Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Sezon na kleszcze rozpoczął się wraz z nadejściem wiosny

2018-05-17 13:32:33 (ost. akt: 2018-05-17 13:35:48)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wraz z nadejściem wiosny, gdy jest wilgotno i temperatura powietrza w ciągu doby zaczyna przekraczać 5-7°C, swoją aktywność rozpoczynają kleszcze, które żerują w lasach, ogrodach, parkach i na łąkach. Poprzez ssanie krwi kręgowca przechodzą do kolejnego stadium rozwojowego, przenosząc przy tym chorobotwórcze bakterie i wirusy.

Kleszcze mogą przyczepiać się do każdej części ciała, najczęściej szukając miejsc, gdzie naskórek jest cienki i wilgotny, czyli za uchem, blisko włosów, w pachwinach i pod kolanami.

Wprowadzając pod skórę aparat kłująco-ssący pobierają krew żywiciela, wprowadzając do jego organizmu substancje znieczulające, przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne, ułatwiające żerowanie, a wraz z nimi, jeżeli kleszcz jest nosicielem, bakterie i wirusy. Wśród nich krętki Borrelia burgdorferi, wywołujące u ludzi boreliozę oraz flawiwirusy, powodujące kleszczowe zapalenie mózgu.

Bolerioza jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się różnymi objawami klinicznymi w zależności od czasu trwania choroby. Przebiega fazowo wywołując m.in. zmiany zapalne stawów, przewlekłe zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, niedowłady, porażenie nerwów obwodowych, zaburzenia czucia, zaburzenia psychiczne i pamięci, zmęczenie (napadowe lub stałe), ociężałość, bóle głowy i mięśni.

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest chorobą centralnego układu nerwowego, której leczenie jest długotrwałe i może pozostawić po sobie trwałe następstwa neurologiczne lub nawet prowadzić do śmierci.

Ochrona w postaci szczepienia istnieje jedynie w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu. Inną skuteczną metodą prewencji przed chorobami odkleszczowymi jest unikanie kontaktu z kleszczami poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń.

Przed wyjściem w plener dobrze jest zaopatrzyć się w środki odstraszające kleszcze oraz zadbać o właściwy ubiór. Są to długie spodnie i bluzka na długi rękaw, nakrycie głowy, pełne obuwie. Po każdym spacerze warto dokładnie obejrzeć całe ciało, a w przypadku ukąszenia szybko i prawidłowo usunąć kleszcza ze skóry. Wykorzystuje się do tego odpowiednie przyrządy dostępne do kupienia w aptece.

Nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia. Kleszcz musi być usunięty w całości, razem z główką. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować. Jeżeli usunięcie kleszcza sprawia trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia.

W województwie warmińsko-mazurskim, z uwagi na endemiczne występowanie zakażonych kleszczy, wskaźniki zapadalności na boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu są bardzo wysokie, dużo wyższe niż w innych rejonach Polski. Wskaźnik zapadalności na boreliozę jest dwukrotnie wyższy niż wskaźnik zapadalności w innych rejonach Polski, a wskaźnik zapadalności na kleszczowe zapalenie mózgu czterokrotnie wyższy niż w innych rejonach Polski.

Stąd troszcząc się o zdrowie swoje i najbliższych warto skorzystać z możliwości szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz warto pamiętać
o odpowiednim ubiorze korzystając z wypoczynku na świeżym powietrzu.

Justyna Kowalkowska
PSSE w Bartoszycach


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Aligator #2503484 | 176.97.*.* 17 maj 2018 14:42

    Ja tam rozpoczynam sezon na leszcze, a nie żadne kleszcze!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages