Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Bezpieczne wakacje w Wiraż Pubie — zbieramy na defibrylator dla miasta

2018-06-19 11:18:14 (ost. akt: 2018-06-19 11:30:09)

Autor zdjęcia: Patryk Wąsowicz

Zbiórka krwi, szkolenia z pierwszej pomocy, symulacje wypadków, licytacje, koncerty oraz wiele innych — to wszystko w najbliższą sobotę w bartoszyckim Wiraż Pubie!

W sobotę 23 czerwca od g. 8 do późnych godzin nocnych odbywać się będzie charytatywna impreza pod nazwą "Bezpieczne wakacje — dajmy życie innym".

W ramach wydarzenia odbywać się będą: zbiórka krwi (w Wiraż Pubie), szkolenia pierwszej pomocy RKO użyciem AED (defibrylatora, symulacje akcji ratunkowych, wieczorny koncert oraz zbiórka pieniędzy na nowy defibrylator dla miasta.

Wraz z rozpoczynającymi się wakacjami chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, co najważniejsze — bezpieczeństwo. I nie chodzi tu tylko o bezpieczeństwo dzieci, ale nas wszystkich!

Co 15 sekund — tak często w Polsce potrzebna jest krew na ratunek życia. Każdy z nas i nasi najbliżsi, w każdej chwili, możemy potrzebować niezastąpionego i życiodajnego leku pozyskiwanego wyłącznie od ludzi — honorowych dawców krwi. Jest jej zawsze mało i za mało, by zabezpieczyć pełne zasoby tego cennego daru.

Mając zdrową krew i będąc zdrowym człowiekiem mamy szansę otworzyć nasze źródło życia dla innych. Dlatego klub Krwiodawcy w Mundurach przy 20 BBZ wspólnie z Wiraż Pubem, Spółką Al-Med i Stowarzyszeniem Mali Wielcy Ratownicy przez akcję "Bezpieczne wakacje — dajmy życie innym" zachęca do oddania krwi.

Stowarzyszenie Mali Wielcy Ratownicy wspólnie z Al-Medem zapewnią praktyczne działania
Wypadek motocyklisty
Poszkodowany to uczestnik wypadku komunikacyjnego. Nasz motocyklista będzie przytomny i w logicznym kontakcie słownym, ale będzie miał liczne urazy, w tym dwa duże krwawienia, które będą zagrażały dla jego życia.

Pozorant będzie wyposażony w specjalny symulator krwawień, który jest uruchamiany zdalnie i z ran wypływ krew w zależności od potrzeby.

Chcemy uzmysłowić ludzi, co mają zrobić w takiej sytuacji, czyli prawidłowe rozpoznanie sytuacji i wezwanie pomocy. Kolejny etap to udzielnie pomocy przez świadków zdarzenia. Pokażemy, co każdy z nas powinien zrobić w takiej sytuacji, jak powinno wyglądać założenie prawidłowego opatrunku itp.

Na koniec przyjazd zespołu ratownictwa i pokaz profesjonalistów w postępowaniu z takim poszkodowanym.

W tej scence trzeba mocno podkreślić rolę świadków zdarzenia, którzy są na miejscu i uzmysłowić, że to oni ratują ludzkie życie. Nie ma i nie będzie na świecie takiego systemu ratownictwa, który będzie szybszy od świadków zdarzenia.

Akcja na jeziorku
Dwóch mężczyzn wypływa na materacu na środek jeziorka mleczarskiego. W pewnym momencie jeden z nich ześlizguje się z materaca, zanurza się pod powierzchnię wody i nie wypływa. Drugi poszkodowany wpada w panikę i zaczyna wołać o pomoc.

Przybyła na miejsce straż zaprezentuje działania w stopniu podstawowym, czyli podejmie poszkodowanego, który utrzymuje się na powierzchni materaca i zostaje ewakuowany na brzeg. Druga faza pokazu to działania grupy nurkowej, która podejmie poszukiwania pierwszego mężczyzny.

Od samego rana w trakcie pobierania krwi ratownicy medyczni będą uczyli ludzi pierwszej pomocy. Pokażą, jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową z użyciem AED (defibrylatora), będą udzielali porad związanych z bezpiecznym wypoczynkiem, np. co zrobić w przypadku udaru słonecznego.

Przez cały czas trwania imprezy wolontariusze będą zbierać datki do puszek, które przeznaczone będą na zakup defibrylatora. Planowana jest również licytacja, przed i podczas trwania wydarzenia koncertu zespołu Wiraż Band, wyjątkowo atrakcyjnych przedmiotów (np. voucher dla pracodawców na przeszkolenie z pierwszej pomocy swoich pracowników)

Szczegółowy plan
8-12 zbiórka krwi w Wiraż Pubie
8-13 szkolenia i pokazy z udzielania pierwszej pomocy (plac Dworcowy)
10-13 park maszyn i przejażdżki motocyklem (plac Dworcowy)
13-14 pokaz ratownictwa wodnego na jeziorku mleczarskim
20 początek licytacji
22 koncert zespołu Wiraż Band

red.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Macumba

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages