Będą lepiej znać obowiązujące prawo

2018-09-18 17:35:52(ost. akt: 2018-09-18 17:38:52)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego wysłuchali dziś lekcji z zakresu prawa konstytucyjnego. Poprowadził ją dr Marcin Kazimierczuk adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Była to inauguracja trzeciej edycji projektu zwiększania świadomości prawnej wśród młodych ludzi.
Maturzyści z popularnego "Żeroma" w Bartoszycach słuchali dziś o źródłach prawa obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej, o naczelnych organach władzy, trójpodziale władzy czyli poznawali podstawy prawa konstytucyjnego.
Tak zainaugurowano trzecią już edycję projektu nauki prawa w liceach województwa warmińsko-mazurskiego.


Więcej o tym powiedział nam doktor Marcin Kazimierczuk, który zajęcia poprowadził.

- Projekt "Propedeutyka prawa i liceach ogólnokształcących województwa warmińsko-mazurskiego" a najprościej mówiąc "Lekcje prawa dla maturzystów" to projekt realizowany przez Wydział Prawa i Administracji uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - wyjaśnił dr Marcin Kazimierczuk podczas dzisiejszej inauguracji trzeciej już edycji tego przedsięwzięcia, która odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach.

Wybór miejsca nie był przypadkowy, gdyż dr Kazimierczuk jest mieszkańcem Bartoszyc.

- Całe to przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie świadomości prawnej młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie. Chcemy, aby mogli świadomie podejmować decyzje. Te osoby będą wkrótce wybierać kierunki studiów, niektórzy podejmować pracę i często w takich sytuacjach są one pozostawione same sobie w kwestii orientacji w przepisach prawa. Te lekcje w liceach mają zwiększyć świadomość prawną, mają im pomóc, aby świadomie podpisywali umowy, aby tej umowie się przyglądali, żeby wiedzieli jakie zobowiązania przyjmują na siebie i żeby nie popełniali błędów z których później trudno się wyplątać - mówił dr Kazimierczuk.

Dodał, że w ciągu trzech lat trwania zajęć w różnych liceach stwierdził, że młodzi ludzie wykazywali istotne braki w wiedzy prawnej. Tam gdzie zajęcia się odbywały zaobserwował, że ta wiedza jest większa.

Zajęcia prowadzone są przez pracowników naukowych Wydziału Prawa i Administracji UWM. Obejmują wiadomości z różnych gałęzi prawa; od konstytucyjnego, przez administracyjne i cywilne aż po prawo karne. Uczestnicy zajęć, zdaniem naszego rozmówcy, zaczynają rozumieć mechanizmy prawne, zaczynają rozumieć instytucje prawne a przede wszystkim zaczynają zwracać uwagę na zobowiązania.

- Do tej pory młodzi ludzie patrzyli tylko na swoje prawa a nie przywiązywali dużej uwagi do zobowiązań. W prawie jest jednak tak, że najpierw trzeba poznać swoje zobowiązania, aby skutecznie realizować swoje prawa - mówił dr Kazimierczuk.

Zajęcia prawa w LO w Bartoszycach oraz innych liceach województwa będą prowadzone do końca stycznia. Są przeznaczone dla maturzystów. W ubiegłym roku były prowadzone w większości miast województwa warmińsko-mazurskiego i w większości liceów.

W LO im. Żeromskiego na pewno będą trzy lekcje prawa trwające zależnie od potrzeb szkoły jedno lub dwugodzinne.

W rozmowie z nami dr Kazimierczuk nie krył, że zajęcia w liceach to także promocja studiów prawniczych na UWM i pracując tam spotka już wielu studentów, którzy najpierw uczestniczyli w zajęciach w liceach.

- Myślę, że te zajęcia mogły być czymś, co ostatecznie przekonało ich do pójścia na studia prawnicze. Na pewno myśleli wcześniej o takiej drodze lecz te lekcje stały się takim "języczkiem u wagi" i ostatecznie ich przekonały do wybrania naszego wydziału i studiów na UWM - mówił Marcin Kazimierczuk.

W inauguracji uczestniczył Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki, dyrektor LO im. Żeromskiego w Bartoszycach Anna Jurgilewicz i dyrektor Powiatowego Zespołu Administracji Oświaty Krzysztof Karólewski.

Krzysztof Nowaki po zakończonej lekcji podkreśli wagę wiedzy prawnej, życzył młodzieży tego, aby... nigdy nie musieli pracować, bo jeśli wybiera się taką drogę życiową, która jest jednocześnie pasją to całe życie się nie pracuje.

Podkreślił też, że jeśli pierwszy wybór okaże się chybiony zawsze można zmienić swe decyzje. Tu włączył się dr Kazimierczuk.

- O możliwości dokonania zmiany świadczy mój życiorys. Jestem absolwentem technikum elektrycznego a dziś jestem doktorem nauk prawnych, bo w prawie odnalazłem swoją pasję - wtrącił.

Na koniec namawiał tegorocznych maturzystów do podjęcia studiów prawniczych na UWM, bo zawody prawnicze łączą odwieczny dylemat ludzi "być czy mieć?" - Wykonywania takich zawodów to jednocześnie "mieć" i "być", bo przynoszą i wartości materialne i wielką satysfakcję oraz szacunek - zakończył.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij




Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5