budynku mieszkalnego w związku z wyczuwalną wonią spalenizny;
- Podjęciu działań na prośbę Policji głównie związanych z pomocą w otwarciu mieszkania;
- Likwidacji zagrożenia spowodowanego wyciekiem oleju napędowego na DK 51 ( ul. Gen Bema w Bartoszycach) z samochodu osobowego, który uderzył nasyp ronda.

Ogółem podczas zdarzeń zaangażowanych było 75 strażaków powiatu bartoszyckiego.

Idą chłody! Pamiętajmy!

Jesienna pora to najwłaściwszy moment przed sezonem grzewczym, by dokładnie sprawdzić i wyczyścić przewody kominowe i spalinowe, bowiem zima to kiepski czas na sprawdzanie kominów, kiedy dachy pokryte są śniegiem i często występują niekorzystne warunki atmosferyczne (silny wiatr, opady deszczu lub śniegu). To właśnie w tym szczególnym okresie, kiedy sezon grzewczy jest w pełni często dochodzi do awarii przewodów kominowych. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym.

Należy również pamiętać o tak ważnym i nieodzownym elemencie jak sprawna i wydajna wentylacja szczególnie w pomieszczeniach w których, zainstalowane są piecyki zasilane gazem czy olejem opałowym.

Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi zanieczyszczenia z przewodów kominowych należy usuwać w okresie ich użytkowania:
- co najmniej raz na 3 miesiące, gdy do ogrzewania używamy drewna, węgla lub innego paliwa stałego ( np. pellet);

- co najmniej raz na 6 miesięcy, gdy używamy gazu lub oleju opałowego;

- co najmniej raz w miesiącu w przypadku zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych, niezależnie czym są opalane;

- ponadto we wszystkich budynkach, w których odbywa się proces spalania raz w roku należy usunąć zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych

Czyszczenie przewodów kominowych (dymowych) i wentylacyjnych powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie, jednak wymagania te nie dotyczą budynków mieszkalnych jednorodzinnych, gdzie czynności te możemy wykonać samodzielnie.

Dodatkowo wszystkie przewody wentylacyjne i kominowe powinny być co najmniej raz w roku poddane kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego – a przede wszystkim pęknięć i innych nieszczelności..
Aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z tlenkiem węgla należy stosować się do kilku prostych zasad:

Zapewnijmy odpowiednią wentylację pomieszczeń, szczególnie tych w których znajdują się piecyki lub inne urządzenia grzewcze;

- Nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych;

- Z pomocą fachowców dokonujmy okresowych przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz urządzeń grzewczych;

- Usuwajmy zanieczyszczenia z przewodów kominowych i wentylacyjnych;

- Zainwestujmy w czujniki tlenku węgla.

st. kpt. Marek Wojczulanis

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages