Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Warsztaty przedświąteczne w szkole w Żydowie

2018-03-20 07:44:21 (ost. akt: 2018-03-20 07:52:38)

Autor zdjęcia: Joanna Borys

W szkole w Żydowie spotkali się przedstawiciele kilku pokoleń aby przygotować wielkanocne ozdoby, zdobić jaja i porozmawiać oraz wymienić pomysły, doświadczenia i nabyć nowych umiejętności.

Okres Wielkiego Postu w naszej polskiej tradycji jest czasem wyciszenia
i zadumy, czasem, w którym „przypominamy” sobie o tym, co w życiu najważniejsze. W naszej szkole to czas szczególny, w którym trwają wytężone prace połączone z przyjemnością nad kultywowaniem tradycji podczas tworzenia przepięknych regionalnych ozdób wielkanocnych.

W tym przedświątecznym okresie nauczyciele przekazują uczniom wiedzę na temat tradycji, obyczajów wielkanocnych, a podopieczni dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z obchodzeniem świąt w ich rodzinnych domach.

Okazuje się, że dużo miejsca w przedświątecznych przygotowaniach poświęca się wspólnemu zdobieniu jajek i własnoręcznemu wykonywaniu palm, gdyż to bardzo zbliża i integruje.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów i kultywując przy tym piękne polskie tradycje pani dyrektor – Beata Szymko wspólnie z nauczycielami zorganizowała w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie przedświąteczne warsztaty rękodzieła, które odbyły się w ramach wolontariatu.

Przy dobrej kawie i słodkim poczęstunku, 15 marca br., późnym popołudniem, w murach szkoły spotkali się przedstawiciele kilku pokoleń – babcie, mamy, ciocie i najmłodsi – dzieci ze szkoły, by w życzliwej atmosferze „dziergać” prześliczne palmy i zdobić różnymi technikami jajka.

Ceniąc sobie współpracę i doświadczenie naszych rodziców, wymienialiśmy się pomysłami i sposobami zdobienia jajek, zwijania kwiatów z bibuły czy krepiny, ale najważniejsze okazały się wspólne rozmowy o dzieciach, rodzinie, czasem o problemach, o których łatwiej porozmawiać na gruncie prywatnym z kimś życzliwym.

W zwijanie kwiatów i malowanie woskiem jajek równie ambitnie włączyli się najmłodsi uczestnicy spotkania. Wprawy nabierali pod cierpliwym okiem pani Elżbiety Kubiszewskiej.

Nie zabrakło na spotkaniu zaproszonych gości. W ramach współpracy środowiskowej zaproszono panie z Rodnowa. Pani Urszula Kulińska – bibliotekarz oraz instruktor w Domu Kultury w Rodnowie udzielała wskazówek podczas zdobienia woskiem jajek oraz zaszczepiała w najmłodszych ideę wolontariatu, która przyświeca jej działalności.

Po kilku godzinach naszej pracy stoły zapełniły się palmami oraz kolorowymi i wymyślnie zdobionymi pisankami. Wytwory naszej przyjemnej pracy długo będą cieszyć oko, bo zapewne każdy, kto posiądzie taką ręcznie wykonaną palemkę czy pisankę, długo nie przestanie się dziwić nad misternością i dokładnością jej wykonania.

Na pewno wiele naszych pisanek czy palm urodą przewyższa te ze sklepu, a wiadomo, że te własnoręcznie wykonane przedstawiają większą wartość, gdyż oprócz materialnej – wartość sentymentalną.

Czas spędzony wspólnie okazał się bardzo owocny. Tradycja, współpraca, wolontariat tryumfowały i przyniosły nam dużo radości, zaś palmy i pisanki są piękną i trwałą pamiątką naszego przedświątecznego spotkania.

Joanna Borys


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages