Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP odbyła się I Wojewódzka Dyskusja Literacka DKK

2018-05-15 13:07:12 (ost. akt: 2018-05-15 13:13:16)

Autor zdjęcia: Joanna Turuta

Tematem debaty była powieść Mariusza Sieniewicza “Plankton”, nominowana do regionalnej nagrody “Wawrzyn — Literacka Nagroda Warmii I Mazur”.

W czwartek 10 maja 2018 r. o godz. 17 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyła się I Wojewódzka Dyskusja Literacka Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą książką był "Plankton" Mariusza Sieniewicza, nominowany do regionalnej nagrody "Wawrzyn - Literacka Nagroda Warmii i Mazur 2017". Dwa Kluby DKK, dla dorosłych i dla młodzieży, spotkały się w bibliotece przy ul. Ogrodowej 1a w celu omówienia książki.

Dyskusja była bardzo interesująca, bowiem powieść jest sumą lęków i obaw, które dotykają nas współcześnie. Świeże przemyślenia młodzieży kontra dojrzałe seniorów wywołały wspaniały dyskurs. Co tylko utwierdziło nas, bibliotekarzy, w przekonaniu, że młodzież wcale nie czyta coraz mniej.

Autor prowokuje i stawia pytanie: „Kim jest człowiek w obliczu religii i władzy?”. Podsumowując dyskusję stwierdziliśmy, że książka jest trudna, pełno w niej symboli, przeczytanie tej książki wymagało wiele wysiłku. Niektóre fragmenty książki były wręcz nie do przyjęcia. Oby świat przedstawiony w powieści został jedynie wizją science fiction.

Dyskusja była bardzo udana, choć styl literatury prezentowanej przez pana Sieniewicza nikogo nie zachwycił. Treść książki była przyczynkiem do poruszenia wielu tematów i problemów społecznych oraz religijnych dywagacji. Książka raziła wieloma niedokończonymi wątkami, niekonsekwencją, przesadnym epatowaniem znajomością literatury łacińskiej bez stosowania przypisów. Ale na pewno nikt nie został wobec powieści obojętny. Cel osiągnięty!

O tej samej godzinie w czterech innych bibliotekach województwa warmińsko-mazurskiego, o czterech kolejnych książkach nominowanych do nagrody, dyskutowały kluby dla dorosłych.

We wtorek 15 maja podczas uroczystej gali w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie zostanie ogłoszony werdykt kapituły oraz wręczenie nagrody laureatowi.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Joanna

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages