Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Rozpoczęły XVI Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym

2018-05-09 15:35:00 (ost. akt: 2018-05-09 15:41:05)
Od lewej: Jakub Suder, Jacek Błasiak i Mateusz Skalniak, czyli zespoł z Sosnowca, któremu bardzo podoba się w naszym regionie.

Od lewej: Jakub Suder, Jacek Błasiak i Mateusz Skalniak, czyli zespoł z Sosnowca, któremu bardzo podoba się w naszym regionie.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Bartoszyce i okolice będą miejscami, gdzie w konkurencjach zawodowych zmagać się będą zespoły ratownictwa medycznego z terenu naszego kraju i z Ukrainy. Organizatorem XVI Mistrzostw Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym jest Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach. Otwarcie mistrzostw rozpoczęła minuta ciszy ku uczczeniu ratownika medycznego, który zginął dziś na służbie.

Dziś w południe w Dworku Dębówko uroczyście otwarto XVI Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym. Nazwa jest nieco myląca, bo sugeruje, że w zawodach startują jedynie zespoły w naszego regionu a tak nie jest. Są to eliminacje ogólnokrajowe tyle, że odbywają się w naszym regionie. Podobne eliminacje odbywać się będą w innych województwach. Finał krajowy zostanie przeprowadzony w tym roku w Olsztynie.

Uroczystość rozpoczęła się od minuty ciszy dla upamiętnienia ratownika medycznego, który dziś rano zginął w czasie służby, w wypadku drogowym w woj. lubuskim.

Do wypadku doszło w okolicy miejscowości Kije w powiecie zielonogórskim karetka pogotowia ratunkowego uderzyła w przydrożne drzewo. Śmierć poniósł ratownik medyczny, a kierowca został ranny. Lekarz nie odniósł poważnych obrażeń. Karetka jechała bez pacjenta

- To jest jedna z pięciu eliminacji w Polsce. My akurat robimy pierwsi te eliminacje. Jest to dla zespołów zarówno element rywalizacji jak i edukacji. oraz zabawy. Udział w zawodach cieszy się dużym uznaniem wśród ratowników - mówił nam dyrektor szpitala w Bartoszycach Sławomir Wójcik.

Zapytany o scenariusze poszczególnych zadań podkreślił, że są one oparte na rzeczywistych wydarzeniach, choć na zawodach jest ich takie nasilenie, które nie występuje w rzeczywistości.

- Jako szpital eliminacje organizujemy po raz pierwszy. Do tej pory eliminacje odbywały się w Olsztynie. Jest to dla nas zaszczyt ale i wyzwanie. Mamy nadzieję, że sobie ze wszystkim poradzimy - mówił Sławomir Wójcik.

Zmagania ratowników potrwają trzy dni. Pierwsze konkurencje zostaną przeprowadzone już dziś. Jaki będzie ich zakres i scenariusz? To owiane jest ścisłą tajemnicą.

W mistrzostwach organizowanych przez Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach, pod honorowym patronatem ministra zdrowia, wojewody warmińsko-mazurskiego i starosty bartoszyckiego startuje 21 zespołów ratownictwa medycznego. Są to zespoły powiatu warszawskiego-zachodniego, Szczecina (2 zespoły), Olecka, Bielsko-Białej, Sosnowca, Krakowa (2 zespoły), Warszawy, Olsztyna, Lublina, Mrągowa, Katowic, Bydgoszczy, Wrocławia, Lidzbarka Warmińskiego, Białegostoku, Tczewa, Iławy, Łucka (Ukraina) i Iwanofrankowska (Ukraina).

Nie startują tu zespoły z Bartoszyc.

- To nasza świadoma decyzja. Mogliśmy wystawić tu nasze zespoły lecz ponieważ jesteśmy organizatorem chcieliśmy uniknąć podejrzeń o stronniczość lub przecieki dotyczące scenariusza - wyjaśnił Wojciech Stefaniak, lekarz koordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Bartoszycach.

- Jeden z naszych zespołów wystartuje wkrótce w identycznych zawodach w woj. śląskim, w Sosnowcu - dodał.

Otwarcie mistrzostw zgromadziło licznych, zaproszonych gości z wicewojewodą Sławomirem Sadowskim na czele. W swym wystąpieniu podkreślał on, że zawód ratownika medycznego to niebezpieczna profesja, misja i powołanie. Nawiązał do dzisiejszej śmierci ratownika medycznego. Podkreślił, że jest to zawód znajdujący się wysoko w rankingach zaufania społecznego. Życzył zdrowej, sportowej rywalizacji wszystkim zespołom. Podobne życzenia złożył Zbigniew Nadolny, wicestarosta bartoszycki.

Wypowiedzi gości poprzedził występ dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 4 w Bartoszycach. Jego fragmenty prezentujemy na filmach poniżej.


[fbpost]https://www.facebook.com/BartoszyckiGoniec/videos/1667594886642085/[/fbpost]

- O tym jakie konkurencje będą rozegrane w ramach mistrzostw nie mogę mówić. Na pewno będą wymagały opanowania, dobrych decyzji i szybkich decyzji. Tyle tylko mogę powiedzieć, bo zespół jest obok - mówił nam Łukasz Rozbicki, ratownik medyczny ze szpitala w Bartoszycach koordynujący mistrzostwa.

Zespołem stojącym obok był zespół z Sosnowca.

- W zawodach startujemy w tym samym składzie już po raz piaty lub szósty. Wyniki jakie osiągamy są coraz lepsze. Jest progres. Wydaje nam się, że w tej chwili trafiliśmy do najpiękniejszego miejsca z tych w jakich już startowaliśmy. Więcej będziemy mogli powiedzieć po po pierwszych zadaniach. Zobaczymy jacy wtedy będziemy mądrzy. Na razie zaczęło się świetnie, jest znakomita organizacja, świetna pogoda i piękna przyroda - mówili Jakub Suder, Jacek Błasiak i Mateusz Skalniak.

Uroczystość otwarcia mistrzostw zakończyło podsumowanie konkursu plastycznego zorganizowanego przez szpital w Bartoszycach. Wyróżnieni i laureaci otrzymali dyplomy i upominki. Pokazujemy to na filmie poniżej.

[fbpost]https://www.facebook.com/BartoszyckiGoniec/videos/1667615276640046/">


UWAGA !!! Od dziś mieszkańcy Bartoszyc mogą częściej słyszeć i widzieć karetki mknące ulicami. Nie należy się tym niepokoić. Pojazdy te biorą udział w mistrzostwach.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages