Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Strażacki tydzień przyniósł 11 interwencji, także takich, które uratowały życie

2018-02-20 17:11:32 (ost. akt: 2018-02-20 17:13:50)

Autor zdjęcia: KPP w Bartoszycach

W okresie od 12 do 18 lutego 2018 r. strażacy powiatu bartoszyckiego alarmowani byli 11 razy z czego 5-krotnie do działań gaśniczych i 6-krotnie do działań związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń.

Działania związane z likwidacja skutków miejscowych zagrożeń zdominowane zostały przez zdarzenia w komunikacji drogowej. W wyniku tych zdarzeń poszkodowane zostały trzy osoby.

Do najpoważniejszego zdarzenia doszło 15 lutego na drodze powiatowej 1320N (Górowo Ił. - Kamińsk) gdzie kierujący stracił panowanie nad pojazdem osobowym i uderzył czołowo w przydrożne drzewo.

Podczas działań konieczne było użycie narzędzi hydraulicznych w celu uwolnienia poszkodowanego kierującego pojazdem i przekazania zespołowi ratownictwa medycznego.

Kolejne działania podejmowaliśmy 17 lutego również na drogach powiatowych w pobliżu miejscowości Stega Mała oraz Rygarby.

W wyniku tych dwóch zdarzeń również poszkodowani zostali kierujący pojazdami.

Strażacy również dwukrotnie podejmowali czynności sprawdzające w mieszkaniach budynków wielorodzinnych w Bartoszycach przy ul. Przemysłowej i Ks. Józefa Poniatowskiego, w jednym przypadku na zawartość tlenku węgla a w drugim w związku z wyczuwalnym zapachem nawaniacza gazowego.

W obydwóch przypadkach zarejestrowaliśmy wynik negatywny. Ponadto na prośbę Policji strażacy pomagali w otwarciu mieszkania przy ul. Ks. Poniatowskiego w Bartoszycach gdzie udzielono pomocy 78-letniej kobiecie, która w wyniku urazu kilkanaście godzin leżała na podłodze bez możliwości wezwania pomocy.

Tylko dzięki przytomności i trosce sąsiadów zdarzenie nie skończyło się tragiczne.

Ogółem podczas zdarzeń zaangażowanych było 104 strażaków powiatu bartoszyckiego.

Chciałbym również, w związku z prognozami dość znacznych ujemnych temperatur, cyklicznie przypomnieć o koniecznej trosce i konserwacji przewodów kominowych.

Tak znaczny spadek temperatur na pewno wymusi znaczną intensywność palenia, w związku z tym w przewodzie kominowym, w którym nagromadziła się sadza rośnie prawdopodobieństwo zapalenia się jej.

Oczywiście rośnie też ryzyko spalenia naszego dobytku.

Jeśli w kominie jest dużo sadzy, to wystarczy, że spaliny chwilowo osiągną temperaturę zaledwie ok. 400st. C. i może dojść do jej zapłonu.

Co należy wtedy zrobić? Zadzwonić po straż pożarną i czekać. A w międzyczasie wygasić piec i zamknąć go szczelnie.

W żadnym wypadku do wygaszenia pieca albo samego komina nie można używać wody.

Płonący komin nagrzewa się do ok. 1500 st.C, więc wlanie do niego wody najpewniej spowoduje jego wybuch lub popękanie. Natomiast zalanie pieca wodą skończy się dla ciebie ciężkimi poparzeniami.

Prawidłowa procedura gaszenia płonącej sadzy polega na zakryciu wylotu komina gęstym sitem lub mokrym płótnem i czekaniu, aż sadza się wypali, co może potrwać kilka godzin.

Konieczna jest stała kontrola komina na całej wysokości, czy nie nagrzewa się niebezpiecznie albo nie pęka. Od rozgrzanego komina mogą bowiem zapalić się umieszczone blisko niego meble, podłogi lub co gorsza drewniane stropy.

Jeśli komin jest dobrze wymurowany, to możliwe, że przetrwa pożar i się nie rozsypie.

Gdyby jednak zaczęło się dziać coś niedobrego, to może zajść potrzeba jego ugaszenia. Stosuje się do tego sól kuchenną, piasek lub gaśnice proszkowe.

To zadanie należy jednak pozostawić straży pożarnej, ponieważ zasypanie płonącego komina piaskiem czy solą jest dość niebezpieczne ze względu na wybuchowe właściwości sadzy.

Warto zaznaczyć, że w przypadku pożaru sadzy w kominie nie masz co liczyć na odszkodowanie, nawet jeśli dom był ubezpieczony. Firma ubezpieczeniowa w przypadku pożaru od razu zażąda kwitów potwierdzających regularne, zgodne z przepisami czyszczenie komina. Jeśli o to nie dbałeś — twój problem. Chyba, że to kominiarz nie dopełnił obowiązków.

st. kpt. Marek Wojczulanis

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages