środa, 23 września 2020. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Żydowo. Szkolny apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

2018-05-07 07:48:21 (ost. akt: 2018-05-07 07:54:11)

Autor zdjęcia: Joanna Siwińska

Uczniowie wcielili się w postacie historyczne i przypomnieli okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tak było 30 kwietnia w szkole w Żydowie.

30 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie odbyła się lekcja historii dotycząca wydarzeń z 3 maja 1791 roku. Uczniowie przedstawili obraz podzielonej szlachty tamtych czasów.

Król Stanisław August Poniatowski zwolennik reform wraz z obozem pragnącym reform doprowadził do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pierwszej w Europie, która m.in zawierała trójpodział władzy, przywróciła tron dziedziczny, zniosła liberum veto i nadała pewne prawa mieszczanom.

Podczas lekcji historii uczniowie wcielili się w postaci T. Rejtana, A. Czartoryskiego, H. Kołłątaja, Sz. Potockiego, Rzewuskiego czy tez S. Staszica.

Przedstawienie uczniów kolejny raz przypomniało nam o ważnym wydarzeniu z dziejów naszego państwa.

Apel był również okazją do zaprezentowania pieśni patriotycznych, wykonały je Kalina Rurka i Wiktoria Boruszewska oraz poloneza zatańczonego przez uczniów z klasy szóstej i piątej.

Joanna Siwińska


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages