Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Takiej wymiany w "Elizce" jeszcze nie było

2018-06-30 06:39:43 (ost. akt: 2018-06-30 06:49:45)

Autor zdjęcia: archiwum ZSP nr 2 w Bartoszycach

W dniach od 2 do 8 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach gościli u siebie rówieśników z partnerskiej szkoły ASS Nienburg. Wymiana w ZSP nr 2 od lat wpisuje się w kalendarz roku szkolnego. Tym razem do Polski przyjechało 14 uczniów wraz z dwoma opiekunami.

Specyfiką polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w naszej szkole jest fakt goszczenia w swoim domu niemieckiego partnera. Zanim jednak nasi niemieccy koledzy udadzą się do polskich domów, spotykają się wszyscy w Gdańsku i tam spędzają weekend integracyjny w jednym z ośrodków turystycznych.

Podczas pobytu w Trójmieście zwiedzają Stare Miasto, Europejskie Centrum Solidarności oraz Sopot.

Następnie przychodzi czas na wymiar edukacyjny wymiany. Przez kolejne dni goście poznają naszą szkołę poprzez uczestniczenie w zajęciach lekcyjnych oraz zajęciach sportowych, a przy tym doskonalą umiejętności językowe. Uczestnicy wymiany porozumiewają się głównie w języku angielskim.

– Takiej wymiany jeszcze nie było – ocenia Magdalena Mich, uczennica kl. II LOA.
– Odnaleźliśmy wspólny język, zintegrowaliśmy się jak nigdy dotąd i żal było się rozstać. Już na początku września znowu się zobaczymy, tym razem z rewizytą w Nienburgu – dodaje.

– Wspólne spędzanie czasu pozwala zawrzeć nowe przyjaźnie i przełamać pewne stereotypy, a uczestniczenie w wymianie poznać zachowania i zwyczaje osób z innego kraju – mówi Joanna Waręcka, uczennica klasy I LOA.

Sporo działo się także poza szkołą. Zwiedziliśmy nie tylko Bartoszyce, ale także polsko-rosyjskie Przejście Graniczne w Bezledach, budynek byłego Aresztu Śledczego w Bartoszycach, popływaliśmy w Aquaparku w Pluskach oraz kajakami w Bartoszycach. Znaleźliśmy także czas na wspólne zakupy.

Wymiana była finansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie oraz Starostwo Powiatowe w Bartoszycach.

Szymon GałązkaCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages