Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Miejsca przebywania bezdomnych można zaznaczyć na Krajowej Mapie Zagrożeń

2018-03-01 07:47:41 (ost. akt: 2018-03-01 08:16:43)
Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: arch. KMP w Elblągu

Policja i inne służby wciąż apelują o to by zgłaszać miejsca, gdzie przebywają bezdomni i telefonować na numery alarmowe w każdym przypadku gdy zauważymy potrzebującą pomocy. W powiecie bartoszyckim doszło już do trzech przypadków śmierci z powodu wychłodzenia.

- W katalogu dostępnych zagrożeń Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwasą również zagrożenia, które mają, bądź mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo innych osób. Wśród tych zagrożeń jest kategoria „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy - mówi mł. asp. Łukasz Grabczak z bartoszyckiej komendy policji.

- To ważne szczególnie teraz kiedy panują mrozy. Informacje można przekazać dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 997, jak też z wykorzystaniem aplikacji Moja Komenda czy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - dodaje.

Siarczyste mrozy zebrały w powiecie bartoszyckim tragiczne żniwo. Kolejno w piątek, sobotę i niedzielę (23-25 lutego) znajdowano zwłoki mężczyzn.

Pierwszą ofiarą mrozu był 32-letni mieszkaniec wsi Posłusze w gm. Bartoszyce. Jego ciało w przydrożnym rowie znaleźli przechodnie.

Drugą ofiarą ostatnich mrozów był samotnie mieszkający 50-letni mężczyzna z Wirwilt (także gm. Bartoszyce). Jego ciało znaleziono w domu.

Z kolei w niedzielę 25 lutego w altance na terenie ogródków działkowych Nad Łyną w Bartoszycach ciało 73-letniego mężczyzny znalazł jego znajomy. Mężczyzna ten od wielu lat mieszkał w tym miejscu i spędził w nim niejedna zimę. Konsekwentnie odmawiał przyjęcia oferowanej mu pomocy.

W każdym z przypadków prokurator zarządzał wykonanie sekcji zwłok.

— Za każdym razem przyczyną śmierci było zatrzymanie krążenia. Biegły wykonujący sekcję wydawał opinię, iż jedną z przyczyn zatrzymania krążenia było wychłodzenie organizmu — poinformował nas Radosław Snopek, szef Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach.

Prowadzone przez Zarząd Rejonowy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Bartoszycach schronisko dla bezdomnych (już nie noclegownia) nie odnotowało zwiększonego ruchu związanego z panującymi w regionie mrozami.

— Nasze schronisko ma jeszcze wolne miejsca. W tej chwili mamy u nas 42 osoby a miejsc jest 46. We wtorek (27 lutego — red.) przybyły dwie osoby — mówi Małgorzata Stankiewicz z PKPS w Bartoszycach. Dodaje, że schronisko jest w stanie pomieścić nawet więcej niż 46 osób, bo możliwe są tzw. dostawki. Warunek jest jeden: trzeba być trzeźwym.

Wykorzystując Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa można skorzystać z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.

Nie pozostawajmy obojętni wobec sąsiadów, osób bezdomnych, chorych czy nietrzeźwych!!!

and

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stefan #2452642 | 89.161.*.* 2 mar 2018 18:11

  Palisz? Chcesz palić swoje papierosy i zaoszczędzić 400zł miesięcznie? Zapraszam! http://tiny.pl/gnvs2

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #2451287 | 94.254.*.* 1 mar 2018 13:27

  50-letni mężczyzna z Wirwilt nie jest ofiarą mrozów,tylko zmarł bo był ciężko chory.... proszę nie wypisywać takich głupot...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages