Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Uczniowie z Żydowa najpierw zostali czytelnikami, potem poszli witać wiosnę

2018-03-23 11:28:34 (ost. akt: 2018-03-23 11:32:48)

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie przebiegał pod znakiem czytelnictwa. Odbyło się tego dnia uroczyste pasowanie uczniów pierwszej klasy na czytelników biblioteki szkolnej.

Klasa pierwsza jest w tym roku dość liczna i pełna energii, dlatego z wielkim zaangażowaniem i zapałem przystąpiła do ceremonii pasowania. Nie było to jednak takie proste zadanie – zwłaszcza dla kandydatów na czytelników.

Maluszki musiały zdać trudny egzamin, by zostać prawdziwymi czytelnikami. Brały udział w przygotowanych przez bibliotekarza konkurencjach. Układały tytuły znanych i lubianych wierszy oraz baśni. Ponadto zgadywały, o jakie pojęcia związane z biblioteką, pracą bibliotekarza oraz literaturą chodzi. Wykazały się tu dużą wiedzą i znajomością biblioteki.

Nie obyło się bez czytelniczych zgadywanek–rymowanek, na które dzieci odpowiadały bezbłędnie. Z „listem książki” do czytelników wystąpiła Aleksandra Lewandowska, zaś najmłodsi, słuchając go z uwagą, wynotowali najważniejsze „prośby” książki względem przyszłych czytelników.  Do jednej z konkurencji wywołani zostali starsi uczniowie, którzy wykonali zadanie z małymi potknięciami.

Aby pasowanie nabrało mocy, podopieczni złożyli uroczystą przysięgę „na encyklopedię”. Po krótkim przedstawieniu uczniom zasad funkcjonowania biblioteki szkolnej, zapoznaniu z regulaminem i księgozbiorem oraz uroczystym złożeniu i podpisaniu czytelniczej  przysięgi, wszyscy zostali pełnoprawnymi czytelnikami.

Na pamiątkę tego wydarzenia wychowankowie otrzymali dyplomy od dyrektor Beaty Szymko. Dodatkowo wpisali się do przygotowanej przez bibliotekarza kroniki czytelników biblioteki szkolnej.

Choć wychowankowie książki wypożyczają i czytają od kilku już miesięcy, to pełnoprawnymi czytelnikami zostali właśnie 21 marca. Cała uroczystość przypieczętowana została wypożyczeniem przez pierwszoklasistów już nie pierwszych w ich szkolnej karierze książek.

Tym miłym akcentem pożegnali się z biblioteką, by uczestniczyć w paleniu marzanny wspólnie ze starszymi kolegami i koleżankami ze szkoły. Po trudach odpędzania zimy posilili się pieczonymi kiełbaskami i ciepłą herbatą.

Mamy nadzieję, że zapał do czytania naszych uczniów rozkwitnie jeszcze bardziej wraz z przyjściem wiosny, a do biblioteki zajrzą również ci z klas starszych.

Joanna Borys


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages