Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Miałem w rękach kości dawnych mieszkańców Bartoszyc

2018-05-15 19:02:39 (ost. akt: 2018-05-15 21:10:13)
Te kości zostały zebrane w ciągu zaledwie około 30 minut na hałdzie ziemi leżącej na Placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach.

Te kości zostały zebrane w ciągu zaledwie około 30 minut na hałdzie ziemi leżącej na Placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Przypadkiem znalazłem dziś ludzkie szczątki w hałdzie ziemi górującej nad bartoszyckim Placem Konstytucji 3 Maja, gdzie trwają prace nad rewitalizacją starego miasta. W ciągu 20-30 minut zebrałem pokaźną ilość kości. Wspólnie z policjantami znaleźliśmy ich jeszcze więcej. Ona walają się na całej tej hałdzie!

Pod koniec kwietnia, w zwałach ziemi składowanej na Placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach znaleziono ludzkie kości. Napisaliśmy o tym na naszym portalu oraz w tradycyjnym wydaniu naszego tygodnika.

W sprawie znalezienia tych kości wszczęto postępowanie przygotowawcze. Zajmuje się tym policja, biegły i prokurator. Gdy dziś w południe załatwiałem swoje prywatne sprawy zauważyłem, że ładowarka nabiera "łyżkę" ziemi z tej hałdy. Część ziemi osunęła się.

Po odjechaniu ładowarki wszedłem na plac budowy - rewitalizacji starego miasta, który nie jest zabezpieczony żadnym ogrodzeniem a wejścia nie wzbraniają też żadne znaki lub choćby taśma.

W zwałach ziemi zauważyłem głowę kości. Nie tam gdzie kopała ładowarka a od prawej strony placu, patrząc w stronę Bramy Lidzbarskiej.

Fragment ludzkiej kości udowej wystawał z ziemi. Wyciągnąłem ją i odłożyłem. Począłem przyglądać się hałdzie i zauważyłem kilka innych kości. Leżały na hałdzie lub wystawały ze zbitej i twardej ziemi. Znalazłem trzy zęby, fragmenty kości czaszek, miednicy, żebra, dwa kręgi i fragmenty kości, których nie potrafię zidentyfikować. Było je bardzo łatwo zauważyć.Część z nich leżała na szczycie hałdy, część na jej zboczach.

Ponieważ trzymałem te kości w dłoniach pozwalam sobie na osobisty ton tego materiału.

O znalezisku poinformowałem policję. Na miejsce przybył patrol a następnie grupa dochodzeniowców z technikiem kryminalistyki i panią prokurator.

Gdy policjanci byli już na miejscu, wspólnie znaleźliśmy jeszcze, po drugiej stronie hałdy, kość obojczyka, kość stopy, fragment kości udowej, całą kość udową i całą - prawdopodobnie kość ramieniową wciśniętą w glebę przez opony ładowarki.

Pani prokurator poleciła przedstawicielowi firmy wykonującej rewitalizację ogrodzenie terenu tej hałdy i należyte traktowanie szczątków ludzkich.

- Biegły obejrzy te kości już jutro. Jeszcze nie wiem, czy w sprawie tego znaleziska zostanie wszczęte odrębne postępowanie, czy zostanie połączone z poprzednim - mówiła mi na miejscu.

Kości zabezpieczono w prosektorium.

Wszystko wskazuje na to, że ziemia składowana na placu pochodzi z wykopów wykonanych wcześniej na terenie dawnego cmentarza znajdującego się wokół kościoła farnego. Mogą to być szczątki jednych z pierwszych mieszkańców miasta.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Moim zdaniem:
W opisanej hałdzie ziemi z całą pewnością znajduje się jeszcze mnóstwo ludzkich kości. Skoro rozkopano cmentarz nie może być inaczej. Gdy podczas deszczu ziemia spłynie lub się osunie takich znalezisk będzie więcej. I kto się ma nimi zająć skoro już tam są? Za każdym razem policja, prokuratura, biegły?

Zrobiono błąd w pośpiechu rozkopując miejsca dawnych pochówków. Wiem! Terminy gonią! Mam nadzieję, że teraz, tę hałdę przeszukiwał będzie wyznaczony przez wykonawcę lub inwestora (wszystko mi jedno) pracownik a znalezione szczątki zabezpieczy godnie aż do kolejnego pochówku.

Ma tam stać i patrzeć! Zawsze wtedy, gdy podjedzie ładowarka. To kosztuje? Tak kosztuje lecz za błędy się płaci! Praca policji, prokuratury i biegłego też kosztuje i to nas wszystkich składających się na coś co nazywa się budżetem państwa. Mam nadzieję, że prokurator wystosuje do inwestora i wykonawcy odpowiednie wystąpienie.

A. Grabowski
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. J23 #2596018 | 188.146.*.* 6 paź 2018 21:28

  Czy wiadomo jaki był ciąg dalszy tej smutnej historii? Kto sprawował nadzór archeologiczny nad pracami ziemnymi gdzie odkryto kości? Jak zareagował WUOZ Olsztyn na to odkrycie?????????

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Aj ja jaj #2503110 | 31.0.*.* 16 maj 2018 22:12

  Jeśli to kości ludu Izraela, to biada nam wszystkim. Icek nikomu nie daruje.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. murarz #2502908 | 88.156.*.* 16 maj 2018 16:57

  A wkolo kryminalu ile jest kosci bank z blokami mieszkalnymi stoi na ludzkich kosciach blok na przeciwko sadu wiecej ludzkich kosci jak kamieni za komuny bylo tak zasypywac nie gadac hurtowa kara smierci

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ex #2502876 | 188.146.*.* 16 maj 2018 16:16

  Miales zapewne kosci starożytnych rzymian

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Rus #2502430 | 37.248.*.* 16 maj 2018 00:16

  Stare przysłowie mówi: Nie rusz g...na bo śmierdzi. Trzeba było kwadrat zostawić w spokoju a tak afera z kośćmi, drzewami, ptaszkami. W podsumowaniu dojdą koszty tej paranoi rewitalizacyjnej i to będzie zong.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (11)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages