Czwartek, 26 listopada 2020. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Wojciechy. Dla Niepodległej - Zbrodnia Katyńska

2018-04-11 07:47:21 (ost. akt: 2018-04-11 07:51:51)

Autor zdjęcia: Teresa Bryła

W szkole w Wojciechach pamiętano o Zbrodni Katyńskiej. Powstała tam specjalna wystawa na ten temat przypominająca te tragiczne, historyczne wydarzenia.

W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Wojciechach pamiętamy o zbrodni katyńskiej.

Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków – to nazwy trzech obozów, w których od jesieni 1939 do wiosny 1940 roku NKWD przetrzymywało polskich jeńców wojennych. Na zawsze weszły one do naszej narodowej historii. 5 marca 1940 roku Biuro Polityczne związku sowieckiego podjęło decyzję o wymordowaniu około 25700 tysięcy Polaków z obozów dla jeńców wojennych i więzień.

Od 3 kwietnia do 11 mają 1940 roku, zamordowano w lesie katyńskim 4421 osób, w Miednoje 6311 osób. Ponadto 7305 osób zamordowano w innych więzieniach i łagrach.

Setki tysięcy Polaków trafiły na przymusowe osiedlenie, a na zagarniętych wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej niszczono wszędzie ślady polskości.

13 kwietnia 1943 roku Niemcy ogłosili odkrycie grobów polskich oficerów w lesie katyńskim pod Smoleńskiem. Wszystkie zwłoki nosiły ślady kuli w tyle głowy, część miała ręce związane z tyłu, a usta zakneblowane trocinami.

Szczątki pozostałych ponad 17 tys. oficerów i innych jeńców polskich z trzech obozów odnaleziono dopiero po pięćdziesięciu latach. Zostali oni wymordowani w kaźniach NKWD w Kalininie i Charkowie, a pochowani w miejscowości Derkacze w pobliżu Charkowa oraz w Miednoje koło Tweru.

Doły śmierci na zawsze miały ukryć ciała pomordowanych i prawdę o zbrodni.
Świat miał się nigdy nie dowiedzieć...

Teresa Bryła


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: teresa

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages