środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Zorganizowana grupa przestępcza rozbita. Handlowali nielegalnym tytoniem [FILMY]

2018-07-24 06:47:51 (ost. akt: 2018-07-24 07:23:56)

Autor zdjęcia: Straż Graniczna

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przygotowywaniem i sprzedażą krajanki tytoniowej na ogromną skalę. Skarb Państwa przez dwuletnią działalność tej grupy mógł stracić ponad 76 mln. zł. 11 osób, w tym 3 liderów zorganizowanej grupy przestępczej stanie przed sądem.

Do Sądu Okręgowego w Radomiu w pierwszej dekadzie lipca br. wpłynął akt oskarżenia przeciwko 11 Polakom, którzy zajmowali się sprowadzaniem, przygotowywaniem i sprzedażą tytoniu na ogromną skalę.

Trzech mężczyzn w wieku 38, 39 i 51 lat usłyszało zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu popełnienie przestępstw związanych z produkcją i obrotem wyrobami tytoniowymi.

Pozostałym ośmiu oskarżonym w wieku od 31 do 57 lat postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto przywódca i członek grupy usłyszeli zarzut „prania brudnych pieniędzy”.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bezledach W-MOSG zabezpieczyli dowody przestępstwa, m.in.: karty SIM, telefony komórkowe, pieczątki firmowe oraz maszyny i urządzenia służące do krojenia i suszenia tytoniu.

Członkowie rozbitej grupy przestępczej, za pośrednictwem założonych przez siebie firm z siedzibami na terenie Litwy i Niemiec, sprowadzili do Polski z Bułgarii i Litwy ponad 165 ton liści tytoniu, narażając Skarb Państwa na straty 76 mln zł.

Mężczyźni przywiezione liście tytoniu składowali w wynajętej hali w gminie Tarczyn. Następnie nielegalny tytoń transportowany był samochodami dostawczymi do innych miejscowości województwa mazowieckiego i łódzkiego. W wynajętych pomieszczeniach gospodarczych członkowie grupy przestępczej przetwarzali liście tytoniu na krajankę, celem dalszej dystrybucji.

Ponadto 51-letni lider grupy prowadził firmę transportową z siedzibą w Łodzi, która częściowo służyła jako „przykrywka przestępczej działalności”.

Przywódcom grupy grozi do 10 lat pozbawienia wolności, pozostałym członkom do 5 lat więzienia.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bezledach śledztwo w tej sprawie prowadzili od 2016 roku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Pierwsze osoby zatrzymano w lipcu 2016 roku na jednej z posesji w powiecie zgierskim. Na gorącym uczynku, podczas krojenia liści tytoniu zatrzymano 2 obywateli RP.

Kontynuując działania dokonano przeszukania drugiej posesji, w powiecie grójeckim, gmina Tarczyn, gdzie funkcjonariusze ujawnili blisko 10 ton tytoniu. Na miejscu, w trakcie rozładowywania nielegalnego towaru zatrzymano pozostałe osoby.Następnego dnia funkcjonariusze z W-MOSG w ramach realizacji tej sprawy, ujawnili jeszcze naczepę z zawartością suszu tytoniowego. Okazało się, że w naczepie znajdują się czarne worki, a w nich ponad 10 ton suszu tytoniowego.

Łącznie, funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG zabezpieczyli wtedy ponad 22 tony suszu roślinnego o wartości blisko 10,5 mln zł.

kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz
Rzecznik Prasowy - koordynator
Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. komentarz #2542724 | 83.6.*.* 24 lip 2018 19:03

    leszczów łapią a sadków puszczają.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages