Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Antysmogowe zajęcia w "Mechaniaku"

2018-02-19 09:43:26 (ost. akt: 2018-02-19 09:50:28)

Autor zdjęcia: Mariola Maciejewska

Wniosek z zajęć dotyczących zanieczyszczenia powietrza jakie w ZSP nr 1 przeprowadzili naukowcy z UWM w Olsztynie jest jeden. To my sami jesteśmy odpowiedzialni za to czym oddychamy.

Badania jakości powietrza prowadzone na przestrzeni ostatnich kilku lat w Polsce pokazują, że jesteśmy zmuszeni oddychać powietrzem bardzo zanieczyszczonym,
co w znaczący sposób wpływa na stan naszego zdrowia.

Problem smogu dotyczy już nie tylko dużych miast ze wzmożonym ruchem samochodowym i wzmożoną emisją przemysłową, ale także małych miasteczek wolnych od zakładów przemysłowych i „korków”.

W związku z powyższym postanowiliśmy zaprosić do naszej szkoły pana dr. inż. Kazimierza Warmińskiego i panią dr inż. Agnieszkę Bęś z Wydziału Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, aby przybliżyli nam problematykę smogu w Polsce i na świecie.

Na zajęciach zatytułowanych „Współczesne metody i systemy monitoringu zanieczyszczeń powietrza. Prezentacja mobilnego laboratorium MobiLAB” młodzież miała okazję zapoznać się z typami smogu i warunkami, w jakich powstaje, dowiedzieć się, co znaczą takie pojęcia, jak niska i wysoka emisja oraz jaki wpływ na zdrowie mają pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5.

Uczniowie poznali także metody badania jakości powietrza oraz tytuły stron internetowych, gdzie można łatwo sprawdzić aktualną jakość powietrza
w danym miejscu w Polsce.

Prowadzący uświadomili słuchaczom, że w małych miejscowościach w okresie zimowym głównymi sprawcami zanieczyszczenia powietrza są gospodarstwa domowe, gdzie w piecach oprócz np. węgla, czy drewna spalane są po prostu śmieci.

Uczniowie mogli się także na własne oczy przekonać jak działa mobilne laboratorium MobiLAB. Za pomocą zlokalizowanej na naczepie samochodu aparatury pomiarowej można zmierzyć m. in. poziom tlenków azotu w powietrzu, jego zapylenie, a także kierunek emisji zanieczyszczeń.

Cały system jest naszpikowany elektroniką, a analizy pomiarów dokonuje komputer.

Była to dobra lekcja, której głównym celem było uświadomienie faktu, że to my sami, tak naprawdę mamy wpływ na to czym oddychamy, a jakość powietrza bezpośrednio przekłada się na stan naszego zdrowia.

Dbałość o środowisko jest w naszej szkole zagadnieniem priorytetowym. Systematycznie podejmujemy różnorodne działania proekologiczne. Wiele akcji to inicjatywa samych uczniów, którzy widzą potrzebę promowania wiedzy w tym zakresie, a także podejmowania realnych działań chroniących środowisko przyrodnicze.

Nasze działania zostały docenione przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, który przyznał ZSP nr 1 im. Kresowiaków Certyfikat „Szkoła Przyjazna Środowisku”. Uroczyste wręczenie Certyfikatów miało miejsce 8 lutego 2018 r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Gratulacje i podziękowania dyrektorom szkół i koordynatorom projektów wręczał Wojciech Cybulski – wicekurator oświaty.

Niniejsze Certyfikaty są przyznawane szkołom na okres trzech lat, więc nie spoczniemy na laurach i będziemy dalej walczyć o wolne od zanieczyszczeń środowisko.

Mariola Maciejewska
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages