Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Nasza szkoła wczoraj, dziś i jutro.

2018-06-13 08:43:42 (ost. akt: 2018-06-13 08:51:06)

Autor zdjęcia: Teresa Bryła

Środa, 30 maja 2018r. była w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach dniem obchodów Święta Szkoły, które w tym roku odbywały się pod hasłem „Nasza szkoła wczoraj, dziś i jutro”. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć dwa bardzo ważne wydarzenia z historii szkoły a mianowicie 55-lecie przeniesienia szkoły do obecnego budynku oraz 10-lecie nadania szkole imienia i sztandaru.

W trakcie uroczystej akademii społeczność szkolna odebrała wiele serdecznych życzeń od przybyłych gości w tym p. Iwony Bireckiej, Kierownika Wydz. Oświaty i Sportu Urzędu Gminy Bartoszyce, p. Krystyny Kubiak, Kierownik GOPS, p Doroty Kuźmickiej dyrektor GOK w Tolko, radnego Rady Gminy Bartoszyce p. Krzysztofa Iwańskiego, sołtysa Wojciech p. Andrzeja Wierzbickiego oraz przybyłych nauczycieli emerytów.

Następnie p. Teresa Bryła odczytała wspomnienia z „życia szkoły” z lat 70-tych, jednego z pierwszych jej nauczycieli pana Józefa Hładasza. O tym czym obecnie żyje szkoła opowiedzieli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz pokazali uczniowie w trakcie swoich występów.

Były tańce, piosenki i wiersze w językach obcych. Natomiast to jak widzimy przyszłość szkoły zostało przedstawione poprzez podsumowanie dwóch konkursów: plastycznego pt. „Szkoła naszych marzeń” dla uczniów klas młodszych oraz konkursu na wykonanie makiety pt. „Nasza szkoła za 50 lat”.

Należy nadmienić, że jednogłośnie za najciekawszą wybrano makietę przygotowaną przez uczniów klasy IV.

Następnie, z rąk pana Zbigniewa Chorwackiego, który reprezentował Nadleśnictwo Górowo Iławeckie uczestnicy „Rodzinnego budowania” odebrali przygotowane przez nadleśnictwo nagrody. Podsumowano w ten sposób kolejną edycję projektu dzięki któremu powstał szkolny „Hotelik dla owadów”. Uzupełnieniem przedstawianych treści jest „przebudowana” izba tradycji szkoły oraz wystawa fotografii z jej historii.

Druga część święta miała charakter edukacyjno-rekreacyjno-sportowy. Dodatkowo dojechali do nas w tym czasie uczniowie i nauczyciele ze szkoły w mieście Swietłyj w Obwodzie Kaliningradzkim. Wszyscy mogli sprawdzić swoją wiedzę o życiu lasu i poznać wiele ciekawostek na ten temat na stoisku przygotowanym przez Nadleśnictwo Górowo Iławeckie, mogli też poznać sprzęt motocyklowego patrolu policji, niestety wóz Ochotniczej Straży Pożarnej z Wojciech musiał wyjechać na pilne wezwanie.

Kto chciał mógł nauczyć się bądź doskonalić swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dzięki obecności przedstawicieli bartoszyckich Joannitów – uczniów ZSP nr 2 w Bartoszycach.

W czasie kiedy młodsze dzieci pod opieką swoich pań i harcerzy z Hufca Bartoszyce uczestniczyły w rożnego rodzaju grach i zabawach uczniowie klas od III do VII brali udział w dwóch warsztatach z cyklu „Fizyka dla smyka”. Ich tematy to „Światło, kolor i złudzenia optyczne” oraz „Powietrze i jego niesamowite właściwości”.

Obserwowanie pokazów oraz udział w różnych eksperymentach dostarczyły wszystkim wielu wrażeń i przybliżyły naukowe podejście do zjawisk, które obserwujemy na co dzień. Natomiast w czasie kiedy uczniowie z Wojciech realizowali swoje zajęcia goście z Rosji zwiedzali szkołę, oglądali sale lekcyjne, poznawali historię i jej dzień dzisiejszy.

Bardzo podobał im się teren wokół szkoły i to jak zagospodarowujemy jej otoczenie. Aby nie opaść z sił i skorzystać z tak wielu atrakcji rodzice przygotowali dla wszystkich grochówkę, kiełbaski z grilla, przepyszne domowe wypieki i szczególnie smakowite ze względu na panującą temperaturę lody.

Trzecia część została już całkowicie poświęcona naszym gościom. Zaczęliśmy ją od wspólnego spotkania na sali gimnastycznej gdzie nastąpiło oficjalne powitanie uczniów z Rosji oraz wspólne odśpiewanie „Katiuszy” dzięki rozdanym przez nauczycieli ze Swietłego tekstom piosenki a następnie przeszliśmy na stadion piłkarski w Wojciechach, gdzie odbył się mecz (miejmy nadzieję zapowiedź finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej) Polska – Rosja.

Mecz zakończył się wynikiem 3 : 3 a w rzutach karnych 2 : 3 dla uczniów ze Swietłego. Jednak jak stwierdzili nasi goście ostatecznie „zwyciężyła przyjaźń”. Po tak bogatym dniu obie strony zadeklarowały, że a pewno to nie jest nasze ostatnie spotkanie. A może kiedyś w Swietłym, dlaczego nie.. czas pokaże.

Wszystkim, którzy włączyli się w realizację tegorocznego Święta Szkoły im. Jana Brzechwy w Wojciechach serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

Krzysztof OsowskiCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: teresa

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages