Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

BĄDŹ BEZPIECZNY NAD WODĄ

2018-06-21 06:30:39 (ost. akt: 2018-06-21 18:37:51)

Autor zdjęcia: KP PSP w Bartoszycach

W zawiązku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym i urlopowym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach przypomina zasady bezpiecznego wypoczynku i zaprasza 23 czerwca o g. 13 na jeziorko "Mleczarskie" w Bartoszycach na pokazy ratownictwa wodnego

Wszystkich chętnych, mieszkańców Bartoszyc i powiatu bartoszyckiego, turystów, gości zapraszamy 23 czerwca o godz. 13 na pokazy ratownictwa wodnego na jeziorku "Mleczarskim w Bartoszycach.

Planując wypoczynek nad wodą, pamiętajmy o poniższych wskazówkach, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?
1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych
i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.

2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.

3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)

4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.

5. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.

6. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.

7. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.

8. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.

9. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

10. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.

11. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.

12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

13. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.

14. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.

15. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.

16. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).

17. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.

18. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.

19. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.

20. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.

21. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.

22. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.

23. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.

24. Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!


Na plażach oraz basenach pod nadzorem ratowników wywieszane są trzy flagi: biała, czerwona i błękitna

Flaga biała: Ten kolor oznacza, że kąpiel w wyznaczonym miejscu jest dozwolona i nie ma żadnych przeszkód, aby swobodnie wejść do wody popływać i się schłodzić.

Flaga czerwona: Ten kolor oznacza , że w tym miejscu jest zakaz wchodzenia do wody z następujących powodów:
- zanieczyszczenie wody,
- zakaz kąpieli (brak ratownika),
- temperatura wody wynosi poniżej 14 stopni Celsjusza,
- widoczność ograniczona jest do 50 metrów,
- prędkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta,
- trwa akcja ratownicza,
- występują wyładowania atmosferyczne,
- w wodzie obecne są niebezpieczne dla zdrowia bakterie lub inne organizmy, np. sinice.

Flaga błękitna: Ten kolor możemy spotkać na nadbałtyckich plażach. Nie niesie ona jednak komunikatu dotyczącego warunków pogodowych tylko stanowi swoisty certyfikat jakości. Błękitna flaga powiewa w ramach uznania za jakość obsługi turystycznej oraz czystość, zarówno wody, jak i plaży. O wyróżnieniu miejsca decyduje niezależna organizacja pozarządowa.

Warto również pamiętać, że za kąpiel w niedozwolonych miejscach oraz podczas zakazu kąpieli, czyli czerwonej flagi możemy zostać ukarani mandatem przez policję lub straż miejską.

"Zgodnie z artykułem 55 kodeksu wykroczeń ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze do 250 zł grzywny albo karze nagany. Co ważne, karane jest także samo przebywanie w wodzie. Wykroczenie to może zostać popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie (np. gdy nie wiedzieliśmy, że kąpiel w danym miejscu jest zabroniona)." 

Wykorzystano materiały: KG PSP
st. kpt. Marek Wojczulanis

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Aaa #2522892 | 94.254.*.* 21 cze 2018 09:54

    A ja się pytam. Gdzie dach nad basenem ...? Nieudacznicy wladzy

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages